24 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

24 miesiąc życia dziecka - rozwój i rady

Twój maluch za chwilę zdmuchnie ta torcie 2. świeczkę. Jest bardzo samodzielny, świetnie sobie radzi zarówno z dużą, jak i małą motoryką. Zapewne mniej śpi, więcej czasu poświęca na zabawę – bawią go proste zagadki, zabawki kreatywne i książeczki. Do tego zaczyna dostrzegać rówieśników – choć wciąż potrzebuje obecności mamy i taty, staje się naprawdę samodzielny i niezależny.

Rozwój fizyczny

 • Dziecko pewnie stawia kroczki, ramiona trzyma po bokach ciała, stopy zaś blisko siebie; schodzi po schodach krokiem dostawnym bez pomocy rodziców, oparte o poręcz; jest energiczne - ciężko mu usiedzieć w jednym miejscu (czy zauważyłaś, ze maluch coraz rzadziej upada? Dzieje się tak dlatego, że coraz mniej wysiłku i uwagi wymaga od niego zachowanie równowagi i unikanie przeszkód – mały odkrywca dopiero teraz czuje, że naprawdę może wszystko i skupia się na zgłębianiu nowych umiejętności i... tajników otoczenia).
 • Pewnie trzyma w ręku sztućce, dobrze sobie radzi z kredkami, potrafi samo włączyć światło czy uderzać w pojedyncze klawisze pianina (może nadszedł już czas na pierwsze książeczki edukacyjne dla malucha, w których znajdziecie zadania usprawniające jego manualne umiejętności? Są tam pierwsze łamigłówki, zagadki z naklejkami i kolorowanki – które są nie bawią, ale i uczą).
 • Dziecko potrzebuje mniej snu niż dotychczas (zazwyczaj, by czuło się wypoczęte, wystarcza mu popołudniowa, półtoragodzinna drzemka i około 10-11 godzin snu nocnego).
 • Możliwy jest spadek apetytu lub apetyt zmienny (nie zmuszaj dziecka, by na siłę jadło, medycyna nie zna przypadku, by zdrowe dziecko zrobiło sobie krzywdę z głodu).

reklama

Rozwój intelektualny

 • Malec do perfekcji opanował sztuczki mimiczne - puszcza całuski, głośno cmoka, naśladuje rybę (czy wiesz, że dzieci w tym wieku potrafią prawidłowo połączyć mimikę podstawowych emocji - strachu, smutku czy radości - z odpowiednimi określeniami?).
 • Doskonali się koordynacja "oko-ręka", dlatego dziecko samodzielnie umie narysować okrągłe kółeczko-buzię, a w nim osadzić dwie kropki-oczka (jeśli malucha nudzi rysowanie na kartce – kup farby do malowania łapkami, kredki do rysowania w wannie lub tablicę suchościeralną, to dopiero zabawa!).
 • Naśladuje w zabawie proste czynności dorosłych (nagle okazuje się, że dziewczynki porzucają puzzle, by wciąż tulić lalki, a chłopców bez reszty zaczynają pochłaniać autka).
 • Chętnie bazgrze, na papierze rysuje kreski (nie denerwuj się, jeśli twoje dziecko preferuje ciemne kolory – na tym etapie życia nie jest to objaw jego smutku - twoje dziecko, jak większość rówieśników, woli po prostu bardziej ekspresyjne barwy).
 • Potrafi wskazać co najmniej 3 części ciała (nawet, jeśli uważasz, że chłopcom nie przystoi zabawa lalkami, to zachęcaj synka do opieki nad szmacianą Zuzią - dzięki temu nie tylko będzie ćwiczył empatię, ale i dobrze pozna części ciała).
 • Doskonali się pamięć, zdolność kojarzenia faktów i przewidywania następstw; dziecko wymienia na obrazku nazwy znanych przedmiotów, dostrzega w nich różnice (jeśli maluch nie chce opowiadać ci o tym, co dziś robiło bądź co widzi w książeczce - nie zmuszaj go do nauki, bowiem zabawa pozbawiona przyjemności, lekcje obdarte z radości są tak naprawdę pozbawione głębszego sensu).
 • Używa około 300 wyrazów i przestaje mówić po swojemu, mówi prostymi 2-3 wyrazowymi zdaniami, zaczyna odmieniać według przypadków i czasów, stosuje przymiotniki i przysłówki, rozumie opozycje: "ładne-brzydkie" (staraj się wyraźnie artykułować te głoski, z których wymową dziecko ma problem - istotne jednak jest, byś go nie poprawiała, jeśli popełni błąd).
 • Maluch często prowadzi życie samotnika - pochłaniają go układanki, puzzle, rysowanie, a rozwijająca się wyobraźnia podsuwa coraz to nowe zastosowanie zabawek (zachęcaj dziecko zarówno do zabaw ćwiczących intelekt, jak i do tych pobudzających wyobraźnię – pokaż mu, jak ciekawie można „żyć” małymi ludzikami, zbudujcie domek dla lalek czy garaż dla autek).
 • Ważną umiejętnością, jaką nabywa dwulatek w tym okresie jest udawanie, a zabawa ta może pochłaniać mu coraz więcej czasu (to doskonała okazja, byś zyskała chwilę dla siebie – ważne jednak jest, byś zaangażowała się w zabawę w momencie, gdy dziecko domaga się już twojej obecności).
 • Nasilają się koszmary senne – (które pomagają dziecku w rozładowaniu napięcia; może ono budzić się z krzykiem, histerycznie płakać, a po przebudzeniu bać się).

Rozwój społeczny

 • Jest bardziej zrównoważone uczuciowo - choć nadal domaga się uwagi i czułości, przeżywa gwałtowne napady złości i wahania nastroju, w dobrych chwilach jest pogodne, przyjazne i ufne (codziennie znajdź chwilę tylko dla was, kiedy będziecie mogli porozmawiać, opowiedzieć sobie jak spędziliście dzień – malec mówiąc do ciebie, słuchając twoich opowieści nie tylko uspokaja się, wycisza, ale i układa sobie świat w swojej małej główce).
 • Pilnuje swoich rzeczy ogłaszając: „to moje”, wie co w domu jest czyją własnością (dzielenie się zabawkami z innymi dziećmi przerasta typowego dwulatka, choć zdarza się, że pod naciskiem rodziców maluch pożyczy koledze swą zabawkę – pod warunkiem, że jej sam nie używa).
 • Zaczyna dostrzegać rówieśników, można zaobserwować początki uczestnictwa w grupie (oznacza to, że maluch powoli wychodzi z etapu zabawy równoległej, tj. "obok" innych dzieci i wchodzi w okres wspólnych działań).
 • Dziecku bardzo zależy, by zasypiać w towarzystwie mamy lub taty (jak widzisz to nie dziecięca złośliwość jest źródłem wieczornych problemów: potrzeby otrzymania tuzina buziaków, dziesiątki prób robienia siusiu, ogromne pragnienie bądź głód).

Pamiętaj, że rozwój dziecka to sprawa indywidualna – każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie, a powyższe wiadomości mają charakter informacyjny.

Źródło:
1. Murkoff H., Eisenberg A., Hathaway B.S.N., Drugi i trzeci rok życia dziecka, Poznań 2006
2. Choroby wieku rozwojowego A.Papierkowski 

Ocena: 4.24 z 5. Ocen: 19

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Bunt dwulatka

Bunt dwulatka

Dwulatek potrafi być bardzo trudnym i wymagającym partnerem. Nie chce i nie umie współpracować. Sam nie…   Więcej

Załadowanie to straszne słowo...

Załadowanie to straszne słowo...

Załadowanie to straszne słowo. Bez krzty humanizmu. Dotyczy ono bardzo ważnej sprawy, o której dzisiaj…   Więcej

Horror w piaskownicy - jak nauczyć dziecko bawić się z innymi

Horror w piaskownicy - jak nauczyć dziecko bawić się z innymi

Siedzisz sobie na ławeczce i rozmawiasz z koleżanką. Nagle wrzask! Wasze maluchy zaczynają się bić i…   Więcej

"Nie płacz, nic sie nie stało", czyli jak często zaprzeczasz uczuciom dziecka

Stało się! Chwila nieuwagi... miś został na podwórzu... i przepadł:((( Maluszek płacze, nie chce bawić…   Więcej

Mam juz dosyć, czyli jak sobie poradzić z mamusinym wypaleniem

Mam juz dosyć, czyli jak sobie poradzić z mamusinym wypaleniem

Jesteś mamą. Przepełnia się szczęście, rozpiera duma, kochasz swojego malca nad życie. Wiesz już jednak,…   Więcej

Uczymy dziecko samodzielności

Uczymy dziecko samodzielności

Wydawać by się mogło, że robiąc wszystko za dziecko, chroniąc je przed najmniejszym niebezpieczeństwem,…   Więcej

reklama