Co oznacza krwawienie lub plamienie w ciąży?

Krwawienie w ciąży nie musi oznaczać najgorszego, ale zawsze trzeba znaleźć przyczynę.

Co oznacza krwawienie lub plamienie w ciąży?

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20% ciężarnych cierpi na lekkie krwawienie lub plamienie w pierwszym trymestrze ciąży. Kiedy jednak zauważasz plamy krwi na bieliźnie koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Oczywiście krwawienie w ciąży nie musi oznaczać najgorszego, ale zawsze trzeba znaleźć przyczynę.

Przyczyny krwawienia i plamienia we wczesnej ciąży

Implantacja zarodka


W początkowych miesiącach ciąży przyczyną krwawienia może być prawidłowe zagnieżdżenie się komórki jajowej w ściance macicy. W tym czasie może się pojawić niewielkie i skąpe krwawienie, które nie ma wpływu na ciążę.  Mogą się też pojawić się lekkie bóle podbrzusza. Wiele kobiet myli te objawy z menstruacją, tymczasem są to objawy implantacji zapłodnionej komórki jajowej. Dzieje się to pomiędzy 6 -12 dniem rozwoju zarodka.

Zmiany hormonalne a krwawienie we wczesnej fazie ciąży

Często krwawienie towarzyszy zmianom hormonalnym. W pierwszym trymestrze ciąży pojawiać się może w okresie, kiedy powinnaś mieć kolejną miesiączkę. Może nawet mieć podobny charakter do krwawienia miesiączkowego. Jednocześnie produkcja hormonów podczas ciąży może powodować zmiany w szyjce macicy, sprawiając, że jest ona bardziej wrażliwa i podatna na krwawienie.

Stosunek płciowy

Ponieważ pod wpływem hormonów szyjka macicy staje się rozpulchniona i podatna na drobne uszkodzenia to również stosunek płciowy może powodować ból podbrzusza i plamienie.

Choroby szyjki macicy,

np. nadżerka, również mogą powodować krwawienie. Po badaniu ginekologicznym lekarz zaproponuje ci odpowiednie leczenie.

Tryb życia

Jeśli prowadzisz zbyt intensywny tryb życia, twój organizm może w ten sposób poprosić cie o "zwolnienie tempa". Wypoczynek i dbanie o siebie powinny zapobiec dalszym kłopotom.

To może być groźne dla życia płodu i ciężarnej

Krwawienie wynikające z niedoboru progesteronu

Hormon ten umożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej , a następnie jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży. Zbyt mała ilość progesteronu może doprowadzić do poronienia.

Polipy szyjkowe

Małe, nieprawidłowe narośla na powierzchni szyjki występują ze względu na zwiększony poziom estrogenów. Polipy szyjkowe mogą powodować ból brzucha, dyskomfort i krwawienie. Podczas ciąży, jeżeli polip okaże się duży, lekarz może zalecić usunięcie go oraz założenie szwu szyjkowego. Natomiast mniejsze polipy zwykle się obserwuje – zdarza się, że usuną się samoczynnie podczas porodu.

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna, która występuje, kiedy jajo zagnieżdża się poza obszarem macicy, np.: w jajniku , czy jajowodzie. Objawy to lekkie, brunatne krwawienie z pochwy, czasem nudności, bóle w okolicach barku, uczucie parcia na stolec. Pękniecie jajowodu może skończyć się krwotokiem. Tylko około 1% ciąż ma charakter ektopowy.

Wczesne poronienie.

Tylko 10% zdiagnozowanych ciąż kończy się poronieniem. Jeśli twojemu krwawieniu towarzyszą bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy natychmiast jedź do szpitala. Czasem poronienie można powstrzymać za pomocą leków rozkurczowych i leżenia ciężarnej. Przyczynami wczesnych poronień są często nieprawidłowości genetyczne.

Zaśniad groniasty

powoduje patologiczny rozwój tkanek łożyska. Komórka jajowa nie może się w takich warunkach prawidłowo rozwijać. Jednym z objawów są brązowe krwawienie z fragmentami tkanki i nadmierne powiększenie macicy. W tej sytuacji, kobieta musi trafić do szpitala, na łyżeczkowanie macicy. Kolejna ciążę należy odłożyć na okres 1-2 lat.

Odklejenie kosmówki

Kosmówka jest zewnętrzną błoną płodową, a jej naczynia krwionośne łączą się z macicą. To ona na początku ciąży wytwarza hormon HCG, a pomiędzy 12 a 16 tygodniem zmienia się w łożysko. Jeśli dojdzie do jej odklejenia kosmówki, może nastąpić poronienie.  Najczęstszą przyczyną odklejenia się kosmówki jest krwiak podkosmówkowy. Objawem odklejenia się kosmówki jest nagły, ostry ból oraz krwawienie z dróg rodnych. Krwawienie nie musi być wielkie, dlatego każde plamienie bądź krwawieniu musisz skonsultować z lekarzem.

Co powinnaś zrobić?

  • Przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem, pojedź do szpitala lub przychodni, gdzie obejrzy cię ginekolog i będzie mógł zrobić usg.
  • Jeśli pojawi się plamienie to ograniczyć swoją aktywność fizyczną do minimum.
  • Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów lub czegokolwiek, co waży powyżej dziesięciu kilogramów. Jeśli we wczesnej ciąży podnosisz ciężkie rzeczy możesz sprowokować plamienie lub krwawienie.
  • Należy zachować szczególną dbałość jeśli chodzi o higienę intymną. Używaj tylko kosmetyków hypoalergicznych, najlepiej po prostu czystej wody i dokładnie osuszaj genitalia po wymyciu.   
  • Staraj się odpoczywać z nogami uniesionymi ku górze. Możesz pracować siedząc na łóżku lub układając nogi na innym krześle, a najlepiej na poduszkach. Taka pozycja ułatwia krążeniu krwi, a także redukuje plamienie.

Dlaczego krwawisz w 2. lub 3. trymestrze?

W II i III trymestrze ciąży może zdarzyć ci się plamienie bądź krwawienie. Nie lekceważ tych objawów. Idź do lekarza. On zadba o ciebie i dziecko, a przede wszystkim znajdzie przyczynę twoich dolegliwości.

Jeśli zdarzyło ci się to po wizycie u twojego ginekologa prawdopodobnie podczas badania nastąpiło podrażnienie szyjki macicy i stąd plamienie bądź lekkie krwawienie. Podobnie może się zdarzyć po stosunku płciowym.

Niestety krwawienie mieć poważniejsze podłoże.

Łożysko przodujące

W ten sposób określa się łożysko, które jest umiejscowione w dolnej części macicy i zasłania częściowo lub całkowicie ujście kanału szyjki macicy. Lekarz oceni stan łożyska w czasie badania usg i będzie uważnie monitorował twoja ciążę.

Po 20 tygodniu ciąży zalecany jest spokojny tryb życia, a w razie pojawienia się krwawienia (jest bezbolesne) ciężarna zostaje przyjęta do szpitala na obserwację. Jeśli uda się zahamować krwawienie będzie leżeć i dostawać leki podtrzymujące ciążę. Może się zdarzyć, że stan dziecka lub matki będą wskazaniem do natychmiastowej operacji, ale to na szczęście skrajne przypadki.

Tak więc jeśli usłyszysz, że masz łożysko przodujące, nie wpadaj w panikę. Dbaj o siebie i bądź w stałym kontakcie z lekarzem, masz olbrzymią szansę na szczęśliwe zakończenie ciąży.

Odklejenie łożyska

Mówimy o tym, kiedy łożysko całkowicie lub częściowo oddziela się od ścianki macicy. Jeśli nastąpiło oddzielenie ponad połowy łożyska sytuacja zaczyna być groźna zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W tym momencie potrzebna jest natychmiastowa interwencja lekarska i wykonanie cięcia cesarskiego.

Jeśli odkleiła się niewielka część łożyska wtedy ciężarna musi leżeć i być stale monitorowana przez lekarzy. Będzie miała często robione usg i ktg, które pozwoli na obserwacje stanu dziecka i w razie niepokojących objawów na szybką interwencję.

Przedwczesne skurcze macicy

Skurcze przygotowują macicę do porodu. Po 20 tygodniu możesz odczuwać nieprzyjemne, bezbolesne twardnienie brzucha i najprawdopodobniej będą to skurcze Braxtona- Hicksa. Zdarza się jednak, że skurcze, które odczuwasz mogą być wstępem do porodu przedwczesnego, więc powiadom o nich lekarza. Jeśli w czasie skurczy pojawią się upławy, ból podbrzusza, bolesność, ciążenie miednicy i  nieprzyjemne odczucia ze strony układu pokarmowego to może być objaw przedwczesnego porodu. Ciężarna powinna natychmiast trafić do szpitala.

Szybka interwencja lekarzy, podanie leków może zahamować akcję porodową.  Przyszła mama będziesz musiała bezwzględnie leżeć, aż do rozwiązania i prawdopodobnie dostanie leki hamujące czynność skurczowa macicy.

Pęknięcie macicy

Może nastąpić w czasie ciąży lub samego porodu. Zdarza się rzadko, najczęściej u wieloródek, czasem przyczyną może być nieprawidłowe położenie łożyska.  Kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka powinny być pod stałą obserwacją lekarską. Objawami pęknięcia często jest gwałtowny krwotok i ból brzucha.

W takiej sytuacji potrzebna jest natychmiastowa operacja, podczas której zszywa się pęknięta ściankę. Zdarzają się przypadki, kiedy macicę trzeba usunąć. Po operacji kobieta zostaje objęta o obserwacja lekarska, która ma wykluczyć ewentualne powikłania.

Znajdź lekarza, do którego masz zaufanie. Dziel się z nim wszystkimi wątpliwościami i niepokojami. Twoje obserwacje i jego wiedza z pewnością  pomogą Ci doczekać szczęśliwego rozwiązania.

Ocena: 4.83 z 5. Ocen: 3

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży