Noworodek – pierwsze dni

Noworodek – pierwsze dni

Pierwsze dni po narodzinach dziecka to dla opiekujących się nim rodziców piękny, ale i stresujący czas. Cudownie jest tulić wyczekiwane maleństwo, ale i łatwo można ugiąć się pod ciężarem odpowiedzialności i lęku przed nieznanym, a także paść ofiarą wyobrażeń, które nie do końca znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Debiutujące mamy i tatusiowie bacznie obserwują dziecko – są pełni zachwytu, ale i drżą z niepokoju. Dlaczego ono tak dziwnie wygląda, a i ciągle śpi, to - zdaje się - największe zagadki tych pierwszych, wspólnie spędzonych dni.

Jak wygląda noworodek?

Choć Twój synek czy córka są dla Ciebie bezdyskusyjnie najpiękniejsze na świecie, to jednak jesteś nieco zaskoczona jego wyglądem. Oj, nie bardzo Twoje narodzone dziecko przypomina maluchy ze zdjęć, jakie widywałaś w prasie. Spokojnie! Tak, jak minęło dziwne zabarwienie jego skóry w chwili, kiedy pojawiał się na świecie, tak miną i inne pamiątki tej pierwszej podróży.

  • Głowa przypomina swoim kształtem stożek. Niedługo wróci do normy. Owo odkształcenie ułatwiło maluchowi podróż przez kanał rodny.
  • Za kilka dni zniknie też obrzęk twarzy i powiek dziecka.
  • Za kilka dni znikną też ewentualne siniaczki, a nieco później, bo za kilka miesięcy, znikną znamiona, zwane szczypnięciami bociana. Jeśli owe zmiany cię niepokoją, skonsultuj je z lekarzem.
  • Za kilka dni odpadnie też schnący kikut pępowinowy.

reklama

Rytm dnia noworodka

Wyobrażałaś sobie, że kiedy tylko na świecie pojawi się Twoje dziecko, będziesz je tulić, bawić się z nim, opowiadać mu o świecie, po prostu być blisko. Tymczasem wychodzi na to, że Twoje dziecko pierwsze kilkanaście dni postanowiło spędzić zupełnie inaczej - śpiąc, budząc się co kilka godzin tylko na chwilę, to jest na karmienie piersią lub butelką. Zdumiewa cię ten mocno ograniczony czas aktywności. Nie denerwuj się jednak, to normalne – i dobrze ten okres wykorzystaj. Maluch potrzebuje odpoczynku po narodzinach, a i czasu, by i dostosować się do nowej sytuacji. Ty także odpocznij, nabierz sił. Na wspólne harce, a i nowy rytm dobowy, który dziś wyznaczają wyłącznie pory karmienia i snu maluszka, macie jeszcze czas.

Jak nawiązać więź z noworodkiem

Owe krótkie chwile, kiedy maluszek jest aktywny, wykorzystaj na nawiązanie z nim więzi i podtrzymanie komunikacji. Noworodek lubi być przytulany, otaczany opieką, czułością i miłością. Mów do dziecka, uśmiechaj się do niego, całuj i przytulaj. Maluszek z pewnością rozpoznaje twój głos, zapamiętuje zapach, a w Twoich ramionach czuje się kochane i bezpieczne. Co więcej, czułość i tulenie to fantastyczna inwestycja – w prawidłowy rozwój dziecka.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: