Łożysko przodujące - przyczyny, objawy i czym grozi

Łożysko przodujące - przyczyny, objawy i czym grozi

Łożysko przodujące – termin trochę nadużywany przez ciężarne kobiety, najczęściej wówczas, gdy lekarz powie, że łożysko jest nisko usadowione. O ile to pierwsze musi być powodem wzmożonej czujności, to drugie nie musi być aż takim powodem do obaw.

Jaką rolę pełni łożysko?

Podczas rozwoju zarodka, z zewnętrznej błony płodowej – kosmówki oraz błony śluzowej macicy – tworzy się łożysko. Zaczyna funkcjonować około 12. tygodnia ciąży. Ma grubość około 2 centymetrów, a średnicę 20 cm. Dzięki łożysku krew matki i dziecka nie miesza się. Krew matki dostarcza do łożyska (części matczynej) niezbędne dla prawidłowego rozwoju składniki odżywcze, witaminy, przeciwciała i tlen, a stamtąd przenikają one do krwi dziecka, która płynie przez łączącą dziecko z łożyskiem pępowinę. Łożysko usuwa też produkty przemiany materii z krwi dziecka.

Oprócz funkcji "transportowej", łożysko produkuje też hormony niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży. W pewnym zakresie może się przemieszczać, w miarę jak rozwoju dziecka i rociągania macicy. Jeżeli przed 20. tygodniem ciąży w badaniu USG widać, że łożysko znajduje się w dolnej części macicy – blisko szyjki macicy, to jeszcze nie jest powód do obaw, bo na tym etapie ciąży jest to częste. Lekarz zanotuje to jednak, aby móc przy kolejnym badaniu stwierdzić, czy łożysko przesunęło się. Może też wyczulić pacjentkę na niepokojące objawy.

Łożysko przodujące

W większości ciąż łożysko jest zagnieżdżone na górze lub z boku macicy. Łożysko przodujące zagnieżdża się w dolnej części macicy. Taka przypadłość dotyka jedną na dwieście kobiet.

Po 20. tygodniu ciąży łożysko powinno znaleźć się na swoim miejscu - naprzeciwko szyjki macicy lub na ścianie macicy. Łożysko może się jednak umiejscowić całkowicie z przodu i zakrywać całe ujście wewnętrzne szyjki lub nachodzić na nie tylko częściowo.

Jeżeli tak się dzieje, wówczas mogą się pojawić plamienia i krwawienia (niebolesne) i jest to najczęstszy objaw (80% przypadków). Niekiedy krwawieniu towarzyszą skurcze. Plamienia, nawet tak niewielkie jak lekko zabarwiony śluz, to wskazanie do jak najszybszego udania się do lekarza prowadzącego ciążę, a jeśli to niemożliwe – do szpitala.

Jeżeli plamienie będzie niewielkie, to lekarz przeprowadzi konieczne badanie i zaleci odpowiednie postępowanie: spokojny tryb życia, częsty odpoczynek, odpowiednia dieta (aby zapobiec zatwardzeniom), rezygnacja z seksu.

Jeżeli natomiast krwawienie jest silne, wówczas trzeba zostać w szpitalu, dziecko będzie często monitorowane, może też być konieczność podania środków rozwijających płuca u dziecka, aby w razie konieczności zakończenia ciąży cesarskim cięciem, miało ono większe szanse. Czasami konieczna jest transfuzja krwi. Kobieta musi być pod ścisłą kontrolą lekarską. W miarę jak dziecko rośnie i macica rozszerza się, może się okazać, że łożysko odsunęło się od ujścia szyjki macicy i nie jest już łożyskiem przodującym.

reklama

Objawy łożyska przodującego

Oznaki i objawy są różne, najczęściej jednak pojawia się nagłe, bezbolesne krwawienie w trzecim trymestrze ciąży (w okolicach 34. tygodnia ciąży). Jest ono niezbyt obfite – kolejne krwawienia powodują znaczną utratę krwi. Inne objawy to przedwczesne skurcze. Postawienie diagnozy możliwe jest przez badanie USG (przy podejrzeniu patologii nie jest wskazane badanie wewnętrzne narządu rodnego).

Czym grozi łożysko przodujące?

W trakcie porodu lub kilka godzin po może wystąpić zagrażające życiu krwawienie z pochwy. Jednocześnie silne krwawienie może być przyczyną awaryjnego cesarskiego cięcia i grozić przedwczesnym porodem.

reklama

Przyczyny łożyska przodującego

Dokładna przyczyna występowania łożyska przodującego nie jest znana, niemniej występuje ono częściej u kobiet, które przebyły:

 • ciążę z łożyskiem przodującym,
 • cesarskie cięcie,
 • operacje ginekologiczne (głównie macicy, np. łyżeczkowanie)

Inne czynniki ryzyka, to:

 • wiek - ponad 35 lat
 • wielorództwo
 • ciąża wielopłodowa
 • ciąża powikłana,
 • zapłodnienie in vitro
 • wady genetyczne bądź rozwojowe płodu
 • palenie papierosów.

Łożysko przodujące - jak wygląda poród?

Jeśli krwawienie nie ustaje, to lekarz często decyduje o zakończeniu ciąży – dziecko ma większe szanse jako wcześniak niż pozostawanie w macicy, do której dostaje się krew. Rzadko, ale zdarza się, że jest to też decyzja ratująca życie kobiety – krwotok może być bardzo gwałtowny i nasilony. Jeśli się udaje, to lekarze czekają z zakończeniem ciąży do 37. tygodnia. Przodujące łożysko jest wskazaniem do cięcia cesarskiego  i tak się najczęściej dzieje.

reklama

Komu grozi łożysko przodujące?

Ryzyko wystąpienia przodującego łożyska jest większe, gdy kobieta:

 • w poprzedniej ciąży kobieta przodujące łożysko,
 • miała łyżeczkowaną jamę macicy,
 • jest po cesarskim cięciu,
 • jest wieloródką – każde kolejne dziecko zwiększa ryzyko,
 • poprzednio rodziła bliźnięta,
 • poprzednia ciąża była powikłana.

Leczenie

Jeśli Twój lekarz podejrzewa, łożysko przodujące, może zrezygnować zdopochwowego  badania usg, aby  zmniejszyć ryzyko krwotoku. Być może zaproponuje ci dodatkowe zewnętrzne badania usg żeby dokładnie zlokalizować położenie łożyska przed porodem.Prawdopodobnie częściej będzie sprawdzane tętno dziecka. Wszystko żebyście byli bezpieczni.

Leczenie łożysko przodującego zależy od ilości i siły krwawień , dojrzałości ciąży, stanu zdrowia twojego i maluszka oraz położenia zarówno łożyska, jak i płodu.

Jeśli masz plamienie lub niewielkie krwawienie prawdopodobnie będziesz musiała leżeć w łóżku w domu. W niektórych przypadkach  będziesz mogła wstawać a nawet siedzieć tylko, jeśli to będzie niezbędne.

Z pewnością musisz zrezygnować z seksu w ciąży, gdyż o może wywołać krwawienie. Tak samo z ćwiczeń w ciąży. Musisz być przygotowana, żeby w razie krwawienia, jak najszybciej dotrzeć do szpitala. Masz szansę urodzić naturalnie, ale twój poród może skończyć się cesarskim cięciem.
Jeśli mocno krwawisz - dla twojego bezpieczeństwa zostaniesz zatrzymana w szpitalu. Będziesz pod opieką specjalistów, który być może będą chcieli podawać ci leki podtrzymujące ciążę. Prawdopodobniej  zaplanują cesarskie cięcie, jak tylko dziecko ukończy 36 tydzień ciąży, ale w razie konieczności przeprowadzą awaryjne cesarskie cięcie.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: