Chiński kalendarz płci. Chłopiec czy dziewczynka?

Najdokładniejszy w Polsce kalkulator kalendarza lunarnego

Chiński kalendarz płci. Chłopiec czy dziewczynka?
Ładuję...

Czym jest chiński kalendarz płci?

Każdy, kto myśli o dziecku, ma jedno marzenie - chce, by było ono zdrowe. Kwestia "chłopiec czy dziewczynka" schodzi na dalszy plan. Niemniej wiele mam i tatusiów ma swoje preferencje dotyczące płci, stąd popularność metod, które mają na celu jej zaplanowanie. Jedną z nich jest kalendarz chiński. Jak działa? I czy rzeczywiście jest skuteczny?

Historia chińskiego kalendarza płci

Niewiele wiemy pewnego o historii tabelki z kalendarzem chińskim. Wiadomo, że opublikowano ją po raz pierwszy w 1972 roku w tajwańskiej gazecie. Podobno tabelka pochodzi oryginalnie z letniego pałacu cesarskiego, skąd zaginęła w roku 1900, ale jej kopia trafiła do królewskiego skarbca w Anglii a stamtąd do Austrii. Tam podobno odkrył ją ponownie chiński naukowiec, który wykonał kopię, przedrukowaną w gazecie. Oryginalną tabelkę rzekomo wykorzystywano podobno w rodzinie cesarskiej od ponad 200 lat. 

Jest jeszcze kilka innych teorii - np. o 700 letniej historii i odkryciu kopii w grobowcu rodziny cesarskiej... 

Kalendarz chiński - kalkulator płci

Chiński kalendarz wskazuje, w których miesiącach jest szansa na poczęcie dziewczynki, a w których chłopca. Pod uwagę brany jest przy tym wiek matki. Uwaga! Płeć wyliczana jest na podstawie kalendarza księżycowego. Jak zaplanować płeć dziecka?

Kalendarz chiński jest to kalendarz księżycowo-słoneczny, który dzieli rok na 12 miesięcy po 29 i 30 dni, dla wyrównania dodając co jakiś czas 13. miesiąc.

Ta metoda planowania płci dziecka nie jest prosta. Opiera sie na założeniu, że w określonym wieku i konkretnym miesiącu można począć chłopca lub dziewczynkę. Inna wersja chińskiego kalendarza płodności mówi o wieku matki, ale nie w chwili poczęcia, a porodu.

Skuteczność kalendarza chińskiego

Jeśli chodzi o skuteczność tej metody, to wedle chińskich szacunków kalendarz płci dziecka sprawdza się aż w 90%. W 2010 r. w Szwecji przeprowadzono szerokie badania na temat jego skuteczności. Przebadano blisko 3 mln narodzin w latach 1973-2006 r. Wnioski? Niestety... Stosowanie chińskiego kalendarza do przewidywania płci dziecka jest równie skuteczne jak rzucanie monetą. Niemniej zachęcamy do sprawdzenia i podzielenia się wynikiem w komentarzach! Czy w Twoim przypadku zadziałała dobrze? 

Najpewniejszym stwierdzeniem jest więc, że skuteczność wynosi ona około 50%. Płeć dziecka uwarunkowana jest bowiem wyłącznie czynnikami biologicznymi i data poczęcia malucha nie ma wpływu na jego płeć. Poza tym chiński kalendarz nie uwzględnia wpływu męskich chromosomów na płeć dziecka a całą odpowiedzialność za urodzenie chłopca lub dziewczynki "zrzuca" na matkę. Tymczasem wiadomo, że o płci dziecka decydują chromosomy XX lub XY. W pewnym uproszczeniu można wręcz powiedzieć, że to właśnie mężczyzna, a konkretnie chromosom zawarty w plemniku, decyduje o płci poczętego potomstwa.

Chiński kalendarz płci swoje wyniki opiera tylko na dwóch danych: wieku matki i miesiącu poczęcia dziecka.

Wiek mamy w kalendarzu chińskim

Dane z którzych korzystamy znajdziesz w tabeli poniżej, ale spróbuj użyć naszego kalkulatora. Precyzyjnie oblicza on niezbędne dane, czyli przede wszystkim wiek w kalendarzu chińskim. A jest on inny niż się spodziewasz! Dziecko w chwili porodu ma bowiem 1 rok. A kolejne lata dolicza się w dniu Chińskiego Nowego Roku. Jeśli więc dziecko urodzi się niedługo przed Nowym Rokiem, to już parę dni po porodzie może mieć 2 lata (księżycowe)! Dodatkowo chiński Nowy Rok jest związany z cyklem księżyca i jego data w kalendarzu gregoriańskim (jakiego używamy) zmienia się co rok.

Tabela kalendarza chińskiego

Miesiąc zapłodnienia
Wiek
mamy
123456789101112
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45

Ocena: 3.02 z 5. Ocen: 21

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży