Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

W pierwszym roku życia dziecko przechodzi przez 7 tak zwanych skoków rozwojowych. Są to okresy, gdy następuje gwałtowna zmiana w niedojrzałym układzie nerwowym malucha. Niektóre są wyraźne, inne mijają niepostrzeżenie.

Ponieważ układ nerwowy dziecka wciąż się rozwija, nowe bodźce, wrażenia i spostrzeżenia mogą je nieco męczyć, a i wywoływać lęk czy niepokój.

Każdy taki skok trwa około tygodnia i poprzedzony jest „trudnym” okresem, kiedy to dziecko jest bardzo marudne, gorzej zasypia i śpi, ciągle chce na ręce, a czasem rodzice mogą nawet odnieść wrażenie, że nastąpił regres i dziecko zapomniało to, czego się do tej pory nauczyło. Natomiast wówczas, gdy ten skok następuje, dziecko w ciągu jednego dnia „nagle” opanowuje to, czego tak mozolnie się wcześniej uczyło.

Pierwszy rok życia dziecka to okres niesamowicie szybkiego rozwoju dziecka. Pamiętajmy, że później dziecko nie będzie zmieniało się tak szybko i dynamicznie, jak teraz.Maluch nieustannie uczy się nowych rzeczy, doskonali już nabyte umiejętności, a to wywraca dotychczasowy porządek do góry nogami.  Zmienia się wszystko - od sposobu postrzegania po sprawność ruchową.

Początkowo takie okresy nierównowagi trwają krótko, ale z czasem się wydłużają. Uświadomienie sobie, że jest to naturalny etap rozwoju, pomoże nam lepiej zrozumieć zachowanie dziecka: kryzysy poprzedzające skok są bardzo stresujące dla dziecka (którego świat nagle bardzo się zmienia) i dla rodziców, którzy nie rozumieją czemu dość samodzielny maluch zaczyna godzinami wisieć na mamie, domagając się jej nieustannej uwagi. Mało tego! Rodzice czasem odnoszą wrażenie, że dziecko utraciło nabyte umiejętności.

Ponieważ skoki rozwojowe są związane z rozwojem mózgu, dzieci urodzone wcześniej przechodzą je nieco później, a maluchy, które przyszły na świat po terminie, trochę wcześniej, bo przecież ich mózg rozwijał się już w życiu płodowym. Należy brać na to poprawkę czytając poniższe opisy.Pamiętajmy również, że mają one charakter orientacyjny i informacyjny - dzieci rozwijają się w swoim tempie, dlatego do każdego należy podchodzić indywidualnie.

1 skok - wrażenia

5 tydzień

Pierwszy skok zaczyna się już około 5 tygodnia życia, zaraz po ukończeniu pierwszego miesiąca. Jest to moment, w którym noworodek zaczyna się baczniej rozglądać wokół siebie. Wzrok zatrzymuje się na twarzach i przedmiotach, głośne dźwięki wywołują nerwowość, a nawet płacz, także zapach (szczególnie mamy) pełni coraz większą rolę.

Zmysły rozwijają się i zaczynają inaczej odbierać docierające do nich wrażenia. To czas, kiedy pojawiają się pierwsze łzy (a nie tylko sam, charakterystyczny, noworodkowy płacz), ale i pierwsze uśmiechy. W tym okresie maluszek potrzebuje spokoju, ograniczenia ilości bodźców, a w przypadku ich nadmiaru - wyciszenia, zwłaszcza przed snem.

Dziecko staje się bardziej wrażliwe na otaczający go świat. Zanim maluch nauczy się, jak bodźce przetworzyć i jak sobie z nimi radzić, bywa niespokojne i rozdrażnione. To dlatego tak ważne jest, by nie stymulować dziecka nadmiernie i kontrolować ilość docierających do niego bodźców - by nie doszło do przebodźcowania.

Przeczytaj więcej o 2. miesiącu życia dziecka

reklama

2 skok - wzory

7 - 9 tydzień

Około 8 tygodnia dziecko zaczyna dostrzegać rytm dnia, a w otaczającym go świecie powtarzające się wzorce: po kąpieli sen, przy takim ułożeniu ciała będzie jedzenie, a światło w tamtym miejscu to czas zabawy. Maluch odkrywa własne dłonie, uważnie je ogląda, próbuje dotykać nimi różnych rzeczy – ruchy stają się coraz precyzyjniejsze – dziecko zaczyna je kontrolować.

W tym czasie powtarzający się stale rytm dnia i małe rytuały to najlepsze warunki dla rozwoju maluszka. Dzięki temu, że dziecko wie i czuje, czego może się spodziewać - np. po drzemce karmienia, po kąpieli spania - będzie się czuło komfortowo.To daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Przeczytaj więcej o 2 miesiącu życia dziecka

3 skok - niuanse

11 - 12 tydzień

Rodzice wreszcie rozpoznają znaki wysyłane przez dziecko, coraz lepiej je rozumieją, nauczyli się, jak mu pomóc zasnąć i jak je zabawiać, a tu przychodzi 11 tydzień i kolejny kryzys: dziecko nie chce jeść, płacze, marudzi, nie daje się uspokoić, a wręcz przeciwnie – im bardziej otoczenie stara się je zabawić, tym głośniej płacze. Dzieje się tak dlatego, że niemowlę zaczyna dostrzegać detale i widzi, że mają one znaczenie. To może je nieco przerażać.

Rozpoznawanie niuansów powoduje, że brzdąc reaguje znacznie silniej na poirytowany głos mamy i zdaje się widzieć to, co do tej pory mu umykało. Staje się też bardziej ruchliwe, przytrzymuje w dłoni podany przedmiot, próbuje go włożyć do buzi. Wiele dzieci odkrywa też własne możliwości wokalne: piszczy, krzyczy, głuży. Starajmy się stymulować malucha mówiąc do niego, proponując do zabawy przedmioty o rozmaitej fakturze, ale dbajmy też o to, żeby jak najmniej było wokół niego nerwowości i gwałtownych zdarzeń.

W tym czasie maluch zaczyna stabilne trzymać główkę, opanowuje też umiejętność przewracania się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Maluch odkrywa też nową możliwość, która pozwala mu poznawać świat, w rezultacie wszystko, co tyko może, wkłada do buzi wszystko.

Przeczytaj więcej o 3 miesiącu życia dziecka

reklama

4 skok - wydarzenia

14 - 19 tydzień

Ten skok może poważnie dać się rodzicom we znaki, gdyż okres marudzenia poprzedzający go wydłuża się. W tym czasie dziecko zaczyna rozumieć, że z jednych rzeczy wynikają inne, potrafi przewidzieć następne wydarzenia, np. uczy się, że jeśli potrząśnie trzymaną grzechotką, to ona wyda dźwięk, a jak wykona określone ruchy rękoma, to uda mu się ją włożyć do buzi.

Maluch uczy się siadać, gdy ktoś trzyma go za rączki. Coraz lepiej potrafi komunikować swoje potrzeby - odpycha butelkę, gdy ma dość jedzenia i wyciągnąć dłoń po zabawkę. Coraz lepiej reaguje na otaczające go słowa – rozpoznaje swoje imię, reaguje na pieszczotliwą intonację i śmieszne dźwięki wydawane przez rodziców.

Wspólna zabawa z dzieckiem, polegająca na zasłanianiu i odkrywaniu zabawek, pokazywaniu jak coś się łączy, jak za dotknięciem uruchamia się i przestaje działać, jest bardzo rozwijająca.

Przeczytaj więcej o 4 miesiącu życia dziecka

5 skok - relacje

22 - 26 tydzień

Przełom piątego i szóstego miesiąca to okres, gdy dziecko zaczyna dostrzegać związki między ludźmi. Przestaje uśmiechać się do każdego napotkanego człowieka i dostrzega, że ludzie dzielą się na bliskich i obcych - stąd nieśmiałość i lękliwość w stosunku do tych drugich, ale i najpiękniejsze uśmiechy rozdawane najbliższym.

Pojawia się tzw. lęk separacyjny, czyli obawa przed rozstaniem z rodzicami (zwłaszcza z mamą). Ich zniknięcie, choćby tylko na chwilę z oczu dziecka wywołuje płacz, może też być przyczyną kłopotów z zasypianiem i częstego przebudzania się w nocy.

Dziecko coraz lepiej rozumie też inne relacje zachodzące w otoczeniu – zrzucanie przedmiotów na podłogę, łapanie za łyżeczkę z kaszą, ciągnięcie mamy za włosy – to ważne eksperymenty.

W tym okresie niemowlęta uwielbiają bawić się tym, co błyszczy i szeleści, czyli zabawkami z metkami. Miłym urozmaiceniem zabawy może być dowiązanie do znanych zabawek nowych elementów.

Maluch robi też postępy w zakresie rozwoju motorycznego - próbuje się czołgać i przemieszczać. Rozwija się jego motoryka mała: dziecko próbuje uderzać przedmiotami o siebie, ale również wkładać i wyjmować zabawki z pudełka, nawet łapiąc je kciukiem i palcem wskazującym.

Przeczytaj więcej o 5 miesiącu życia dziecka

reklama

6 skok - kategorie

33 - 37 tydzień

To znowu ciężka próba dla rodziców: samodzielnie siedzący i sprawnie już poruszający się (pełzający czy też raczkujący) maluch znów domaga się nieustannego noszenia na rękach, płacze, a czasem zupełnie świadomie wykorzystuje płacz, kiedy się nudzi, żeby wywołać pożądaną przez siebie reakcję) i nieustannie marudzi. Bywa bardzo zazdrosny o mamę. Budzą się w nim także instynkty opiekuńcze - tuli maskotki i darzy wielką sympatią czworonogi, które także próbuje przytulać.

Jednocześnie jest to czas intensywnego rozwoju inteligencji. Dziecko uczy się porządkować świat według kategorii (uczy się katalogować): rozumie, że pies to nie tylko jamnik babci - potrafi też wskazać psa na obrazku; auto może mieć różny kolor, ale należy do tej samej kategorii. Ba! Nawet zabawkę maluszek umie przyporządkować do aut! Wymaga to jednak sporej pracy i mnóstwa ćwiczeń, w których niezwykle pomocne będzie wspólne oglądanie z rodzicami książeczek oraz zabawa, w czasie której dziecko coraz częściej samo wykazuje inicjatywę.

Przeczytaj więcej o 8 miesiącu życia dziecka

7 skok - sekwencje

41 - 46 tydzień

Prawie roczne niemowlę wchodzi w nowy etap – sekwencji. Maluch potrafi już nie tylko burzyć, ale i budować, np. wieżę z kilku klocków. Zaczyna dostrzegać powiązania pomiędzy wydarzeniami: gdy schowasz na jego oczach zabawkę, wie, że ona tam jest i po nią sięgnie. Posadzone w krzesełku oczekuje jedzenia, potrafi gestami lub nawet prostym słowem się go domagać.

Z coraz większym zdecydowaniem używa słowa „nie” i oczekuje, że jego zdanie zostanie uszanowane. Chętnie bawi się różnymi sorterami i dopasowuje klocki do otworów. Nic dziwnego, że nabycie tak niezwykłych umiejętności musi być okupione wcześniejszym okresem nierównowagi emocjonalnej, kiedy to wydaje się, że dziecko zapomniało wszystkiego, co już umiało.

Koniec pierwszego roku życia nie oznacza bynajmniej, że maluch od tej pory rozwijać się będzie spokojnie i bez gorszych momentów... Kolejne lata przebiegać będą według podobnego schematu, kiedy to okresy wewnętrznej równowagi przeplatają się z bardziej burzliwymi. Jednak żeby móc zbudować coś nowego (wejść na wyższy poziom rozwoju), najpierw maluch musi zburzyć poprzedni porządek (dotychczasowe dobre zachowanie), stąd taka spiralna droga, którą zmierza ku dojrzałości.

Przeczytaj więcej o 10 miesiącu życia dziecka

Ocena: 4.28 z 5. Ocen: 155

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Płaczące niemowlę

Płaczące niemowlę

Dlaczego ono płacze? Wydaje ci się, że zrobiłaś wszystko, co mogłaś, a twoje maleństwo nadal krzyczy?…   Więcej

Kryzys ósmego miesiąca

Kryzys ósmego miesiąca

Twój malec ma już 8 miesięcy.  Okres ten często nazywany jest „kryzysem 8 miesiąca życia” i trwa przez...…   Więcej

Noworodek – pierwsze dni

Noworodek – pierwsze dni

Pierwsze dni po narodzinach dziecka to dla opiekujących się nim rodziców piękny, ale i stresujący czas.…   Więcej

Rozwój niemowlęcia w wieku 3 - 6 miesięcy

Rozwój niemowlęcia w wieku 3 - 6 miesięcy

Dziecko, zanim ukończy szósty miesiąc życia, wie już bardzo dużo. Przede wszystkim nauczyło się, że świat…   Więcej

Rozwój dziecka między 9. a 12. miesiącem życia

Rozwój dziecka między 9. a 12. miesiącem życia

Dziecko w ostatnim kwartale pierwszego roku życia codziennie zaskakuje, a i zachwyca swoich rodziców…   Więcej

reklama