Ząbkowanie

Ząbkowanie

reklama

Ząbkowanie

Ząbkowanie to wyrzynanie się zębów mlecznych u niemowląt. Pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia dziecka wyrasta 8 siekaczy, między 14 a 20 miesiącem wyrastają pierwsze zęby trzonowe, zaś między 24. i 30. - drugie zęby trzonowe.

Objawy:

 • rozpulchnienie dziąseł u malucha,
 • obfite ślinienie się,
 • niepokój dziecka,
 • zaburzenia snu
 • nierzadko stan podgorączkowy.
 • dziecko bywa marudne
 • traci nieco apetyt.
 • zdarzają się biegunki, zaparcia, wymioty lub wysypka na skórze.

W przypadku pojawienia się takich objawów należy koniecznie zasięgnąć porady stomatologa, bądź pediatry.

Ślinienie podrażnia skórę wokół ust oraz sprzyja jej zapaleniu. Trzeba wtedy często delikatnie wycierać buzię niemowlęcia i natłuszczać ją kremem dla niemowląt.

Maluchy przeważnie biorą do buzi wszelkie możliwe przedmioty będące w zasięgu ich łapek, więc trzeba uważać i zachować higienę by nie doprowadzić do silnego stanu zapalnego jamy ustnej. Zdarza się, że stan zapalny nie ustępuje, dochodzi do zakażenia mieszka zębowego. Konieczna jest wtedy interwencja stomatologa.

reklama

Skąd te zęby?

Rozwój zębów rozpoczyna się już w pierwszym miesiącu życia płodowego dziecka, kiedy to z nabłonka ektodermalnego powstaje listewka zębowa.
W drugim miesiącu z tzw. pierwotnej zaczyna się tworzyć 20 zawiązków zębów mlecznych, około 4 mca z tej samej listewki rozwijają się zawiązki pierwszych trzonowców stałych. Między szóstym a ósmym miesiącem życia płodowego z listewki zębowej wtórnej powstają zawiązki siekaczy, kłów i przedtrzonowców stałych. Zawiązek drugiego zęba trzonowego stałego tworzy się w 6 miesiącu życia dziecka, a trzeciego w 5 roku.

W procesie ząbkowania możemy wyróżnić trzy fazy:

1) fazę przederupcyjną, w której kształtuje się korona zęba a ząb nie jest jeszcze widoczny,

2) fazę przedfunkcyjną, zaczynającą się, gdy ząb jest już widoczny a kończącą gdy ząb będzie mógł się połączyć z zębem drugiej szczęki, następnie zaczyna tworzyć się korzeń oraz kieszonka zębowa,

3) fazę funkcyjną, w której kończy się kształtowanie korzenia i kieszonki dziąsłowej.

W jakiej kolejności pojawią się mleczaki?

Zęby mleczne zaczynają wyrzynanie przeważnie około szóstego miesiąca życia dziecka. Przeważnie pierwszymi wyrzynającymi się zębami są jedynki, następnie wyrzynają się dwójki, czwórki, trójki, a na końcu piątki. Najczęściej zęby dolne pojawiają się wcześniej niż górne.

Kiedy zęby stałe?

Przeważnie po 6 roku życia dziecka zęby mleczne zaczynają wypadać, ustępując miejsca stałym. Pomiędzy 6 a 11 rokiem życia występują zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Jest to tzw. okres uzębienia mieszanego.

Wyrastanie zębów stałych jest różne dla szczęki i dla żuchwy.

W szczęce jako pierwsze pojawiają się pierwsze trzonowce, następnie wyrzynają się jedynki, dwójki, czwórki i piątki. Dalej wyrastają trójki, po nich siódemki i ósemki.

W żuchwie natomiast pierwszymi stałymi zębami są jedynki bądź szóstki, następnie wyrzynają się dwójki, trójki, czwórki, dalej piątki, a na końcu siódemki i ósemki.

Ostatnim zębem mlecznym jest piątka, wyrastające dalej trzonowce nie mają odpowiednika zębów mlecznych. W tym okresie trzeba zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę dentystyczną, jak i ortodoncyjną.

Profilaktyka:

smarowanie dziąsła preparatami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi takimi jak np:

 • Dentinox-gel, może by stosowany od trzeciego miesiąca życia malucha.
 • Chamomilla-dagomed - lek homeopatyczny w postaci granulek, przeznaczony raczej dla dzieci starszych.
 • Calgel - może by stosowany od trzeciego miesiąca życia malucha.

Podawać przed snem herbatki ziołowe o działaniu kojącym.

W ostateczności można podać dziecku środek przeciwbólowy.

Ograniczyć słodycze i jak najwcześniej zacząć uczyć dziecko myć zęby.

Jak dbać o ząbki?

Pierwsze ząbki powinno się przemywać gazą umoczoną w przegotowanej wodzie, by usunąć resztki jedzenia. Maluch powinien też zacząć przyzwyczajać się do szczotki do zębów zaczynając od specjalnej, gumowej szczoteczki dla niemowląt. Po pojawieniu się czterech zębów trzeba już kupić dziecku prawdziwą miękką szczoteczkę i powoli uczyć mycia ząbków dwa razy dziennie.
W dbaniu o zęby ważna jest również dieta malca, która powinna zawierać jak najwięcej warzyw i owoców zastępujących słodycze i chrupki.

dr Piotr Fudalej

Ocena: 4.06 z 5. Ocen: 197

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: