Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych

Im bliżej porodu, tym bardziej jesteś czujna. Z uwagą śledzisz ruchy dziecka, a każdy skurcz macicy sprawia, że zastanawiasz się, czy to już. Choć mówi się, że porodu nie sposób przegapić, to skurcze porodowe łatwo pomylić ze skurczami przepowiadającymi. Jak je odróżnić, by nie wpadać w panikę?

Co to są skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające, nazywane skurczami Braxtona-Hicksa, to trwające jakiś czas napięcie mięśnia macicy. Przez przyszłą mamę jest odczuwane jako twardnienie brzucha i towarzyszące temu uczucie spięcia.

Skurcze Braxtona-Hicksanic innego jak trening macicy przed zbliżającym się porodem - ta napina się, przygotowując się do właściwych skurczów porodowych. Występują zwykle po 20. tygodniu lub pod koniec ciąży (mogą nasilać się od 38. tygodnia ciąży, skurcze przepowiadające pojawiające się na wcześniejszych etapach ciąży to tzw. skurcze Alvareza).

Typowe dla skurczy przepowiadających (inaczej skurcze przedporodowe) jest to, że nie towarzyszą im oznaki porodu. Oznacza to, że nie powodują skracania i rozwierania szyjki macicy, zwykle nie są regularne, najczęściej określa się je, jako okresowe bóle podbrzusza.

Jak wyglądają skurcze przepowiadające?

Co charakteryzuje skurcze przepowiadające?

 • Intensywność skurczów to sprawa indywidualna – niektóre kobiety opisują je jako bolesne czy wręcz paraliżujące, inne zaś nie czują dyskomfortu podczas ich występowania. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym skurcze przepowiadające są silniejsze. (skurcze przepowiadające nasilają się w ostatnich tygodniach ciąży).
 • Skurcze Braxtona Hicksa mogą ustać wraz ze zmianą poziomu aktywności lub zmianą pozycji kobiety.
 • Tego typu skurcze w ciąży zaczynają się od dna macicy (górne partie brzucha), po czym przemieszcza się w dół. Skurcze często są odczuwalne tylko z przodu brzucha lub w okolicy jednego, określonego obszaru. Prawdziwe skurcze porodowe zaczynają się w środkowej części pleców i owijają brzuch w kierunku linii środkowej.
 • Trudno określić, ile czasu będzie trwał skurcz przepowiadający. Może trwać krócej niż 30 sekund, aż  do 2 minut. Przez cały czas trwania nie zmienia swojej intensywności.
 • Podczas występowania skurczów nie pojawia się biegunka, plamienie, krwawienie, bóle porodowe. Nie bolą plecy, nie pojawia się uczucie rozpierania.

Na pojawienie się skurczów przepowiadających wpływają także inne czynniki, takie jak odwodnienie, zmęczenie, seks w ciąży, duża ruchliwość dziecka, dotykanie lub masowanie brzucha.

W łagodzeniu bólu pomagają kąpiel oraz prawidłowe oddychanie. Pomocne są różne techniki relaksacyjne oraz odpoczynek.

reklama

Co to są skurcze porodowe?

Zadaniem skurczy porodowych jest skrócenie i rozwarcie szyjki macicy, przez co możliwe jest wyjście dziecka na świat. Gdy się pojawią, to znak, że rozpoczyna się akcja porodowa.

Skurczów porodowych, które są oznaką porodu, nie sposób przegapić. Jak rozpoznać skurcze porodowe? Co je charakteryzuje?

 • Ból najpierw pojawia się w okolicy krzyżowej, obejmuje podbrzusze, promieniuje w kierunku pachwin i nóg. Skurcze porodowe przypominają bardzo silny ból miesiączkowy.
 • Na początku skurcze są mało intensywne i pojawiają się rzadziej (np. co kwadrans). Wraz z rozwojem akcji porodowej wzrasta ich siła i częstotliwość pojawiania się, a skurcze trwają dłużej.

Na rychły poród wskazują skurcze pojawiające się co około 2-3 minuty i utrzymujące się powyżej minuty.

Jak liczyć skurcze porodowe? W tym celu należy mierzyć odstępy czasowe pomiędzy poszczególnymi skurczami. Warto pamiętać, że ich cechą charakterystyczną jest regularność.

 • Wraz z postępem akcji porodowej zmienia się także charakter skurczy – pojawiający się skurcz jest mniej intensywny, potem staje się coraz silniejszy, aż osiąga szczyt i ustępuje.
 • Skurczom porodowym może towarzyszyć biegunka.
 • Bolesne skurcze nie zostaną złagodzone przez zmianę pozycji czy rodzaju aktywności. Mogą się nawet wzmocnić wraz ze zmianą ruchu lub pozycji. Są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie - paraliżują.

Skurcze porodowe pojawiają się w określonych odstępach czasu, które skracają się w miarę postępowania akcji porodowej. Początkowo skurcze porodowe pojawiają się co około 15 minut i trwają od 10 do 15 sekund. Gdy częstotliwość zmniejszy się do 10 minut, to znak, że czas jechać do szpitala.

Objawy dodatkowe świadczące o początku akcji porodowej to odejście wód płodowych. Skurczom porodowym może towarzyszyć także plamienie lub krwawienie.

reklama

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych?

Podstawowym czynnikiem rozróżniającym skurcze porodowe od przepowiadających jest ich regularność. Skurcze porodowe są bardzo regularne, a z czasem są coraz mocniejsze i dłuższe. Jednocześnie odstępy między nimi znacząco maleją.

Skurcze przepowiadające: Skurcze porodowe:
nie nasilają się podczas trwania, skurcz na początku jest mało intensywny, potem staje się coraz silniejszy, aż osiąga szczyt i ustępuje,
nie są regularne, pojawiają się regularnie, coraz częściej (najpierw co 15, później co 10, 7, 5 minut),
nie są bardzo bolesne, nie są coraz dłuższe i częstsze, trwają coraz dłużej, coraz częściej i są coraz bardziej bolesne,
ustępują przy zmianie pozycji bądź formy aktywności, nie przechodzą mimo zmiany pozycji,
nie towarzyszy im ból pleców i poczucie rozpierania, często towarzyszy im ból pleców i uczucie rozpierania,
nie pojawia się biegunka czy krwawienie, Może pojawić się biegunka, krwawienie, mogą odejść wody.
zaczynają się od dna macicy, powoli schodzi w dół brzucha. Ból najpierw pojawia się w okolicy krzyżowej, obejmuje na podbrzusze, promieniuje w kierunku pachwin i nóg.

Skurcze w ciąży - kiedy do szpitala?

Gdy pojawiają się skurcze w ciąży, jedź do szpitala, jeśli:

 • odeszły ci wody płodowe,
 • pojawiło się krwawienie z dróg rodnych,
 • wystąpiła biegunka,
 • ból promieniuje na plecy, towarzyszy mu poczucie rozpierania,
 • odczuwasz zmiany w zwyczajowych ruchach dziecka – są silne bądź zanikają,
 • skurcze pojawiają się coraz częściej, są coraz bardziej bolesne.

Pamiętaj, że jeśli coś cię niepokoi, warto zadzwonić do położnej czy do szpitala. W ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, ostrożności nigdy za wiele.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: