Seks w ciąży

Seks w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz uprawiać seks, kiedy tylko chcesz. Stosunki płciowe w żaden sposób nie wpływają negatywnie na przebieg ciąży.  Nie zawsze możesz mieć ochotę na seks i to normalne, bo twój organizm jest poddawany działaniu hormonów. To w końcu jak jest z tym seksem w ciąży?

Seks w I trymestrze ciąży

Uprawianie seksu w pierwszych miesiącach ciąży jest całkowicie bezpieczne, jeśli twoja ciąża nie jest zagrożona. Seks nie może zaszkodzić dziecku. Maleństwo jest doskonale chronione przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. W szyjce macicy jest czop śluzowy, który chroni przed infekcjami. Wiele par martwi się, że stosunek może spowodować poronienie, jednak wczesne poronienia są związane z nieprawidłowościami rozwijającego się dziecka.

Plamienia lub lekkie krwawienie po stosunku zdarza się wielu przyszłym mamusiom i najczęściej nie są to groźne sytuacje, jednak warto się skonsultować z lekarzem. 

Ochota na seks  i zadowolenie z życia seksualnego w tym okresie są bardzo różne. Jeśli jesteś po raz pierwszy w ciąży możesz poczuć się boginią seksu, ale mogą się też pojawić zmiany samopoczucia oraz dolegliwości, które ograniczają swobodę współżycia, np. nadwrażliwość piersi, delikatne skurcze macicy, czy mdłości. Stąd proponuje się żeby w ciąży rezygnować z głębokiej, energicznej penetracji.

reklama

Seks w II trymestrze ciąży

Ochota na seks u przyszłych mam zazwyczaj rośnie w drugim trymestrze ciąży. Dzięki wysokiemu poziomowi hormonów płciowych, progesteronu i estrogenu, organizm kobiety tak jakby cały czas jest się w fazie okołoowulacujnej.

Systematycznie wzrasta poziom oxytocyny, która sprzyja wzrostowi pożądania. Oprócz zmian hormonalnych, które sprawiają że ochota na seks rośnie, mocniej ukrwione narządy rodne są bardzo wrażliwe, co sprawia że pieszczoty są intensywniej przeżywane.

W czasie seksu możesz odczuwać ruchy dziecka, zwłaszcza podczas orgazmu , ale nie martw się jest to bezpieczne . Podczas stosunku może odczuwać przyjemne kołysanie, spowodowane delikatnymi skurczami podczas orgazmu. Przyspieszona akcja serca i aktywniejsze ruchy dziecka w czasie stosunku i po nim, są spowodowane procesami hormonalnymi, a nie tym, że maluch się boi.

Możesz doświadczyć skurczy Braxtona Hicksa w czasie stosunku i orgazmu. To normalne zjawisko pojawiające się około 20 tygodnia. Skurcze te mogą trwać od kilku minut do pół godziny.
W drugim trymestrze zapewne wyciszysz się emocjonalnie i poczujesz bardziej pewnie. To świetny moment na świetny seks.

Seks w III trymestrze ciąży

Od 33 tygodnia ciąży możesz czuć się (ale nie musisz) zmęczona i ociężała. Czasami cierpisz na zgagę, ból kręgosłupa, skurcze nóg i inne niedogodności. Zaczynasz myśleć o porodzie, o tym jakie będzie dziecko. Poza tym duży brzuch nie ułatwia znalezienia dogodnej pozycji.

Częstotliwość seksu w III trymestrze przeważnie spada. Twój partner również może mieć mniejszą ochotę na uprawianie seksu. Dodatkowo pod koniec trzeciego trymestru, pod wpływem działania hormonu laktacyjnego, może się znacznie obniżyć popęd płciowy. 

Seks w ostatnich tygodniach ciąży może pomóc w rozpoczęciu porodu. Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają "dojrzewanie" i rozwieranie szyjki macicy. Ale przy prawidłowo rozwijającej się ciąży, na takie ilości prostaglandyny, jakie są w spermie, szyjka staje się wrażliwa dopiero po 38 tygodniu ciąży.

reklama

Kiedy lekarz może zakazać lub ograniczyć współżycie?

  • jeśli kobieta kiedyś już poroniła
  • jeśli dochodzi do powtarzających się plamień lub krwawień
  • kiedy poprzednia ciąża zakończyła się porodem przedwczesnym
  • gdy pękł pęcherz płodowy
  • jeśli jest ciąża zagrożona
  • kiedy występują/nawracają infekcje dróg rodnych
  • jeśli łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione
  • jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej

Wygodne i bezpieczne pozycje w czasie ciąży

Współżyjąc w okresie ciąży należy ostrożnie dobierać pozycje. Szczególną uwagę trzeba zwrócić, aby partner nie uciskał brzucha i piersi kobiety. Na początku ciąży, jeśli nie zastrzeżeń lekarskich, dopuszczalna jest każda pozycja. W miarę rozwoju ciąży wygodne będą pozycje:

Pozycja "na jeźdźca"

w której kobieta siedzi na leżącym na plecach partnerze, zwrócona twarzą do niego. Jest ona wygodna dla obojga partnerów – brzuch przyszłej mamy nie jest uciskany, a kochankowie mają możliwość porozumiewanie się. W tej pozycji kobieta może kontrolować głębokość penetracji, poruszając się w górę i dół.

Pozycja na jeźdźca siedząca

kobieta siada na kolanach mężczyzny oraz pozycja "na jeźdźca" odwrócona – w tej pozycji kobieta również siedzi okrakiem na leżącym partnerze, ale jest zwrócona do niego tyłem. Partner ma możliwość pieszczenia pośladków kobiety. Ta pozycja jest polecana pod koniec ciąży.

Pozycja tylna boczna

Kobieta leży na boku, mężczyzna leży się na tym samym boku za partnerką. Pozycję tylną można stosować przez cały okres ciąży. Brak kontaktu wzrokowego rekompensuje możliwość pieszczot pleców, pośladki oraz delikatnego masażu piersi partnerki, aby ułatwić mężczyźnie wsunięcie od tyłu członka do pochwy, partnerka może unieść nogę. Jeśli partner wsunie udo pomiędzy uda kobiety, będzie bardziej pobudzać jej łechtaczkę.

Pozycja tylna

Kobieta klęczy np. opierając się o brzeg łóżka, mężczyzna klęka za nią. Kobieta może też przyjąć pozycję kolankowo – łokciową, podkładając pod brzuch poduszkę.

Pozycja klasyczna

Klasycznie, ale mężczyzna nie leży na partnerce, a opiera się na łokciach lub wyprostowanych rękach (w zależności od zaawansowania ciąży). Kobieta może nogami objąć biodra mężczyzny.

Pozycja "Kąt prosty"

Pozycja szczególnie wskazana pod koniec ciąży, gdyż nie powoduje ucisku brzucha i piersi kobiety. Partnerka leży na plecach z lekko rozsuniętymi i ugiętymi w kolanach nogami, stopy opiera za pośladkami partnera. Mężczyzna osłania jej pośladki zagiętymi nogami i łagodnie wprowadza członek, ma też możliwość swobodnego pieszczenia jej piersi i ud. W tej pozycji partnerzy mogą mieć kontakt wzrokowy, co ułatwia okazywanie sobie nawzajem uczuć.

reklama

To musisz wiedzieć

  • pieszczoty piersi, a szczególnie brodawek, pobudzają wydzielanie oksytocyny - hormonu przyspieszającego poród,
  • prostaglandyny zawarte w nasieniu działają rozluźniająco na szyjkę macicy, ale dopiero od około 38 tygodnia,
  • jeśli kobieta poczuje silny ból podczas stosunku i wystąpi plamienie/krwawienie, należy przerwać współżycie i jak  skonsultować się z lekarzem lub położną,
  • seks oralny, gdzie stroną czynną jest mężczyzna, nie jest wskazany. Może się zdarzyć, że w okolice łożyska dostanie się powietrze i spowoduje zagrożenie ciąży,
  • w całym okresie ciąży nie należy stosować "zabawek", które miałyby być wprowadzone do pochwy – w najlepszym przypadku może się to skończyć infekcją.
  • seks analny nie jest zalecany w czasie ciąży. Przede wszystkim może spowodować przedostanie się bakterii wywołujących zakażenia z odbytnicy do pochwy.

Nie bój się seksu w ciąży - film

O sekcie w trakcie ciąży Ania Ślusarczyk rozmawia z psychoseksuologiem Martą Kołecką

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: