Dojrzewanie łożyska w ciąży

Dojrzewanie łożyska w ciąży

Łożysko, narząd łączący zarodek z macicą matki, w czasie ciąży odgrywa kluczową rolę. Podczas jej trwania starzeje się, dlatego dojrzewanie łożyska trzeba monitorować i sprawdzać, czy do końca jest wydolne.

Co to znaczy, ze łożysko dojrzewa?

Łożysko jest odpowiedzialne za dostarczanie dziecku tlenu i składników odżywczych, ale i za usuwanie produktów przemiany materii z macicy. Łożysko rozwija się do mniej więcej 36. tygodnia i od czasu wytworzenia się (ok. 16. tyg ciąży) zmienia się, tj. dojrzewa. Owo dojrzewanie, inaczej starzenie się, polega na zarastaniu naczyń łożyskowych, odkładaniu się wapnia w kosmkach, stłuszczeniu i zwłóknieniu. Można to dostrzec podczas badania USG.

Jak oznacza się stopień dojrzałości łożyska?

Stopień dojrzałości łożyska określa się w 4-stopniowej skali Grannuma (0° , I° , II° , III°). Stopnie te, mniej więcej, na wiek ciąży przekładają się tak:

  • 0 - początek istnienia łożyska, od ok. 16. tyg. ciąży.
  • I - połowa ciąży.
  • II - III. trymestr.
  • III - końcówka ciąży.

Co się dzieje, gdy łożysko zbyt szybko dojrzewa?

W miarę starzenia się łożyska upośledza się jego wydolność funkcjonalna, co oznacza ograniczoną wymianę między organizmem matki a płodem, przekłada się na wzrost i rozwój dziecka. To dlatego zbyt szybkie starzenie się łożyska wymaga uważnej obserwacji ginekologicznej.

Duża ilość złogów włóknika i wapnia może wpływać na funkcjonowanie łożyska. To dlatego ciąża przenoszona stanowi zagrożenie dla płodu (łożysko dojrzewające prawidłowo po 40. tygodniu ciąży jest zbyt stare, by być wydolne, co jest wskazaniem do rozwiązania ciąży przenoszonej).

Czy szybkie dojrzewanie łożyska zawsze powinno niepokoić?

U każdej kobiety dojrzewanie łożyska przebiega indywidualnie. To lekarz ocenia, czy jego stan i stopień dojrzałości powinien niepokoić, czy nie. Dokładniejszą ocenę wydolności łożyska umożliwia badanie przepływów krwi w tętnicach pępowinowych oraz ocena ilości płynu owodniowego. Jeśli przepływy, a także ilość płynu owodniowego lekarz ocenia jako prawidłowe, to wygląd łożyska nie wymaga hospitalizacji, ale jedynie obserwacji (częstszego monitorowania przez USG).

Czy mogę zadbać o stan łożyska?

Ciężarne mamy mogą dbać o łożysko. Co robić?

  • Zadbać o odpowiednią dietę.
  • Nie brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem.
  • Postawić na ruch i umiarkowaną aktywność.
  • Pamiętać o unikaniu stresów i wypoczynku dbać o to, by spać na lewym boku, nie na plecach (wówczas macica uciska naczynia krwionośne)..
  • Nie palić (palenie papierosów wpływa na sposób, w jaki łożysko łączy się z macicą, powodując problemy).

 

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży