Pierwsze objawy ciąży. Jak rozpoznać wczesne oznaki?

Czy jesteś w ciąży? Po czym poznać początek ciąży?

Pierwsze objawy ciąży. Jak rozpoznać wczesne oznaki?

Zastanawiasz się, czy odczuwasz pierwsze objawy ciąży? W przypadku niektórych kobiet najwcześniejsze objawy ciąży pojawiają się już kilka tygodni po zapłodnieniu. Jednak wiele z pierwszych symptomów przypomina dolegliwości, które pojawiają się standardowo przed wystąpieniem miesiączki. Czasami mylnie bierzemy je za oznaki zatrucia lub infekcji wirusowej.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Przeciętna kobieta zaobserwuje pierwsze objawy ciąży po 4. tygodniu od zapłodnienia. I chociaż niektóre mówią, że odczuwały symptomy już kilka dni po, to są to zdaniem lekarzy sytuacje niezwykle rzadkie. Warto jednak pamiętać , że pierwsze objawy będą się różniły, bo są kwestią indywidualną każdej, przyszłej mamy.

Na przykład zamiast okresu może pojawić się plamienie. Spowodowane jest implantacją zapłodnionego jaja w macicy. Pomiędzy 6 a 12 dniem rozwoju zarodka zagnieżdża się on na tylnej lub przedniej ścianie macicy. A ponieważ często towarzyszą temu standardowe dolegliwości, więc możesz być przekonana, że po prostu masz mniej obfitą menstruację.

Może być również tak, że przez dłuższy czas nie będziesz sobie zdawać sprawy z twojego odmiennego stanu. Dotyczy to głównie kobiet, które mają nieregularne cykle lub nie wystąpi u nich początkowo żaden objaw ciąży.

Dlatego następujące wczesne oznaki ciąży są dla ciebie jedynie wskazówką.

Najczęściej obserwowane wczesne objawy ciąży

 • brak miesiączki,
 • mdłości, nudności (czasem wymioty),
 • tkliwość piersi, 
 • uczucie zmęczenia, senność, zmiany nastroju, 
 • zmiana wrażliwości na zapachy,
 • zawroty głowy i omdlenia,
 • częste oddawanie moczu

Pierwsze objawy ciąży - dr. Tomasz Zając

Dr n. med. Tomasz Zając, ginekolog-położnik, wymienia objawy ciąży w pierwszych tygodniach.

Opóźnienie lub brak miesiączki

Brak miesiączki w spodziewanym terminie to często pierwszy sygnał mogący świadczyć o ciąży i powód, by sięgnąć po test ciążowy.

To jest oczywiste u kobiet, które miesiączkują regularnie, co 28 dni. Nie jest za bardzo oczywiste u pań, które mają miesiączki między 25 a 45 dni. W związku z tym, takie panie powinno skłonić do zrobienia testu ciążowego wystąpienie szeregu (innych) objawów. - mówi dr. Tomasz Zając

Nie wszyscy wiedzą jednak, że nawet jeśli doszło do zapłodnienia, może się pojawić lekkie krwawienie, tzw. plamienie implantacyjne. Niektóre kobiety mają poczucie, że to miesiączka, tymczasem wywołuje je zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Sam brak okresu nie jest stuprocentowym objawem ciąży - może bowiem być wynikiem problemów z hormonami, infekcji, przestawienia organizmu po podróży, silnego zmęczenia lub stresu albo nagłej utraty wagi.

Mdłości, nudności i wymioty

Mdłości i nudności są "podręcznikowym" pierwszym objawem. Głównie borykają się z nimi kobiety w pierwszej ciąży. Najczęściej występują rano lub wieczorem, ale zdarza się też, że mogą występować przez całą dobę. Niestety zwykle pojawiają się w kilkugodzinnych fazach.

Są spowodowane wzrostem stężenia hormonu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej), produkowanego w trakcie ciąży przez kosmówkę.

Z badań wynika również, że na mdłości i nudności wyraźny wpływ ma stan i nastawienie psychiczne (objawy częściej pojawiają się i gorzej przebiegają u kobiet żyjących w lęku i stresie). Na szczęście u większości kobiet dotkniętych tymi dolegliwościami, ustępują wraz z końcem I trymestru ciąży, czyli po 13 tygodniu.

Zapłodnienie skutkować może również innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. I nie chodzi tylko o "smaki" i "zachciewajki" wymieniane często jako "wyraźny" objaw ciąży. Dolegliwościami mogą być: zaparcia, nudności, wymioty, zgaga i wzdęcia, jadłowstręt, a także nadwrażliwość na zapachy i zmiana apetytu.

Dokładna przyczyna tych dolegliwości nie jest znana, ale najprawdopodobniej winę za to ponoszą hormony, które zaczynają szaleć już niedługo po zagnieżdżeniu zarodka. Wyższy poziom progesteronu spowalnia pracę jelit, co prowadzi do zaparć. Objawy takie pojawiają się około 8 tygodnia ciąży. O ile wymioty i nudności najczęściej mijają w okolicy 14. tygodnia po zapłodnieniu, o tyle pozostałe dolegliwości mogą (ale nie muszą!) towarzyszyć przez całą ciążę.

Tkliwość piersi

Tkliwość piersi jest kolejnym objawem ciąży, występującą najczęściej od około 6 tygodnia, chociaż wiele z nas odczuwa ją wcześniej. Piersi stają się bardziej czułe na dotyk, są bolesne, pełniejsze i cięższe. Często uwidacznia się siateczka żyłek, a obszar wokół sutków może nabrać ciemniejszej barwy i staje się obrzmiały. Pojawia się zwiększenie masy tkanki gruczołowej i zmniejszenie elastyczności. Dzieje się tak dlatego, że po zapłodnieniu poziom hormonów ulega szybkim przemianom. Dlatego zdecydowanie warto zainwestować w dobrze dobrany biustonosz, który będzie stabilnie podtrzymywał rosnące piersi.  

Zmęczenie, senność, zmiany nastroju

Uczucie zmęczenia i senność potrafią się dać we znaki już w pierwszych tygodniach. Odpowiada za nie wysoki poziom progesteronu. Dodatkowo na nasze zmęczenie wpływają: niższy poziom cukru we krwi, niższe ciśnienie krwi, wzrost produkcji krwi oraz inne dolegliwości.

Oprócz wrażenia osłabienia, zauważymy czasem także nadwrażliwość, płaczliwość, drażliwość lub nadpobudliwość. Zmiany nastroju pojawiają się w pierwszych tygodniach i często towarzyszą nam, z większą lub mniejszą intensywnością przez cały okres ciąży.

Za tę huśtawkę emocji odpowiedzialne są głównie hormony: estrogen i progesteron. To one powodują skoki nastroju, podczas których płynnie potrafimy przejść z uczucia euforii do rozpaczy .Intensywność tych objawów zwykle zmienia się w miarę trwania ciąży.  Największe natężenie specyficznych zachowań możemy zaobserwować u siebie w pierwszym trymestrze ciąży, a później, kiedy nasz organizm zacznie szykować się do porodu. Dlatego tak ważne jest , żeby zadbać o swój dobrostan i zdawać sobie sprawę, że nasze zachowanie jest związane nie z naszym charakterem, tylko burzą hormonalną, która przetacza się przez nasz organizm.

Zmiana wrażliwości na zapachy

Jeden z bardziej zaskakujących objawów ciąży. Kobiety, które go zgłaszają mówią zwykle o zwiększeniu wrażliwości na niektóre zapachy (rzadko o obniżeniu), przy czym niektóre zapachy stają się przyjemne, a inne powodują silny dyskomfort. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, zadbaj o to, by unikać dyskomfortu, być może będziesz musiała zmienić środki zapachowe, albo użyć środka do usuwania zapachów z lodówki.

Zawroty głowy i omdlenia

Zawroty głowy i omdlenia związane są z zmianami hormonalnymi, które wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych tak, by krew była sprawniej dostarczana do dziecka. To powoduje obniżenie ciśnienia krwi u przyszłej mamy. W rezultacie mniej jej dociera do mózgu i w związku z tym pojawia się uczucie wirowania lub pojawienia się mroczków przed oczami.

Takie dolegliwości w ciąży mogą być też spowodowane gwałtownym spadkiem poziomu cukru. Dlatego koniecznie zadbaj o zdrową dietę i regularne posiłki, co 3-4 godziny. Dzięki temu nie dopuścisz do niedocukrznia.

Inne, rzadziej występujące objawy ciąży

Częste oddawanie moczu

Częstsze wizyty w toalecie u kobiet w ciąży są spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Najczęściej dzieje się tak około szóstego lub ósmego tygodnia. Jednak wiele kobiet ten jeden z pierwszych objawów ciąży bierze mylnie za oznakę infekcji układu moczowego.

Podwyższona temperatura ciała

Wyższa temperatura ciała - powyżej 37°C. Ten wzrost temperatury utrzymuje się przez około 2-3 tygodnie po owulacji i może wtedy być jednym z objawów ciąży (albo oznaką zwykłej infekcji, dlatego nie zawsze powinno się szukać związku takiej reakcji organizmu z zapłodnieniem).

Zmiana śluzu

Po zapłodnieniu komórki jajowej i jej zagnieżdżeniu się, w organizmie kobiety rozpoczynają się gwałtowne zmiany hormonalne. Przede wszystkim zwiększa się ukrwienie i pojawia rozpulchnienie szyjki macicy oraz zostanie ona zabezpieczona grubą warstwą śluzu. Część kobiet będzie mogła rozpoznać te objawy ciąży już w pierwszych tygodniach, zwłaszcza, jeśli znają swój organizm i stosują regularną obserwację śluzu. Jeśli we wcześniejszych cyklach podczas owulacji występowała suchość pochwy, a teraz pojawia się kremowy śluz, to może być znak, że to ciąża.

Zmiany w narządach płciowych

Oznaki takie jak np. powiększenie macicy, rozpulchnienie szyjki i trzonu macicy, zasinienie szyjki macicy, może stwierdzić ginekolog w trakcie badań już w 7. - 8. tygodniu ciąży. Od 12. tygodnia powiększenie macicy można rozpoznać przez powłoki brzuszne. Od 16 tygodnia zaczyna rosnąć brzuszek, choć niektóre kobiety ów fakt obserwują znacznie wcześniej.

Przebarwienia skóry

Przebarwienia skórne również są wymieniane jako objawy ciąży. Występują na wargach sromowych, brodawkach, obszarze od pępka do spojenia łonowego, ale także na twarzy. Pamiętaj, że przebarwienia mogą zostać wywołane przez słońce, zmiany hormonalne bądź leki, dlatego nie bagatelizuj ich dopóki nie będziesz miała pewności, że są wynikiem ciąży.

Badania potwierdzające ciążę

Żeby mieć pewność czy jesteś w ciąży, zrób test ciążowy lub test z krwi na poziom hormonu beta HCG, który pojawia się już kilka dni po zapłodnieniu.

Następnie udaj do lekarza, który poprzez badanie ginekologiczne potwierdzi bądź rozwieje Twoje wątpliwości. Badania w zakresie ciąży, jakie wykona i zleci specjalista:

 • badania ultrasonograficzne (USG) - pozwala już około 5. tygodnia uzyskać pewność,
 • wysłuchanie tętna płodu - od 24-26 tygodnia ciąży, przykładając stetoskop do brzucha matki można usłyszeć tony serca płodu. Czynność serca płodu można jednak zarejestrować nawet w 12-14 tygodniu, dzięki zastosowaniu kardiodetektorów,
 • wysłuchanie, wyczuwanie i oglądanie ruchom płodu - przy pierwszej ciąży ruchy wyczuwa się od ok. 20 tygodnia, przy następnych wcześniej - już od ok. 17-18 tygodnia ciąży,
 • wyczuwalne skurcze macicy (Braxtona Hicksa) - około 9-10 tygodnia ciąży pojawiają się nieregularne i bezbolesne skurcze macicy, które od 20 tygodnia są wyczuwalne przy badaniu brzucha, a w miarę rozwoju ciąży nasilają swoją częstotliwość.
Ładuję...

Ocena: 3.29 z 5. Ocen: 7

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży