7. tydzień ciąży

Zobacz co się dzieje w siódmym tygodniu ciąży...

7. tydzień ciąży

Kolejny ważny tydzień w rozwoju Twojego dziecka. W 7 tygodniu możesz coraz silniej odczuwać objawy ciąży. Czy należysz do 70% kobiet, którym dokuczają poranne mdłości? Niezależnie od tego, przyjrzyj się temu, co jesz, bo wraz z je to Twoje dziecko. Przy komponowaniu diety kieruj się zdrowym rozsądkiem i przestrzegaj kilku podstawowych zaleceń dla ciężarnych:

  1. Zróżnicowanie: każdego dnia spożywaj różnorodne potrawy z każdej grupy pokarmowej.
  2. Słodycze: staraj się ograniczyć słodycze, który powodują zbyt duży przyrost wagi ciała, a zawierają mało substancji odżywczych.
  3. Tłuszcze: unikaj potraw smażonych i utrzymuj spożycie tłuszczu na umiarkowanym poziomie.
  4. Woda: wypijaj dziennie przynajmniej dwa litry płynów.
  5. Używki i alkohol: wyklucz je ze swojej diety.

Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta w ciąży i skorzystaj z przepisów dla przyszłych mam. Koniecznie też przeczytaj czego nie jeść w ciąży!

Twoje dziecko

Dziecko osiąga 6 milimetrów wzrostu i waży około 1 grama. Nadal wygląda jak kijanka i ma ogonek (przedłużenie kości ogonowej), ale nie martw się, zniknie w przeciągu kilku tygodni. Tworzy się przysadka mózgowa. W układzie nerwowym twojego dziecka, co minutę powstaje około 100 nowych komórek nerwowych.

Szczęka, usta, wargi, zęby i język zaczynają się także rozwijać na tym etapie, a małe żyłki pojawiają się pod cienką warstwą skóry.

Wykształcają się pęcherzyki płucne. Powstają dwa przedsionki i dwie komory serca. Na zawiązkach kończyn są widoczne dłonie i stopy. Tworzą się chrząstki, które później staną się kośćmi, a z których uformują się paluszki rąk i nóg.

W tym tygodniu wątroba zaczyna produkcję czerwonych krwinek, do czasu kiedy szpik kostny będzie na tyle dojrzały, aby móc przejąć to zadanie. Trzustka zaczyna się tworzyć, by w późniejszym czasie wytwarzać hormon insuliny, który pomaga w trawieniu. Część rosnącego przewodu pokarmowego łączy się z pępowiną i przenosi tlenu i substancje odżywcze. Zaczynają się formować narządy płciowe, ale oczywiście jest jeszcze dużo za wcześnie, żeby sprawdzić czy to chłopiec, czy dziewczynka. Nerki są położone we właściwym miejscu i wkrótce zaczną produkować mocz.

Co się dzieje z Tobą?

Możesz odczuwać takie objawy jak mdłości, dziwny smak w ustach, powiększenie i bolesność piersi, huśtawkę nastroju ale równie dobrze... żaden z powyższych objawów może się nie pojawić. Niektóre kobiety zaczynają już przybierać na wadze, inne - z powodu mdłości - tracą nawet kilka kilogramów. I jedno, i drugie jest częste i całkowicie prawidłowe.

Choć na zewnątrz jeszcze nie widać zmian, jednak wewnętrznie twój organizm przechodzi zasadnicze przemiany. Czy wiesz, że twoja macica w 7 tygodniu podwoiła już swoją wielkość?

Jedną z głównych zmian, które możesz zauważyć to powiększenie piersi. Niestety wraz z nim może pojawić się bolesność i nadwrażliwość na dotyk, co jest związane z działaniem hormonów i ze zwiększeni przepływu krwi oraz gromadzeniem się tkanki tłuszczowej. Wszystko po to, żeby przygotować cię do karmienia piersią dziecka po porodzie.

reklama

Mdłości i zgaga

Być może należysz do grupy przyszłych mam, które męczą mdłości i zgaga. Wiedz, że mdłości i wymioty są często najwcześniejszym objawem ciąży i część kobiet początkowo myli je z zatruciem pokarmowym lub chorobą wirusową.

Jeśli cię dopadną przede wszystkim posłuchaj swojego organizmu. Jeśli będziesz w tym czasie mniej jadła to nic nie szkodzi. Obserwuj, co uspokaja żołądek. Jedz powoli. Przy łóżku trzymaj tosty i np. słoiczek dżemu z imbirem. Sporo mam twierdzi, że imbir im pomaga, jak również migdały. Możesz też sprawdzić, czy zadziała ssanie kostki lodu lub poznać proponowane przez nas inne sposoby zapobiegania mdłościom w ciąży. Koniecznie pamiętaj o odpowiedniej ilości wody. W ciąży powinnaś wypijać jej przynajmniej 8 szklanek lub przynajmniej 2 litry płynów dziennie.

Aż 80 procent kobiet w ciąży doświadcza porannych nudności i wymiotów. Niewielki odsetek z nich: 0,3 -1,5 procent cierpi z powodu tzw. niepowściągliwych wymiotów. Tych nie wolno bagatelizować, bo grożą poważnymi powikłaniami.

Jeśli zaś chodzi o zgagę to pomimo tego, że może objawiać się silnym uciskiem w klatce piersiowej nie ma nic wspólnego z sercem. Rada dla ciebie? Zwracaj uwagę na to, co i kiedy jesz. Zgagę zazwyczaj powoduje żywność, która zwiększa produkcję kwasu żołądkowego, dlatego unikaj jedzenia ciężkich lub pikantnych posiłków tuż przed pójściem do łóżka. Nawet jeśli do tej pory uwielbiałaś potrawy pełne aromatycznych ziół i przypraw na razie z nich zrezygnuj i oczywiście nie zapomnij o piciu odpowiedniej ilości wody.

Być może właśnie teraz zastanawiasz się, czy Twoje życie będzie takie jak dawniej. Dla niektórych kobiet myśl o zmianie w życiu może być smutna, nawet, gdy pojawienie się dziecka było dokładnie zaplanowane. Oliwy do ognia dodać może w takim momencie rozmowa z osobą, która nie rozumie sensu Twoich rozważań, roztaczając wizję najpiękniejszego okresu w Twoim życiu... Pamiętaj, że natura daje Ci jeszcze ponad 30 tygodni na uporządkowanie tych spraw.

Uczucie zmęczenia

Wiele kobiet doświadcza poczucia totalnego zmęczenia podczas ciąży, a zwłaszcza na jej początku. Jest to całkowicie normalne, bo twoje ciało przechodzi wiele zmian w tym okresie. Zmęczeniu często towarzyszy senność i drażliwość.

Wzrost hormonów (progesteronu) w surowicy oraz zwiększenie objętości krwi twój organizm zmusza do niecodziennego wysiłku. To w efekcie powoduje mnóstwo stresu i prowadzi do ciągłego zmęczenia.

Jak mogę sobie pomóc z uczuciem zmęczenia?

Przede wszystkim dbaj o siebie i staraj się odpoczywać kiedy to jest tylko możliwe. Proś o pomoc partnera, przyjaciół lub rodzinę. Spożywaj posiłki bogate w białko i żelazo, takie jak: drób, czerwone mięso, pieczywo pełnoziarniste i warzywa liściaste. Unikaj napojów z kofeiną i fast foodów. Staraj się codziennie chodzić na krótki spacer. Przesypiaj przynajmniej 7 godzin dziennie.

reklama

Usg i wizyta u lekarza

Być może w siódmym tygodniu ciąży dopiero pojawisz się u lekarza. Podczas wizyty zostanie ci założona karta ciąży. Lekarz zapyta cię między innymi o wiek, liczbę ciąż, przebyte choroby, datę ostatniej miesiączki,
 samopoczucie,
 ewentualne problemy z zajściem w ciążę.

Jednocześnie ginekolog sprawdzi stan rozpulchnienie szyjki macicy, co będzie wskazywać na ciążę. Podczas badania usg lekarz będzie mógł już potwierdzić ciążę. Dodatkowo poznasz swoją wagę i ciśnienie krwi. Siódmy tydzień ciąży to dobry moment na pierwsze badania krwi. Zrób morfologię i wyklucz anemię, zrób również badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową i przeciwciał różyczki i ospy. Ważne żebyś wiedziała, jaką masz grupę krwi

Badania, które wykonasz po pierwszej wizycie ciążowej u lekarza:

  • Grupa krwi i Rh
  • Przeciwciała Rh
  • Badania cytologiczne
  • Morfologia krwi
  • Badanie moczu
  • Poziom cukru we krwi na czczo VDRL
  • Przeciwciała różyczki
  • Przeciwciała toksoplazmozy
  • Przeciwciała anty-HIV
  • Cytologię
  • Badanie czystości pochwy
  • HCV

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jak sobie radzić z mdłościami w ciąży? - film

Jedna z najczęstszych, ale męczących dolegliwości, czyli nudności w ciąży. Kiedy się pojawiają, jak sobie z nimi poradzić i dlaczego... warto je mieć? Na te pytania odpowiada dr n. med. Tomasz Zając.

Bibliografia

  1. http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
  2. https://zdrowie.pap.pl/rodzice/poranne-mdlosci-niepowsciagliwe-wymioty-w-ciazy
  3. https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
  4. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
  5. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, "Ginekologia Polska" 2011, s. 82
  6. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.
  7. Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
  8. Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
  9. Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
  10. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: