Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych

Im bliżej porodu, tym bardziej jesteś czujna. Z uwagą śledzisz ruchy dziecka, a każdy skurcz macicy sprawia, że zastanawiasz się, czy to już.

Choć mówi się, że porodu nie sposób przegapić, to skurcze porodowe łatwo pomylić ze skurczami przepowiadającymi. Jak je odróżnić, by nie wpadać w panikę?

Skurcze przepowiadające

Skurcze przepowiadające, nazywane skurczami Braxtona-Hicksa, to nic innego jak trening macicy przed zbliżającym się porodem - ta napina się, przygotowując się do właściwych skurczów porodowych. Nie towarzyszą im oznaki porodu.

reklama

Co charakteryzuje skurcze przepowiadające?

  • Skurcze przepowiadające możesz zacząć odczuwać po 20. tygodniu ciąży.
  • Intensywność skurczów to sprawa indywidualna – niektóre kobiety opisują je jako bolesne czy wręcz paraliżujące, inne zaś nie czują dyskomfortu podczas ich występowania. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym skurcze przepowiadające są silniejsze.
  • Skurcze Braxtona Hicksa mogą ustać wraz ze zmianą poziomu aktywności lub zmianą pozycji kobiety.
  • Skurcz zaczyna się od dna macicy (górne partie brzucha), po czym przemieszcza się w dół. Skurcze  często są odczuwalne tylko z przodu brzucha lub w okolicy jednego, określonego obszaru. Prawdziwe skurcze porodowe zaczynają się w środkowej części pleców i owijają brzuch w kierunku linii środkowej
  • Trudno określić ile czasu będzie trwał skurcz przepowiadający. Może trwać krócej niż 30 sekund, aż  do 2 minut. Przez cały czas trwania nie zmienia swojej intensywności.
  • Podczas występowania skurczów nie pojawia się biegunka, plamienie, krwawienie. Nie bolą plecy, nie pojawia się uczucie rozpierania.

Skurcze porodowe

Skurczów porodowych nie sposób przegapić. Co je charakteryzuje?

  • Ból najpierw pojawia się w okolicy krzyżowej, obejmuje podbrzusze, promieniuje w kierunku pachwin i nóg. Skurcze porodowe przypominają bardzo silny ból miesiączkowy.
  • Na początku skurcze są mało intensywne i pojawiają się rzadziej (np. co kwadrans). Wraz z rozwojem akcji porodowej wzrasta ich siła i częstotliwość pojawiania się, a skurcze trwają dłużej.
  • Zmienia się także ich charakter – pojawiający się skurcz jest mniej intensywny, potem staje się coraz silniejszy, aż osiąga szczyt i ustępuje.
  • Może im towarzyszyć biegunka, pojawić się krwawienie, mogą odejść wody płodowe.
  • Bolesności skurczów nie łagodzi zmiana pozycji czy rodzaju aktywności. Mogą się nawet wzmocnić wraz ze zmianą ruchu lub pozycji.

reklama

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych?

Skurcze przepowiadające: Skurcze porodowe:
nie nasilają się podczas trwania, skurcz na początku jest mało intensywny, potem staje się coraz silniejszy, aż osiąga szczyt i ustępuje,
nie są regularne, pojawiają się regularnie, coraz częściej (najpierw co 15, później co 10, 7, 5 minut),
nie są bardzo bolesne, nie są coraz dłuższe i częstsze, trwają coraz dłużej, coraz częściej i są coraz bardziej bolesne,
ustępują przy zmianie pozycji bądź formy aktywności, nie przechodzą mimo zmiany pozycji,
nie towarzyszy im ból pleców i poczucie rozpierania, często towarzyszy im ból pleców i uczucie rozpierania,
nie pojawia się biegunka czy krwawienie, Może pojawić się biegunka, krwawienie, mogą odejść wody.
zaczynają się od dna macicy, powoli schodzi w dół brzucha. Ból najpierw pojawia się w okolicy krzyżowej, obejmuje na podbrzusze, promieniuje w kierunku pachwin i nóg.

 Jedź do szpitala, jeśli:

  • odeszły ci wody płodowe,
  • pojawiło się krwawienie bądź biegunka,
  • ból promieniuje na plecy, towarzyszy mu poczucie rozpierania,
  • odczuwasz zmiany w zwyczajowych ruchach dziecka – są silne bądź zanikają,
  • skurcze pojawiają się coraz częściej, są coraz bardziej bolesne.

Pamiętaj, że jeśli coś cię niepokoi, warto zadzwonić do położnej czy do szpitala. W ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, ostrożności nigdy za wiele.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: