38. tydzień ciąży

Zmęczenie, odejście czopa śluzowego, bóle krzyża, obrzęki oraz skurcze przepowiadające to dolegliwości, które mogą ci towarzyszyć w 38. tygodniu ciąży

38. tydzień ciąży

Już za chwileczkę...

Spakowana walizka stoi przy drzwiach, samochód zatankowany, czujny partner nie rozstaje się z telefonem komórkowym, a Ty... czekasz. To juz 38 tydzień ciąży. Ty jesteś gotowa, ale obawiasz się, że ta ciąża nigdy się nie skończy. Wsłuchujesz się w swoje ciało...

Skurcze Braxtona-Hicksa stają się coraz silniejsze i bardziej regularne. Zastanawiasz się: poród prawdziwy czy pozorny? Na ten ostatni wskazują nieregularne skurcze, których nasilenie nie rośnie (choć mogą być one bolesne), ból raczej w podbrzuszu niż okolicy krzyżowej, zanik skurczów podczas chodzenia lub zmiany pozycji, brązowa wydzielina z pochwy i nasilenie ruchów płodu w czasie skurczów. Te skurcze mogą się przerodzić w porodowe, a w 38 tygodniu ciąży twoja maleństwo może bezpiecznie pojawić się na świecie.

Co się dzieje z Tobą?

Zapewne czujesz się już bardzo zmęczona i ociężała, dokuczają ci różne dolegliwości (od zgagi, twardy okresowo po obrzęki), ale jeśli nie odeszły Ci jeszcze wody płodowe i masz ochotę, nie ma przeciwwskazań do seksu. Co więcej - stosunek seksualny uważany jest za jedną z naturalnych metod wywoływania porodu (sperma zawiera prostaglandyny przyspieszające "dojrzewanie" szyjki macicy).

W okresie oczekiwania na narodziny dziecka być może odczuwasz potrzebę szczególnej czułości ze strony osób najbliższych. Prawdopodobnie potrzebujesz od męża lub swojej mamy specjalnej opieki, serdeczności i wsparcia. Mogą się pojawić trudności z poruszaniem, silniejsze bóle krzyża i pleców, obrzęki. Trudniej będzie ci spać, za co częściowo będzie odpowiedzialne częstsze korzystanie z toalety.

W okolicy 38 tygodnia ciąży może odejść czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy. Może się to stać na kilka dni przed porodem, ale również w trakcie porodu. W śluzie mogą się pojawić niteczki krwi, ponieważ szyjka jest już bardzo bardzo rozpulchniona i przekrwiona. Stąd po badaniu ginekologicznym czasem pojawia się plamienie.

Twoje dziecko

W 38 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 3 kilogramów, a maleństwo mierzy około 50 centymetrów. W tym czasie jego główka wstawia się w miednicę. Twój maluszek nie urósł od zeszłego tygodnia, ale przybrał kolejne 100 g. Jest już zupełnie gotowy żeby pojawić się na świecie. Jego waga i wzrost zależy od kilku czynników, między innymi od genów.

Podczas tych 38 tygodni objętość wód płodowych wzrosła od jednej kropli do litra. Łożysko ma ponad 15 cm średnicy i waży od pół do jednego kilograma.

Twoje dziecko otrzymuje wraz z krwią odpowiednią dawkę hormonów. Dzięki nim przekazujesz mu swoje emocje.  Hormony mogą być wydzielane w stanie lęku, napięcia czy agresji lub w stanie rozluźnienia i radości. W zależności od tego, jakie hormony docierają do dziecka, zmienia się jego metabolizm. Maluch więc nieświadomie towarzyszy Ci w przeżyciach, kształtując swoje "emocjonalne upodobania".

Maleństwo może urodzić się z bujną czuprynką lub delikatnym meszkiem na głowie. Po porodzie może się okazać, że jego całe ciałko pokrywa brzoskwiniowy puszek nazywany lanugi. Jest to meszek płodowy, który pojawia się w 4. miesiącu życia płodowego i pokrywa całe ciałko płodu. I chociaż w 8. miesiącu ciąży pierwsze włoski wypadają, to noworodek może mieć pokryte nim niektóre części ciała. Ten miękki meszek wytrze się w ciągu kilku tygodni po porodzie, a na główce zastąpią go prawdziwe włoski.

Maluszek ma coraz mniej miejsca w macicy, więc ruchy dziecka nie są tak intensywne , jak wcześniej, ale nadal powinien być aktywny, bo świadczy to o jego dobrym samopoczuciu.

W jelitach dziecka w 38 tygodniu ciąży zgromadziła się już smółka, to jest pierwsza kupka dziecka. Składa się ona ze złuszczonego naskórka połykanego z wodami płodowymi, mazi płodowej i innych składników płynu owodniowego.

W 38. tygodniu zdecydowana większość dzieci jest już w pełni rozwinięta - Twoje dziecko wygląda jak noworodek. Czy wiesz, że jeśli Twoje dziecko urodziłoby się teraz, nie byłoby wcześniakiem? Maluszki od 38. tygodnia ciąży urodziły się z ciąży donoszonej.

Jak na usg wygląda płód w 38. tygodniu ciąży

Objawy porodu

Czy w 38 tygodniu ciąży może rozpocząć się poród i czy da się przegapić objawy porodu?

Przysięgamy, że nie. Możesz raczej się pomylić i ze skurczami przepowiadającymi pojechać do szpitala i usłyszeć, że to fałszywy alarm. Jednak kiedy rozpocznie się prawdziwy poród będziesz pewna, że to już czas w 100% Poród właściwy może się rozpocząć na dwa sposoby:

Skurcze macicy

Skurcze są to bóle, które mogą umiejscowić się w podbrzuszu, pachwinach, okolicy krzyżowej, a nawet nad nad pępkiem. Początkowo mogą być niezbyt dotkliwe, ale za to będą pojawiać się regularnie. Będą się pojawiać co 10 minut, co 8 minut, a potem co 5 minut i przybierać na sile. Jeśli nie będą słabły pod wpływem chodzenia, leżenia lub kąpieli to po dwóch godzinach powinnaś pojechać do szpitala. Na izbie przyjęć położna sprawdzi rozwarcie, a lekarz zrobi USG jeśli to konieczne i KTG. Dzięki temu dowiesz się, jak postępuje poród.

Odejście wód płodowych

Poród może również rozpocząć się odejściem wód płodowych. Jeśli zauważysz ich wyciek w ciągu dwóch godzin powinnaś się znaleźć na izbie przyjęć. Bez względu na to, czy rozpoczęła się akcja skurczowa. Najczęściej odejście wód rozpoczyna się dopiero w zaawansowanej części porodu, a czasem worek płodowy musi przekłuć położna. Rzadko zdarza się sytuacja żeby wody odeszły nagle i przed czasem.

Co możesz zrobić dla siebie pod koniec ciąży?

Jeśli zamierzasz karmić piersią, przeczytaj o technikach i przygotuj wszystkie akcesoria, które ci się przydadzą. Możesz dołączyć do forum mam, które rodzą w tym samym czasie, co ty. Warto jest mieć grupę wsparcia, która ci pomoże w trudniejszych momentach.

To również dobry czas, żebyś się rozejrzała i sprawdziła, czy w twojej okolicy przyjmuje doradczyni laktacyjna. To tez dobry moment na przymierzenie stanika do karmienia, który ku twojemu zaskoczeniu może okazać się za mały.

Oczywiście nadal cię namawiamy, żebyś te ostatnie chwile przed porodem wykorzystała na przyjemności, spędzanie czasu z partnerem, wspólne wyjścia do kina i na spacery. To także może być ostatni moment na łóżkowe igraszki, które mogą również zaowocować rozpoczęciem się akcji porodowej.

Jeśli nie masz problemów ze spaniem, wykorzystaj ten czas żeby wypocząć. Będziesz miała przynajmniej, co później wspominać.

Jeśli jesteś w 38. tygodniu ciąży możesz spodziewać się rozwiązania w ciągu 2-3 najbliższych tygodni, ale może on nastąpić właściwie w każdej chwili. Czy wybrałaś już szpital, w którym będziesz rodzić? Czy spakowałaś torbę do szpitala? Najpewniej tak, ale jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to już najwyższy czas.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: