reklama

Ciąża

Dwie kreski na teście! Gratulacje, jesteś w ciąży! Pewnie zastanawiasz się, co dalej? Zapraszamy Cię do lektury naszego serwisu!

W BabyBoom.pl znajdziesz informacje o tym, jakie są objawy ciąży, jak przebiega tydzień po tygodniu (ułatwieniem będzie nasz kalendarz). To też cenna baza wiedzy na temat diety w ciąży, prawidłowego rozwoju Twojego dziecka, czy wreszcie przygotowania do porodu.

Ciąża - objawy, kalendarz tydzień po tygodniu

reklama

Najnowsze

Kalendarz i kalkulator ciąży

Ciąża tydzień po tygodniu, oblicz dzień porodu

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Przeciętna kobieta zaobserwuje pierwsze objawy ciąży po 4. tygodniu od zapłodnienia. I chociaż niektóre mówią, że odczuwały symptomy już kilka dni po, to są to zdaniem lekarzy sytuacje niezwykle rzadkie. Warto jednak pamiętać, że pierwsze objawy ciąży będą się różniły, bo są kwestią indywidualną każdej kobiety.

Jak sprawdzić czy jestem w ciąży?

Najbardziej oczywistym sposobem sprawdzenia, czy jesteś w ciąży, jest wykonanie testu ciążowego. Zarówno testy ciążowe dostępne w aptekach, jak i laboratoriach, wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu lub krwi.  Beta-hCG można wykryć już pomiędzy 9 a 11 dniem od zapłodnienia.

Czym różnią się objawy ciąży od miesiączki?

Zarówno przed miesiączką, jaki i we wczesnej ciąży możesz doswiadczać obrzęku, tkliwości i powiększenia piersi. Natomiast nudności i wymioty rzadko są związane z menstruacją i PMS. Jedynym pewnym sposobem na stwierdzenie, czy jesteś w ciąży, jest wykonanie testu ciążowego z moczu lub krwi.

Po czym poznać że doszło do zapłodnienia?

Początkowo, jeśli doszło do zapłodnienia, nie zauważysz żadnych oznak. Pojawią się dopiero, kiedy nastąpi wzrost poziomu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) . Wtedy objawy mogą obejmować lekkie krwawienie, skurcze, nudności, wzdęcia, ból piersi, bóle głowy, wahania nastroju i ewentualnie zmianę podstawowej temperatury ciała. Ale czy to ciąża? Wykonaj test i sprawdź.

Który tydzień ciąży jest już bezpieczny?

Z medycznego punktu widzenia po 12. tygodniu ciąży mówimy, że ciąża jest uważana za „bezpieczną”. Chociaż poronienie może się zdarzyć w dowolnym momencie, szanse są największe w pierwszym trymestrze ciąży.

Po jakim czasie widać ciążę?

Dużo zależy od budowy kobiety. Natomiast w I trymestrze najczęściej nie widać brzucha - zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża. Prawdopodobnie zauważysz go na przełomie 12 a 16 tygodnia.

Jak rośnie brzuch w ciąży?

Wyraźne zaokrąglenie zauważysz pomiędzy 12 a 16 tygodniem ciąży. Najszybciej się będzie powiększał pomiędzy 28 a 40 tygodniem ciąży.

Ile tygodni trwa ciąża?

Umownie uznaje się, że ciąża trwa 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych, po 28 dni każdy). Czyli ciąża trwa +/-280 dni. Przewidywany termin porodu to moment, w którym od pierwszego dnia ostatniej miesiączki minie dokładnie 40 tygodni. Przeczytaj o tym jak liczyć tygodnie i miesiące ciąży.

Czy w ciąży można pić kawę?

Tak, kobiety w ciąży mogą pić kawę. Jednak rozsądne jest  zalecenie, aby nie przekraczały umiarkowanego spożycia kofeiny, to znaczy 200 mg dziennie, co odpowiada ok. 3-4 filiżankom kawy. Pamiętaj, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie! 

Mdłości w ciąży kiedy się pojawiają i jak sobie radzić?

Mdłości mogą się pojawić już w 6 tygodniu ciąży. Najczęściej najsilniejsze bywają pomiędzy 8 a 11 i zazwyczaj ustają do końca I trymestru. Niestety niektóre kobiety odczuwają je zarówno w drugim, jak i trzecim trymestrze. Jedz niewielkie porcje, obserwuj jak się czujesz. Słone krakersy lub przekąska białkowa zjedzone przed wstaniem z łóżka moga wstrzymać mdłości. Pozostałe pomysły, jak radzić sobie z mdłościami.

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze porodowe trwają około 30 do 70 sekund i występują w odstępach około 5 do 10 minut. Są tak silne, że często nie możesz w ich trakcie chodzić ani rozmawiać. Z czasem stają się silniejsze i coraz częstsze. Mogą powodować bolesność w podbrzuszu lub uporczywy, tępy ból krzyża. Więcej o skurczach przepowiadających.

Skurcze przepowiadające jakie to uczucie?

Skurcze przepowiadające, nazywane skurczami Braxtona-Hicksa, czujesz jak napinanie się i twardnienie brzucha. Nie towarzyszą im oznaki porodu. Możesz je obserwowac już od 20 tygodnia ciąży. Zaczynają się od dna macicy (górne partie brzucha), po czym przemieszcza się w dół. Mogą trwac od 30 sekund do 2 minut.

To warto wiedzieć

Przygotowania do ciąży 

Jak się przygotować do ciąży? Co zrobić, jeśli masz problemy z zajściem w ciążę?

Zdrowa ciąża 

Porady dotyczące zdrowia w ciąży - Twojego i Twojego dziecka

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży 

Bezpieczne dla Ciebie i dziecka ćwiczenia na różne partie mięśni.

reklama