25. tydzień ciąży

Twoje dziecko w 25 tygodniu ciąży ma około 30cm i zaczyna trenować oddychanie

25. tydzień ciąży

Ćwiczenia Kegla

Jeśli nie pamiętasz o ćwiczeniach Kegla, to 25 tydzień ciązy jest świetnym momentem, żeby zacząć je robić. Polegają one na zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu na ok. 8-10 sekund.

Wykonywane regularnie ćwiczenia Kegla wzmacniają mięśnie dna miednicy, ułatwiając poród.

Co się dzieje z Tobą?

W miarę zbliżania się do terminu porodu zapewne zmieniają się Twoje stosunki z własną matką. To świetna okazja, aby się do siebie zbliżyć, dlatego pamiętaj, aby dużo z nią rozmawiać, a jeśli nie masz takiej możliwości - może zdecydujesz się zapisywać swoje odczucia w pamiętniku?

Emocje, jakie pojawiają się u Ciebie w relacji z Twoją mamą, mają ogromne znaczenie dla rozwoju Twoich uczuć do dziecka. Na tej podstawie tworzysz pewien model swoich zachowań. Z pewnością wracasz we wspomnieniach do swojego dzieciństwa i zastanawiasz się, czy chcesz być podobną mamą dla Twojego dziecka, czy zupełnie inną, niż Twoja mama. Takie rozważania mogą być podstawą do kształtowania się Twoich postaw macierzyńskich.

Możesz zauważyć u siebie wrażliwość na światło, związaną ze zmniejszeniem się ilości płynu w oku. Jeśli suchość oka powoduje u Ciebie ból i pieczenie, stosuj "sztuczne łzy", dostępne w aptekach bez recepty.

W 25 tygodniu ciąży twoja macica osiąga mniej więcej wielkości piłki nożnej. Przez to zaczyna naciskać na inne narządy, takie jak płuca i jelita, co może doprowadzić dyskomfortu i bólu.

Dodatkowo zatrzymanie płynów i zwiększenie objętości krwi często powoduje ucisk na główne nerwy w rękach, przez co może ci towarzyszyć uczucie mrowienia i drętwienia palców. Za to możesz zauważyć, że pięknie wyglądają twoje włosy i paznokcie. Wpływ na to mają krążące w krwiobiegu hormony ciążowe.

Pomiędzy 24. a 28. tygodniem, lekarz kieruje ciężarną na dodatkowy test, który polega na oznaczeniu poziom stężenia glukozy w pobranej krwi (najpierw jednak wypijesz wodę z glukozą), to ma wykluczyć ewentualną cukrzycę ciążową i w razie czego wdrożyć odpowiednią dietę lub leczenie. Zrob badania w dwudziestym piątym tygodniu i miej to z głowy!

Twoje dziecko w 25 tygodniu ciąży

Waga dziecka w 25 tygodniu ciąży wynosi ponad 600g i ma około 34 centymetrów "wzrostu". Mimo niewielkiej ilości tłuszczu oraz wrażliwej skóry, jest już w pełni ukształtowane. Ciałko dziecka pokrywa maź płodowa, której zadaniem jest ochrona skóry przed stwardnieniem i zmacerowaniem przez sole mineralne, zawarte w płynie owodniowym.

Maluszek poznaje swoje otoczenie, dotykając rączkami, nóżkami i innymi częściami ciała wewnętrznych ścian macicy. Zdarza się, że próbuje palcami dłoni chwycić pępowinę!

Mózg rośnie i tworzą się w nim kolejne warstwy kory mózgowej. Zmysły słuchu, wzroku, dotyku i smaku nadal się rozwijają. Maluszek reaguje na głośne dźwięki i połyka płyn owodniowy. Dojrzewają nerwy wzrokowe, dzięki czemu z dużym prawdopodobieństwem w tym okresie dziecko obróci główkę w kierunku światła.

Jedną z głównych zmian w tym tygodniu jest otwarcie (wcześniej zatkanych) nozdrzy u dziecka. Płuca przygotowują się do oddychania powietrzem. Dziecko trenuje wdychając i wydychając płyn owodniowy, jednak płuca nadal są jeszcze zbyt niedojrzałe do dystrybucji tlenu do krwiobiegu lub wydzielania dwutlenku węgla.

A ruchy dziecka? Większość kobiet zauważa największą ruchliwość dziecka pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. Dzięki sporej ilości miejsca maluch może swobodne fikać koziołki i wierzgać nóżkami od rana do wieczora. Te ruchy to dobry znak, który wskazuje na prawidłowy rozwój płodu. Serduszko bije z częstotliwością pomiędzy 120 a 160 uderzeń na minutę .

reklama

Ostuda w ciąży

Na twojej twarzy mogą się pojawić ciemne plamy zwane melanodermią lub ostudą. Są one zwykle wywoływane przez zmiany hormonalne ( zwykle związane z działaniem estrogenów i i progesteronu) i dotyczą ponad 60% kobiet w ciąży. Mają brązowe lub niebiesko-szare zabarwienie.

Kiedy jest podwyższone ryzyko wystąpienia ostudy?

 • Jeśli występuje w rodzinie
 • Jeśli jesteś narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych promieni UV,
 • Jeśli melanodermia pojawiła się w czasie twoich poprzednich ciąż
 • Jeśli używasz leków bądź kosmetyków, które sprawiają, żet woja skóra jest bardziej wrażliwa na działanie promieni słonecznych

Jak zapobiegać ostudzie podczas ciąży?

W sumie nie ma dobrej metody, która w 100% ochroniłaby cię przed zmianami w pigmentacji. Jednak możesz spróbować zmniejszyć jej widoczność.

Noś ubrania z długimi rękawami i staraj się unikać wychodzenia bez nałożenia kosmetyków zawierających filtr przeciwsłoneczny. Postaraj się również o dietę bogatą w kwas foliowy, bo naukowcy podejrzewają, że jego niedobór często jest związany z przebarwieniami.

Jeśli jednak to nie pomoże sięgnij po domowe sposoby, które w jakimś stopniu pomogą uporać ci się z problemem. Część mam proponuje miejscowe przykładanie octu jabłkowego, który podobno rozjaśnia plamy. Również 15- minutowa maska z miąższu bananów nałożona na twarz ma podobne działanie, a ,jednocześnie twoja skóra staje się elastyczna. Oczywiście nie zapomnij spłukać jej chłodną wodą.

Wszelkie zabiegi pozostaw na czas po ciąży, jednak większość metod nie jest bezpieczna dla kobiet karmiących piersią. Dopiero, kiedy maluszek podrośnie możesz umówić się na peelingi chemiczne, czy zabiegi laserowe.

Ból kości ogonowej

Podczas ciąży hormony relaksyna i estrogeny powodują rozluźnienie więzadeł w miednicy, w rezultacie nacisk na kość ogonowa staje się dużo mocniejszy niż normalnie, zwłaszcza jeśli zaczyna uciskać ją główka dziecka i w 25 tygodniu ciąży może ci się już dac nieźle we znaki.

Co jeszcze powoduje ból kości ogonowej?

 • Kichanie,
 • Kaszel
 • Siedzenie na twardej powierzchni
 • Długie stanie
 • Długie chodzenie
 • Zaparcia
 • Stosunek płciowy
 • Podnoszenie ciężkich rzeczy

Jak można sobie pomóc, kiedy boli kość ogonowa w ciąży?

Niestety nie ma lekarstwa na tą dolegliwość. Szczęśliwie w większości przypadków ustępuje po porodzie. Możesz jednak spróbować sobie trochę ulżyć.

Po pierwsze staraj się zmieniać pozycję ciała. Do siedzenia możesz używać dmuchanego kółka do pływania. Dbaj również o regularne wypróżnianie. Możesz sprawdzić, czy ciepłe, czy zimne okłady sprawiają ci ulgę. Czasem lekarz może zalecić ci pobyt na basenie lub środek przeciwbólowy na bazie paracetamolu.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam. Kto cię lepiej zrozumie niż inna mama, która spodziewa się dzieckai w dodatku, też jest w 25 tygodniu ciąży? Dzięki temu, że będziecie mogły wymieniać się doświadczeniami i obserwacjami, uzyskasz odpowiedzi na tak nurtujące pytania jak "Ile przytyłyście w ciąży" lub "Czy i kiedy liczycie ruchy dziecka".

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: