Chiński kalendarz płci. Chłopiec czy dziewczynka?

Najdokładniejszy w Polsce kalkulator kalendarza lunarnego

Chiński kalendarz płci. Chłopiec czy dziewczynka?
Ładuję...

Czym jest chiński kalendarz płci?

Każdy, kto myśli o dziecku, ma jedno marzenie - chce, by było ono zdrowe. Kwestia "chłopiec czy dziewczynka" schodzi na dalszy plan. Niemniej wiele mam i tatusiów ma swoje preferencje dotyczące płci, stąd popularność metod, które mają na celu jej zaplanowanie. Jedną z nich jest kalendarz chiński. Jak działa? I czy rzeczywiście jest skuteczny?

Historia chińskiego kalendarza płci

Niewiele wiemy pewnego o historii tabelki z kalendarzem chińskim. Wiadomo, że opublikowano ją po raz pierwszy w 1972 roku w tajwańskiej gazecie. Podobno tabelka pochodzi oryginalnie z letniego pałacu cesarskiego, skąd zaginęła w roku 1900, ale jej kopia trafiła do królewskiego skarbca w Anglii a stamtąd do Austrii. Tam podobno odkrył ją ponownie chiński naukowiec, który wykonał kopię, przedrukowaną w gazecie. Oryginalną tabelkę rzekomo wykorzystywano podobno w rodzinie cesarskiej od ponad 200 lat. 

Jest jeszcze kilka innych teorii - np. o 700 letniej historii i odkryciu kopii w grobowcu rodziny cesarskiej... 

Kalendarz chiński - kalkulator płci

Chiński kalendarz wskazuje, w których miesiącach jest szansa na poczęcie dziewczynki, a w których chłopca. Pod uwagę brany jest przy tym wiek matki. Uwaga! Płeć wyliczana jest na podstawie kalendarza księżycowego. Jak zaplanować płeć dziecka?

Kalendarz chiński jest to kalendarz księżycowo-słoneczny, który dzieli rok na 12 miesięcy po 29 i 30 dni, dla wyrównania dodając co jakiś czas 13. miesiąc.

Ta metoda planowania płci dziecka nie jest prosta. Opiera sie na założeniu, że w określonym wieku i konkretnym miesiącu można począć chłopca lub dziewczynkę. Inna wersja chińskiego kalendarza płodności mówi o wieku matki, ale nie w chwili poczęcia, a porodu.

Skuteczność kalendarza chińskiego

Jeśli chodzi o skuteczność tej metody, to wedle chińskich szacunków kalendarz płci dziecka sprawdza się aż w 90%. W 2010 r. w Szwecji przeprowadzono szerokie badania na temat jego skuteczności. Przebadano blisko 3 mln narodzin w latach 1973-2006 r. Wnioski? Niestety... Stosowanie chińskiego kalendarza do przewidywania płci dziecka jest równie skuteczne jak rzucanie monetą. Niemniej zachęcamy do sprawdzenia i podzielenia się wynikiem w komentarzach! Czy w Twoim przypadku zadziałała dobrze? 

Najpewniejszym stwierdzeniem jest więc, że skuteczność wynosi ona około 50%. Płeć dziecka uwarunkowana jest bowiem wyłącznie czynnikami biologicznymi i data poczęcia malucha nie ma wpływu na jego płeć. Poza tym chiński kalendarz nie uwzględnia wpływu męskich chromosomów na płeć dziecka a całą odpowiedzialność za urodzenie chłopca lub dziewczynki "zrzuca" na matkę. Tymczasem wiadomo, że o płci dziecka decydują chromosomy XX lub XY. W pewnym uproszczeniu można wręcz powiedzieć, że to właśnie mężczyzna, a konkretnie chromosom zawarty w plemniku, decyduje o płci poczętego potomstwa.

Chiński kalendarz płci swoje wyniki opiera tylko na dwóch danych: wieku matki i miesiącu poczęcia dziecka.

Wiek mamy w kalendarzu chińskim

Dane z którzych korzystamy znajdziesz w tabeli poniżej, ale spróbuj użyć naszego kalkulatora. Precyzyjnie oblicza on niezbędne dane, czyli przede wszystkim wiek w kalendarzu chińskim. A jest on inny niż się spodziewasz! Dziecko w chwili porodu ma bowiem 1 rok. A kolejne lata dolicza się w dniu Chińskiego Nowego Roku. Jeśli więc dziecko urodzi się niedługo przed Nowym Rokiem, to już parę dni po porodzie może mieć 2 lata (księżycowe)! Dodatkowo chiński Nowy Rok jest związany z cyklem księżyca i jego data w kalendarzu gregoriańskim (jakiego używamy) zmienia się co rok.

reklama

Tabela kalendarza chińskiego

Miesiąc zapłodnienia
Wiek
mamy
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: