Wszystko co musisz wiedzieć o USG w ciąży

USG w trakcie ciąży - pytania i odpowiedzi

Wszystko co musisz wiedzieć o USG w ciąży

Jak często należy wykonywać badanie usg w ciąży?

Pierwsze badani usg najczęściej przeprowadza się między 7. a 8. tygodniem ciąży. Drugie badanie USG powinno być przeprowadzone pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Wtedy już USG pokazuje czynność serca, rozwój mózgu płodu, budowę dziecka i przezierność karkową.

Pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży lekarz sprawdza budowę czaszki, szkieletu, serca i nerek, żeby wykryć ewentualne wady płodu. Wtedy również można spróbować określić płeć dziecka.
Ostatnie badanie USG czeka ciężarną w 36. tygodniu ciąży. Potwierdzi ułożenie dziecka do porodu, sprawdzi ilość płynu owodniowego, również wielkość płodu i stan łożyska.

Częstsze badanie usg wykonywane jest według indywidualnych wskazań, kiedy pojawiają się jakieś nieprawidłowości. 
Do takich specjalistycznych badań  należy usg dopplerowskie, które pozwala ocenić przepływy w krążeniu maciczno-łożyskowym oraz echo serca płodu, które pokazuje budowę serca i układu krążenia dziecka. Wskazaniem do niego jest wykrycie nieprawidłowości w trakcie standardowego badania usg.

Czy badanie usg jest bezpieczne?

Jak do tej pory nie wykazano w sposób przekonywujący, aby wykonywanie rutynowego badania usg niosło ze sobą ujemne skutki zdrowotne dla dziecka lub matki. Zastrzeżenia mogą dotyczyć jedynie usg dopochowego, ze względu na wysoką częstotliwość stosowanej wiązki ultradźwiękowej, co przy długim czasie wykonywania badania może podnieść temperaturę w tkankach.

Kiedy najwcześniej można stwierdzić ciążę w usg?

Pierwsze USG w ciąży wykonuje się około 11. tygodnia, ale przy zastosowaniu głowicy dopochwowej ciążę można stwierdzić po 4 tygodniach licząc od daty ostatniej miesiączki.  Nie musisz się do niego przygotowywać.  Podczas tego ust lekarz potwierdzi ciążę, sprawdzi, czy jest prawidłowo zlokalizowana i powie ci, czy jest pojedyncza, czy możesz spodziewać się bliźniąt lub wieloraczków. Ginekolog ustali przybliżony termin porodu za pomocą oceny długości płodu.

Kiedy widać i słychać bicie serca płodu?

Serce dziecka zaczyna bić około 6 tygodnia ciąży (liczonego od pierwszego dnia ostatniej miesiączki - przeczytaj więcej o tym jak liczy się dzień, tydzień i miesiąc ciąży). Ponieważ niektóre kobiety mają różną długości cyklu, więc w tej sytuacji można tylko oszacować wiek ciąży w przybliżeniu. Przez dopochwowe badanie ultrasonograficzne (USG wewnętrzne) można wykryć bicie serca właśnie już około 6 tygodnia. Pamiętaj jednak, że w tym czasie nie musi być jeszcze słyszalne. Mają na to wpływ różne czynniki, np. jakość ultrasonografu, budowa matki i położenie jej macicy itp. Niektóre mamusie zobaczą bicie serduszka dopiero w 8 tygodniu. Jeśli do tego czasu nadal nie widać akcji serca zazwyczaj niestety oznacza to poronienie.

Jak dokładnie można określić termin porodu za pomocą usg?

Jeżeli badanie wykonywane jest w pierwszym trymestrze ciąży to błąd pomiaru wynosi ± tydzień. Im bardziej zaawansowana ciąża tym większy jest rozrzut wyników. Określanie terminu porodu pod koniec ciąży przy pomocy wymiaru dwuciemieniowego to błąd ± 3 tygodnie.
Na rozrzut statystyczny nakłada się też błąd aparatu i błąd wykonującego pomiar. Jeżeli więc pod koniec ciąży termin porodu według usg przesuwa się nawet o 14 dni to nie ma się czym przejmować.  


Badanie USG 2D, 3D, czy 4D?


USG 2D

To  USG z obrazem dwuwymiarowego 2D. Widać na nim wnętrze macicy i zarysy ciała płodu oraz  jego  narządów wewnętrznych. Dzięki temu lekarz dokonuje oceny różnych części ciała j i narządów płodu oraz może sprawdzić łożysko i ilość wód płodowych. 


USG 3D

USG 3 D  pokazują trójwymiarowy obraz obrazu płodu i wnętrza macicy dzięki czemu  lekarz otrzymuje dokładny obraz dziecka i może przeprowadzić dokładne analizy i pomiary.


USG 4D

USG 4D to obrazowanie trójwymiarowe dziejące się w czasie rzeczywistym. Dzięki, czemu można obserwować ruch płodu, pracy serca i pozostałych organów. Jest najbardziej precyzyjnym sposobem wykrywania wad wrodzonych.

Kiedy wykonuje się USG połówkowe w ciąży?

Teoretycznie przedział czasowy, w jakim powinno się wykonać USG połówkowe to 18. - 22. tydzień ciąży, jednak o ile 22. tydzień ciąży stanowi górną granicę (ze względów prawnych), o tyle ginekolodzy namawiają, by z badaniem poczekać i wykonać je dopiero po 20. Dlaczego? Ponieważ wtedy dziecko jest większe i na tyle duże, że lepiej widać jego organy.

USG połówkowe najlepiej wykonać pomiędzy 20. a 22. tygodniem ciąży.

Co oznaczają skróty na na opisie usg?

W czasie badanie wykonuje się szereg pomiarów, które pomagają w określeniu przybliżonego terminu porodu i sprawdzeniu czy dziecko rozwija się prawidłowo. 
Najczęściej mierzy się:

skrótrozwinięcie
EDDprzybliżona data porodu
OMostatnia miesiączka
TPtermin porodu
DXelkość pęcherzyka ciążowego
GSśrednica pęcherzyka ciążowego
HCobwód główki
ACobwód brzuszka dziecka
FLdługość kości udowej
AFIwskaźnik płynu owodniowego
EFWprzybliżona waga dziecka
ASPakcja serca płodu
CRLodległość ciemieniowo-siedzeniowa (od szczytu główki do pupy)
BPDwymiar dwuciemieniowy główki, czyli szerokość główki od ciemienia do ciemienia
NBkość nosowa
AUAśredni wiek ciąży wg USG
CERwymiar poprzeczny móżdżku
LVszerokość komory bocznej mózgu
FHRbicie serca dziecka mierzone w uderzeniach na minutę
FLdługość kości udowej
GAwiek ciążowy według ostatniej miesiączki
HLdługość kości ramiennej
LMPdata ostatniej miesiączki
NFfałd karkowy
NTprzezierność karkowa
OFDwymiar potyliczno-czołowy
TCDpoprzeczny wymiar móżdżku
TBDwymiar poprzeczny klatki piersiowej
APBDwymiar przednio-tylny klatki piersiowej

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży