21. miesiąc życia dziecka

Maluch chłonie wiedzę jak gąbka, wciąż uczy się nowych umiejętności i słów, jest ciekawy świata. Jest sprawny, samodzielny i sporo już umie. Jest aktywny i otwarty na nowe, dlatego 21-miesięczne dziecko nieustannie dostarcza wam wielu wrażeń. Małego odkrywcy wszędzie pełno, wszystko go interesuje, dużo mówi. Oj, macie co robić. Najbardziej jednak z tego okresu zapamiętacie nie tę słodką, sielską dynamikę, a coś zgoła innego – fakt, że maluch ma swoje zdanie, którego nie boi się bronić. A robi to na wiele sposobów, nie do końca akceptowalnych przez dorosłych. Bądźcie dzielni.

Rozwój fizyczny

 • Dziecko jest niezwykle aktywne, ciekawe świata i chętne do zabawy. Koniecznie rób zdjęcia, nagrywaj filmiki, spisuj zabawne powiedzonka i opisuj komiczne sytuacje. Jednym słowem staraj się uchwycić i utrwalić jak najwięcej tych ulotnych momentów. Lada chwila twoje dziecko będzie już naprawdę duże i samodzielne, będzie miało swoje sprawy.
 • Maluch wchodzi po schodach samodzielnie - trzymając się poręczy. Schodzi zaś z pomocą dorosłego. Jeśli niepokoi cię płaskostopie smyka, nie bój się. Sytuacja się zmieni, gdy tylko zniknie tłuszczyk, który otacza łuki stóp.
 • Dziecko umie kucać przy zabawie, coraz dłużej zajmuje się własnymi sprawami, pochłaniają go czynności, które wymagają aktywności dłoni i palców. Czy próbowaliście już zrywać owoce z krzewów? A może pokażesz maluchowi gry swojego dzieciństwa – bierki, warcaby lub chińczyka? Nawet gra pozbawiona reguł może być fascynująca! Zachęcaj też dziecko do zabaw manualnych – plastelina, kredki to wasi codziennie przyjaciele.

reklama

Rozwój intelektualny

 • Smyk w zabawie zaczyna naśladować dorosłych. Zdarza się, że obserwując zachowania malucha – zarówno w zabawie, jak i w sytuacjach codziennych – zobaczysz... siebie. Dlatego modeluj swoje zachowania, uważaj na to, co robisz i mówisz.
 • Dziecko zna już około 50-100 słów, składa wypowiedzi z dwóch słów, próbuje budować coraz dłuższe frazy zdaniowe, a gdy nie potrafi słowami wyrazić swego życzenia - złości się i krzyczy (jeśli dziecko w twoim przekonaniu kaleczy polszczyznę, nic się nie przejmuj, na tym etapie maluch powinien skupić się na przekazaniu treści, sama forma jest mniej istotna).
 • Sygnalizuje swoje potrzeby fizjologiczne, zwykle jednak już po fakcie (niejeden raz słyszałaś od mamy lub babci, jak to ich kilkunastomiesięczne dzieci wołały grzecznie siku – nie zadręczaj się i nie naciskaj na trening czystości, zdarza się, że do pożegnania z pieluchą gotowe są dopiero trzylatki).
 • Dobrze zna części ludzkiego ciała, potrafi je pokazać nie tylko na sobie, ale i na drugim człowieku lub lalce (nie irytuj się i poprawiaj malucha za każdym razem, gdy uparcie twierdzi: Cinka si, powiedz: Tak, dobrze. Cinka si, to dziewczynki włosy).
 • Rozpoznaje obrazki w książkach, wskazuje ten, którego wcześniej brakowało; buduje wieżę z sześciu klocków, zaczyna szeregować klocki poziomo, odkrywa pierwsze puzzle (dziecko pasjonują zabawy wymagające myślenia –potrafi na chwilę skoncentrować się na zabawie, odkrywa nowe możliwości – poznaje zgadywanki i jest zachwycone możliwościami konstrukcyjnymi, jakie dają klocki czy puzzle).
 • Opowiada o tym, co widzi wokół siebie i jest bardzo ciekawe nowości (wykazuj zainteresowanie, ciesz się z każdego nowego słowa, podczas rozmowy jak najczęściej utrzymuj kontakt wzrokowy). Rozmawiaj z dzieckiem – pamiętaj, by nie używać zdrobnień, ale i dostosowywać poziom wypowiedzi do wieku dziecka. Zadawaj pytania, zachęcaj do udzielania odpowiedzi. Opowiadaj maluszkowi o świecie – co robisz, co się dzieje, co właśnie mijacie na spacerze.
 • Pochłania go bazgranie kredkami, może rysować pierwsze kółka (aby nauczyć dziecko, że inwencję twórczą należy ograniczyć do powierzchni dozwolonych jak kartka czy tablica, zabraniaj rysowania po ścianach i drzwiach, przerywając je).
 • Samo sięga po ulubione książki, kartkuje je, po swojemu „czyta” (choć malucha nadal trzeba mieć na oku, to zauważ, że coraz dłużej potrafi zająć się sobą, zaczyna mieć swoje sprawy -  ty w tym czasie możesz przeczytać choć kilka stron książki).

Rozwój społeczny

 • Dziecko nadal nie umie bawić się z innymi dziećmi, ale potrafi być wobec nich opiekuńczy i czuły (rodzicom wydaje się, że dziecko z dnia na dzień zmienia się na korzyść, że jest coraz bardziej spokojne i poukładane – niestety, w wieku 2,5 roku czeka was niespodzianka: oto nadchodzi kolejna fala buntu).
 • Dziecko jest pełne emocji, choć nie umie ich nazwać i kontrolować. Nadal potrzebuje bliskiej dorosłej osoby, która będzie z nim na co dzień - rodzica, babci lub oddanej niani (jeśli maluch chodzi do żłobka i nie ma przy sobie przyjaznej duszy, pozwól mu zabierać ze sobą ukochaną przytulankę – z nią wszystko wyda mu się łatwiejsze).
 • Maluch w obecności nieznajomych staje się wstydliwy i cichy (obcy ludzie coraz więcej znaczą dla wchodzącego w życie dwulatka, zauważa on ich obecność, co więcej – zazwyczaj go ona cieszy – choć niektóre dzieci potrzebują nieco więcej czasu, by się z gośćmi oswoić).
 • Dziecko w obecności rodziców bywa agresywne i apodyktyczne - często wykorzystuje płacz i krzyk, aby wymusić coś na dorosłych. Pamiętaj, że te ataki złości i huśtawka nastrojów męczą nie tylko ciebie, ale i dziecko. Czy zauważyłaś, że po ataku histerii maluch zamiast uspokoić się i wyciszyć, staje się jeszcze bardziej drażliwy? Musicie to przetrwać.


Pamiętaj, że rozwój dziecka to sprawa indywidualna – każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie, a powyższe wiadomości mają charakter informacyjny.

Źródło:
Murkoff H., Eisenberg A., Hathaway B.S.N., Drugi i trzeci rok życia dziecka, Poznań 2006Ocena: 3.83 z 5. Ocen: 18

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak pomóc dziecku w nauce mowy?

Jak pomóc dziecku w nauce mowy?

Mowa jest sprawnością i jak każda sprawność wymaga doskonalenia. Jedyną drogą do jej nabywania jest…   Więcej

Zachęć dziecko do mówienia

Zachęć dziecko do mówienia

Doskonale wiesz, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a na osiągniecie kolejnych etapów…   Więcej

22 miesiąc życia dziecka

22 miesiąc życia dziecka

22-miesięczne dziecko świetnie sobie radzi - panuje nad swoim ciałem, nie tylko potrafi chodzić, ale…   Więcej

23 miesiąc życia dziecka

23 miesiąc życia dziecka

Maluch pozostaje w ciągłym ruchu – on nawet nie chodzi, a biega, skacze, przewraca się, tańczy. Mama i…   Więcej

24 miesiąc życia dziecka

24 miesiąc życia dziecka

Twój maluch za chwilę zdmuchnie ta torcie 2. świeczkę. Jest bardzo samodzielny, świetnie sobie radzi…   Więcej

17 miesiąc życia dziecka

17 miesiąc życia dziecka

17-miesięczne dziecko jest fantastycznym, choć i bardzo absorbującym towarzyszem. Z nim ciągle się coś…   Więcej

reklama