Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Zastanawiasz się właśnie, czy jesteś w ciąży, bo czujesz poranne mdłości, albo przesunął Ci się okres? Pamiętaj, że u większości kobiet wczesne oznaki ciąży w pierwszych tygodniach mogą być niezbyt wyraźne, lub pojawią się dopiero po jej 4. tygodniu. 

Najczęściej obserwowane pierwsze objawy ciąży

Rzadziej obserwowane objawy

reklama

Pierwsze objawy ciąży - dr. Tomasz Zając [film]

Dr n. med. Tomasz Zając, ginekolog-położnik, wymienia objawy ciąży w pierwszych tygodniach:

  • opóźnienie miesiączki, 
  • wyjątkowo tkliwe piersi, 
  • poczucie osłabienia, ospałości
  • zmiany apetytu
  • bóle podbrzusza (takie jak przed miesiączką

Jeśli obserwujesz u siebie niektóre z tych objawów i zastanawiasz się czy jesteś w ciąży zachęcamy do wykonania testu ciążowego, który rozwieje Twoje wątpliwości.

Opóźnienie lub brak miesiączki

Brak miesiączki w spodziewanym terminie to często pierwszy sygnał mogący świadczyć o ciąży i powód, by sięgnąć po test ciążowy. Nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet jeśli doszło do zapłodnienia, może się pojawić lekkie krwawienie, tzw. plamienie implantacyjne. Niektóre kobiety mają poczucie, że to miesiączka,  tymczasem wywołuje je zagnieżdżanie się zapłodnionego zarodka w macicy.

Sam brak okresu nie jest stuprocentowym objawem ciąży - może bowiem być wynikiem problemów z hormonami, infekcji, przestawienia organizmu po podróży, silnego przemęczenia lub stresu albo nagłej utraty wagi.

Uwaga! Warto wiedzieć, że wyraźne krwawienie, które pojawia się na początku ciąży, może być oznaką wczesnego poronienia.

Zmiany apetytu, mdłości, nudności i wymioty

Zmiany apetytu - jego zwiększenie bądź zmniejszenie czasem są związane z dolegliwościami układu pokarmowego, ale nie zawsze. Jeśli jednak obserwujesz u siebie wyraźne zmiany apetytu, zaskakujące zachcianki (jeśli chcesz podziel się z nami na forum) to mogą być objawy ciąży. 

Mdłości i nudności są "podręcznikowym" pierwszym objawem ciąży. Częściej dotykają kobiet w pierwszej ciąży i zwykle pojawiają się w kilkugodzinnych fazach. Najczęściej występują rano lub wieczorem, ale zdarza się też, że mogą występować przez całą dobę.U większości kobiet dotkniętych tymi dolegliwościami, ustępują one wraz z końcem I trymestru ciąży, czyli po 13 tygodniu.

Nie są związane z dietą. Są bowiem spowodowane wzrostem stężenia hormonu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej), produkowanego w trakcie ciąży przez kosmówkę. Z badań wynika również, że na mdłości i nudności wyraźny wpływ ma stan i nastawienie psychiczne (objawy częściej pojawiają się i gorzej przebiegają u kobiet żyjących w lęku i stresie). Przeczytaj jak sobie radzić z mdłościami w ciąży.

Zapłodnienie skutkować może również innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. I nie chodzi tylko o "smaki" i "zachciewajki" wymieniane często jako "wyraźny" objaw ciąży. Dolegliwościami mogą być: zaparcia, nudności, wymioty, zgaga i wzdęcia, jadłowstręt, a także nadwrażliwość na zapachy i zmiana apetytu.

Dokładna przyczyna tych dolegliwości nie jest znana, ale najprawdopodobniej winę za to ponoszą hormony, które zaczynają szaleć już niedługo po zagnieżdżeniu zarodka. Wyższy poziom progesteronu spowalnia pracę jelit, co prowadzi do zaparć. Objawy takie pojawiają się około 8 tygodnia ciąży. O ile wymioty i nudności najczęściej mijają w okolicy 14. tygodnia po zapłodnieniu, o tyle pozostałe dolegliwości mogą (ale nie muszą!) towarzyszyć przez całą ciążę.

Tkliwość piersi

Bolesność piersi jest kolejnym objawem ciąży, występującą najczęściej od około 6 tygodnia po zapłodnieniu, chociaż wiele z nas odczuwa ją wcześniej. Piersi stają się bardziej czułe na dotyk, są bolesne, pełniejsze i cięższe. Często uwidacznia się siateczka żyłek, a obszar wokół sutków może nabrać ciemniejszej barwy. Dzieje się tak dlatego, że po zapłodnieniu poziom hormonów ulega szybkim przemianom.

reklama

Zmęczenie, senność, zmiany nastroju

Uczucie zmęczenia i senność potrafią siędać we znaki już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Odpowiada za nie wysoki poziom progesteronu, a potęgują: niższy poziom cukru we krwi, niższe ciśnienie krwi, wzrost produkcji krwi oraz dodatkowe dolegliwości, takie jak np. nudności i wymioty.

Oprócz wrażenia osłabienia, pojawiają się czasem także nadwrażliwość, płaczliwość, drażliwość lub nadpobudliwość. Za nie również odpowiedzialna jest burza hormonów. Intensywność tych objawów zwykle zmienia się w miarę trwania ciąży. 

Zmiana wrażliwości na zapachy

Jeden z bardziej zaskakujących objawów ciąży. Kobiety, które go zgłaszają mówią zwykle o zwiększeniu wrażliwości na niektóre zapachy (rzadko o obniżeniu), przy czym niektóre zapachy stają się przyjemne, a inne powodują silny dyskomfort. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, zadbaj o to, by unikać dyskomfortu, być może będziesz musiała zmienić środki zapachowe, albo użyć środka do usuwania zapachów z lodówki. 

Zawroty głowy i omdlenia

Zmiany hormonalne wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych, by krew była sprawniej dostarczana do dziecka. To powoduje obniżenie ciśnienia krwi u przyszłej mamy - mniej jej dociera do mózgu, a przez to pojawiają się zawroty głowy i omdlenia. Takie dolegliwości mogą być też spowodowane gwałtownym spadkiem poziomu cukru (np. przez nieregularne jedzenie) i obniżeniem ciśnienia krwi.

Inne, rzadziej występujące objawy ciąży

Częste oddawanie moczu

Częstsze wizyty w toalecie u kobiet w ciąży są spowodowane naciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Najczęściej dzieje się tak około szóstego lub ósmego tygodnia po zapłodnieniu. Jednak wiele kobiet ten jeden z pierwszych objawów ciąży bierze mylnie za oznakę infekcji układu moczowego. 

Podwyższona temperatura ciała

Wyższa temperatura ciała - powyżej 37°C. Ten wzrost temperatury utrzymuje się przez około 2-3 tygodnie po owulacji i może wtedy być jednym z objawów ciąży (albo oznaką zwykłej infekcji, dlatego nie zawsze powinno się szukać związku takiej reakcji organizmu z zapłodnieniem). 

Zmiana śluzu

Po zapłodnieniu komórki jajowej i jej zagnieżdżeniu się, w organizmie kobiety rozpoczynają się gwałtowne zmiany hormonalne. Przede wszystkim zwiększa się ukrwienie i pojawia rozpulchnienie  szyjki macicy oraz zostanie ona zabezpieczona grubą warstwą śluzu. Część kobiet będzie mogła rozpoznać te objawy ciąży już w pierwszych tygodniach, zwłaszcza, jeśli znają swój organizm i stosują regularną obserwację śluzu. Jeśli we wcześniejszych cyklach podczas owulacji występowała suchość pochwy, a teraz pojawia się kremowy śluz, to może być znak, że jesteś w ciąży.

Zmiany w narządach płciowych

Oznaki takie jak np. powiększenie macicy, rozpulchnienie szyjki i trzonu macicy, zasinienie szyjki macicy, może stwierdzić ginekolog w trakcie badań już w 7. - 8. tygodniu ciąży. Od 12. tygodnia powiększenie macicy można rozpoznać przez powłoki brzuszne. Od 16 tygodnia zaczyna rosnąć brzuszek, choć niektóre kobiety ów fakt obserwują znacznie wcześniej.

Przebarwienia skóry

Przebarwienia skórne również są wymieniane jako objawy ciąży. Występują na wargach sromowych, brodawkach, obszarze od pępka do spojenia łonowego, ale także na twarzy. Pamiętaj, że przebarwienia mogą zostać wywołane przez słońce, zmiany hormonalne bądź leki, dlatego nie bagatelizuj ich dopóki nie będziesz miała pewności, że są wynikiem ciąży.

reklama

Badania potwierdzające ciążę

Żeby mieć pewność czy jesteś w ciąży, zrób test ciążowy lub udaj do lekarza, który poprzez badanie ginekologiczne potwierdzi bądź rozwieje Twoje wątpliwości. Badania, jakie wykona i zleci specjalista:

  • badania ultrasonograficzne (USG) - pozwala już około 5. tygodnia ciąży uzyskać potwierdzenie,
  • wysłuchanie tętna płodu - od 24-26 tygodnia ciąży, przykładając stetoskop do brzucha matki można usłyszeć tony serca płodu. Czynność serca płodu można jednak zarejestrować nawet w 12-14 tygodniu, dzięki zastosowaniu kardiodetektorów,
  • wysłuchanie, wyczuwanie i oglądanie ruchom płodu - przy pierwszej ciąży ruchy wyczuwa się od ok. 20 tygodnia, przy następnych wcześniej - już od ok. 17 - 18 tygodnia ciąży,
  • wyczuwalne skurcze macicy (Braxtona Hicksa) - około 9 - 10 tygodnia ciąży pojawiają się nieregularne i bezbolesne skurcze macicy, które od 20 tygodnia są wyczuwalne przy badaniu brzucha, a w miarę rozwoju ciąży nasilają swoją częstotliwość.

Pierwsze objawy ciąży wymieniane na forum

"Bolesność piersi, spóźniający się okres i mocne przeczucie, potem 2 testy - jeden wieczorem, drugi rano i już!"

"Moje objawy ciąży: najpierw spóźniał mi się okres, a po paru dniach spóźnienia dołączył ból piersi. Zrobiłam test i pokazały się 2 kreski. Piersi bolały mnie przez pierwszy trymestr, i bolało mnie podbrzusze w tym czasie. Do tego jeszcze mdłości."

"Ciągle byłam zmęczona, ziewałam, bardzo chciało mi się spać."

"Odrzucał mnie zapach kawy, której przed ciążą piłam ogromne ilości oraz zapach suszonych grzybów."

"Mnie piersi bolały zaraz po owu i bolą do teraz, a jestem blisko porodu!"

"Już w drugi dzień po owu miałam zawroty głowy podczas obiadu, lub jego gotowania... Wszyscy mówili, że pewnie mam anemię, żebym zrobiła badania itp, bo zawroty głowy to nie mają raczej nic wspólnego z ciążą! No ale po paru dniach zaczęły mnie boleć jajniki, piersi przy dotyku, a potem całe podbrzusze od czasu do czasu. No i pieroński ból brzucha... podczas kichania. W 27dc zrobiłam test i II kreski!"

"Cóż - moje objawy ciąży nie były specjalnie wymyślne: ot, koszmarne bóle piersi, podbrzusze jak przed okresem, lekkie kłucie w boku. Ponadto zaczął odrzucać mnie zapach mango - mojego ukochanego masła do ciała - to z ciekawostek. Zabroniłam mojemu TŻ używać go do odwołania."

"Mnie odrzuciło na samym początku ciąży (jak jeszcze nie wiedziałam, że jestem) od piwa i innych alkoholi (widocznie reakcja obronna organizmu ). Mdliło mnie też na sama myśl o kebabach i fastfoodach. Poza tym zaczęły szczypać mnie sutki i bolał mnie brzuch jakbym miała jakąś niestrawność - byłam nawet na tygodniowym L4, bo lekarz rodzinny stwierdził grypę żołądkową! Moja "grypa" ma teraz 5 miesięcy..."

"U mnie było tak samo, tez niby miałam grypę i wrzody na żołądku i podobnie jak u ciebie moje dolegliwości maja już prawie 6 miesięcy."

"Pierwsze objawy ciąży: mnie bolały piersi, ale się nie sugerowałam, bo przed okresem często mnie bolały. Brzuch mnie tez bolał, ale i to mi się przed okresem zdarzało. Jedyne, co mnie zdziwiło (zauważyłam to, ale nie skojarzyłam, że to mogą być objawy ciąży, dopiero później na to wpadłam), to to, że po skoku temperatury cały czas miałam odczucie mokrości, aż do końca. A to mi się nie zdarzało nigdy. Zawsze jak się śluz płodny kończył, to było sucho do okresu. I to było jedyne, co mogło świadczyć o ciąży."

Ładuję...

Ocena: 4.21 z 5. Ocen: 273

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Badania w ciąży

Badania w ciąży

Jakie badania powinnaś zrobić w ciąży? Poniżej krótka tabelka. Jeżeli masz problem z odczytaniem danych,…   Więcej

Ciążowe dolegliwości

Ciążowe dolegliwości

Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości ciążowych, to jesteś szczęsciarą i pewnie nie czytasz nawet tego…   Więcej

Poronienie. Objawy wczesnego poronienia.

Poronienie. Objawy wczesnego poronienia.

Poronieniem kończy się około 20 procent ciąż. Najczęściej w pierwszych tygodniach. Wiele kobiet nawet nie…   Więcej

Rodzaje testów ciążowych

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe stosowano już w starożytności. Kobiety, które spodziewały się, że mogą być w ciąży,…   Więcej

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian…   Więcej

Ile trwa ciąża? Który to miesiąc, tydzień, trymestr?

Ile trwa ciąża? Który to miesiąc, tydzień, trymestr?

Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością nie rozstajesz się z kalendarzem. Wciąż przeliczasz, w którym miesiącu…   Więcej

reklama