17 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

17 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

17-miesięczne dziecko jest fantastycznym, choć i bardzo absorbującym towarzyszem. Z nim ciągle się coś dzieje. Jest ruchliwe i bardzo mobilne. Korzysta z wszelkich znanych sobie sposobów przemieszczania się i odkrywania świata. Jest samodzielne i coraz bardziej niezależne, co cieszy, ale i bywa dla rodzica… niewygodne. Jeśli dodać do tego dziecięce dwa oblicza – aniołka i diabełka… Oj, codzienność z siedemnastomiesieczniakiem jest szalenie dynamiczna i kolorowa.

Rozwój fizyczny

 • Dziecko jest coraz bardziej ruchliwe i silne, z łatwością popycha przed sobą wózek czy krzesełko (kup maluchowi wózek dla lalek lub pieska na kijku, którego można pchać przed sobą – nie dość, że skorzysta dziecięca motoryka, to i wasz spacer zyska na atrakcyjności).
 • Samodzielnie pokonuje niskie schody, wchodzi na łóżko, po czym próbuje z nich zejść (podczas wchodzenia po schodach zachęcaj dziecko, by pokonując stopnie używało naprzemiennie raz prawej, raz lewej nóżki – ćwiczenie to stymuluje rozwój mózgu).
 • Potrafi przyklęknąć i wstać bez podpierania się (zauważ, jakie to wygodne dla ciebie, spójrz, jak samowystarczalne jest twoje dziecko – nie musisz już za każdym razem podawać mu opuszczonej zabawki).
 • Uczy się nowych sztuczek: pokazuje rybi dzióbek czy szczekanie psa. Lubi być w centrum uwagi, wygłupiać się i rozśmieszać otoczenie (zachęcaj dziecko gorącymi brawami do publicznych, domowych popisów, to naprawdę świetna zabawa i wkład w budowanie pewności siebie).
 • Rozwija się mała i duża motoryka oraz doskonali się koordynacja wzrokowo-ruchowa (w tym okresie ważna jest gimnastyka wszystkich partii ciała – nie zabraniaj maluchowi eksperymentować, a jedynie go asekuruj; zachęcaj do nowych zabaw, podsuwaj zabawki niekonwencjonalne – jak choćby zawinięte w papier pudełko czy grzechotkę wykonaną z butelki i grochu).

reklama

Rozwój intelektualny

 • Maluch zaczyna się samodzielnie bawić (nie oczekuj, że zajmie się sobą zbyt długo, niemniej zachęcaj go do takiego odpoczynku, podsuwając książeczki, klocki, autka).
 • Pojawia się poczucie humoru, zaczyna pracować wyobraźnia (nazwij oczko uszkiem i zobacz, jak maluch zareaguje – prawdopodobnie uszczęśliwi cię salwą śmiechu).
 • Dziecko odkrywa swoją odrębność, rozwija osobowość i próbuje przejąć nieco kontroli nad swoim życiem. Dziecku na drugie imię złość, a na nazwisko – furia. Opieka nad szkrabem staje się naprawdę wyczerpująca – nie tylko fizycznie (ciężko czasem nadążyć za pomysłami dziecka), jak i psychicznie (zmiany nastroju są trudne do przewidzenia, zaskakują boleśnie).
 • Dziecko w swoich napadach szału i złości może się zapominać. Nie ma jeszcze umiejętności,  które pomogą mu w uspokojeniu się, nie rozumie swoich emocji, a i nie potrafi ich wyrażać– to ty musisz je tego nauczyć i pomóc. Nie dolewaj więc benzyny do ognia, a znajdź sposób na wytonowanie dziecka. Odwrócenie uwagi, przytulenie, a czasem zostawienie samemu sobie (pamiętaj, by otoczenie małego ekspresyjnego w wyrażaniu uczuć człowieka było dla niego bezpieczne! Nie zostawiaj go samemu sobie!).
 • Rozwija się też mowa malucha: zaczyna używać kilkunastu słów dźwiękonaśladowczych, mówi ze zrozumieniem kilka słów dwusylabowych (zadawaj proste pytania, opowiadaj, czytajcie – wspieraj rozwój mowy dziecka, zwróć uwagę na to, jak ty mówisz – uświadom sobie, że jesteś dla niego wzorem do naśladowania).
 • Dziecko doskonali swą zdolność obserwacji – wszystko, co jest wokół niego, jest niezmiernie interesujące (pokazuj mu i psa, i traktor, i mrówkę – zachęcaj do głębszych obserwacji, opowiadaj o kolorach, funkcji przedmiotu – to dla małego odkrywcy niezwykle cenne lekcje z najlepszym na świecie nauczycielem).
 • Dziecko chętnie, oj bardzo chętnie, zadaje pytania – „co to”? (nie próbuj zbywać malucha, potraktuj go jak najbardziej serio i pamiętaj, że dla niego masa oczywistych dla ciebie rzeczy to fascynująca nowość).
 • Pojawiają się dziecięce koszmary (prawdopodobnie jest to sposób na przetworzenie dziecięcej rzeczywistości, jeśli słyszysz, że dziecko męczy zły sen, pogłaszcz je po główce i szepcząc uspokój).

Rozwój społeczny

 • Dziecko pielęgnuje swą odrębność, niezależność, a wolność coraz bardziej mu się podoba. Jako środek do postawienia na swoim stosuje ataki złości i kultowe wręcz „nie!” – oto mamy do czynienia z buntem dwulatka w szczytowej fazie (nowe możliwości powodują, ze dziecko czuje się zagubione, budzi się w nim lęk przed nieznanym – dziecko może zacząć ssać kciuk lub wciąż przytulać się do ukochanej przytulanki). Nie zgadzaj się na wszystko, ucz dziecko, że trzeba stawiać granice i ich przestrzegać, to samo z zasadami. Niemniej dawaj mu możliwość decydowania o sprawach go dotyczących.
 • Dziecko zaczyna okazywać sympatię wybranym osobom (zapraszaj gości, odwiedzaj rodzinę, wspólnie z maluchem oglądajcie rodzinne fotografie, opowiadaj mu o krewnych i znajomych). To, ze dziecko przechodzi trudny okres (jeden z wielu), nie oznacza, że macie rezygnować ze swojego dorosłego, np. towarzyskiego, życia.
 • Dziecko zna swoje imię, reaguje na nie odwróceniem głowy, samo o sobie mówi po imieniu (zobacz, jak malec chętnie pozuje do zdjęć, jak cieszą go zdrobnienia jego imienia, jakie jest dumne, gdy o nim mówisz – czuje, że jest już „poważną” osobą).
 • Maluch, który skończył 17 miesięcy i w swoim przekonaniu jest taaaki duży i tak wiele potrafi, uwielbia was wspierać w domowych obowiązkach, naśladować, aktywnie uczestniczyć w życiu domu. Dlatego nie szczędź mu okazji do wykazania się, do radości - on chce zasłużyć na pochwały dorosłych. Zachęcaj go do pomagania, no i koniecznie chwal, doceniaj.

Pamiętaj, że rozwój dziecka to sprawa indywidualna – każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie, a powyższe wiadomości mają charakter informacyjny.
 

Źródło:
Murkoff H., Eisenberg A., Hathaway B.S.N., Drugi i trzeci rok życia dziecka, Poznań 2006


 

Ocena: 3.82 z 5. Ocen: 25

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

18 miesiąc życia dziecka

18 miesiąc życia dziecka

Półtoraroczne dziecko jest samodzielne i pewne siebie. Chętnie próbuje nowych rzeczy - penetruje okolicę…   Więcej

19 miesiąc życia dziecka

19 miesiąc życia dziecka

Dziewiętnastomiesięczniak wie, czego chce, a nawet jeśli nie wie, to i tak jest pewien, że chce to zrobić…   Więcej

20 miesiąc życia dziecka

20 miesiąc życia dziecka

20-miesięczne dziecko jest bardzo sprawne ruchowo i chętnie ze swych umiejętności tego korzysta. Można…   Więcej

21 miesiąc życia dziecka

21 miesiąc życia dziecka

Maluch chłonie wiedzę jak gąbka, wciąż uczy się nowych umiejętności i słów, jest ciekawy świata. Jest…   Więcej

22 miesiąc życia dziecka

22 miesiąc życia dziecka

22-miesięczne dziecko świetnie sobie radzi - panuje nad swoim ciałem, nie tylko potrafi chodzić, ale…   Więcej

24 miesiąc życia dziecka

24 miesiąc życia dziecka

Twój maluch za chwilę zdmuchnie ta torcie 2. świeczkę. Jest bardzo samodzielny, świetnie sobie radzi…   Więcej

reklama