32. tydzień ciąży

W 32 tygodniu niektóre dzieci ustawiają się główką w dół

32. tydzień ciąży

W 32 tygodniu ciąży niektóre dzieci ustawiają się w "pozycji startowej" do porodu - główką w dół. W chwili porodu pozycję taką przyjmuje 96% dzieci. Jeśli Twój maluch jest ułożony pośladkowo (czyli główką do góry), Twój lekarz może spróbować przekręcić go ręcznie.

Co się dzieje z Tobą?

Który to już miesiąc ciąży? Czy tempo Twojego życia nie jest na tym etapie zbyt duże? Może czasami przydałoby się przystopować ? Pozwól sobie na popełnianie błędów i zmęczenie. Częściej odpoczywaj i relaksuj się. Wyrażaj zgodę na traktowanie Cię na zasadach ulgowych (przynajmniej od czasu do czasu). Być może dzięki temu Twoje samopoczucie ulegnie poprawie, a pojawiające się ciążowe emocje będą bardziej zrozumiałe?

Nie zapominaj o regularnych wizytach u lekarza ginekologa lub położnej (na niektórych z nich będziesz miała robione badanie USG). Od 32 tygodniu prawidłowo rozwijającej się ciąży wizyty powinnaś odbywać co 2 tygodnie, a w ostatnim miesiącu co tydzień. Jeśli masz jakieś wątpliwości, coś cię martwi (najczęściej na tym etapie są to ruchy dziecka) bądź nie pokoi, a może stresuje cię poród - porozmawiaj z lekarzem, powinien umieć ci pomóc.

Twoje dziecko

W 32 tygodniu ciąży maluch waży już prawie 2 kg, mierzy około 48 centymetrów i wygląda niemal jak noworodek. Dziecko przesypia większość czasu. Naukowcy odkryli, że dzieci marzą na tym etapie ciąży, a ich marzenia senne wyglądają podobnie, jak dorosłych!

Maluszek nie wykonuje już tak gwałtownych ruchów, a raczej się wierci - po prostu brakuje mu miejsca. Gdyby się teraz urodził, miałby wielkie szanse na przeżycie.

Jego skóra staje się bardziej miękka, gładka i mniej przejrzysta, bo gromadzi się pod nią coraz grubsza warstwa tłuszczu. Czy wiesz, że tkanka tłuszczowa, która 29 tygodniu ciąży stanowiła około 4 procent masy ciała, w tym tygodniu stanowi już 10% wagi dziecka?

Jeśli czekasz na synka, to u części chłopców w 32 tygodniu ciąży jądra schodzą do moszny. Twoje maleństwo zaczyna otwierać oczy i praktykuje oddychanie, wdychając wody płodowe. Z dużym prawdopodobieństwem ćwiczy odruch ssania z ogromną pasją ssąc swój własny kciuk. W tej chwili może już mieć lekki meszek na głowie a nawet całkiem gęstą czuprynkę. W tym tygodniu zaczynają rosnąć jego paznokietki.

W dalszym ciągu rozwija się jego mózg. Obszar odpowiedzialny mimikę twarzy pozwala twojemu maluszkowi na robienie pierwszych, słodkich minek. Jeśli podczas kolejnych badań USG zauważysz zabawny wyraz twarzy maluszka koniecznie poproś lekarza o uwiecznienie tej chwili.

Do dziecka będącego wewnątrz macicy dociera wiele dźwięków. Maluch lubi słuchać Twojego głosu. Preferuje go bardziej, niż głosy innych kobiet. Twojemu dziecku nieustannie towarzyszy również odgłos rytmicznego pukania Twojego serca. Gdy będziesz chciała uspokoić noworodka, dobrym sposobem będzie przytulenie go do serca. Być może znajomy stukot zainteresuje malucha?

Białe upławy w ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży z twojej pochwy może wydobywać się zwiększona ilość białawej wydzieliny. Zwykle nie jest to powód do niepokoju. To o estrogeny i progesteron dwa żeńskie hormony zwiększają dopływ krwi do obszaru pochwy. Jeśli barwa upławów jest mlecznobiała i nie ma żadnego zapachu, to ma dobroczynne działanie, bo chroni kanał rodny przed wirusami i i pozwala zachować równowagę bakteryjną w pochwie.

Jeśli czujesz dyskomfort zacznij używać podkładek higienicznych. Absolutnie nie możesz korzystać z tamponów. I najważniejsze - jeśli wydzielina zmieni wygląd, jej zapach stanie się nieprzyjemny a kolor stanie się żółtawy lub zielonkawy koniecznie udaj się do lekarza ginekologa. To prawdopodobnie zakażenie grzybiczne i będziesz potrzebowała kuracji. W ciąży nie wolno lekceważyć stanów zapalnych pochwy.

Skurcze nóg

W 32 tygodniu ciąży możesz coraz częściej odczuwać skurcze nóg. Jest to związane ze zmianami zachodzącymi w ciąży. Być może w masz zbyt mało potasu, magnezu oraz wapnia. Winowajcą jest też rosnący brzuch i zmiana pozycji kręgosłupa, co w efekcie może doprowadzić do ucisku na nerwy biegnące wzdłuż miednicy do nóg, które dodatkowo są gorzej ukrwione, bo powiększająca się macica naciska na naczynia tętnicze.

Jeśli sobie radzić ze skurczami?

  • Jeśli stoisz przez dłuższy czas częściej się kładź i odpoczywaj.
  • Czasem pomaga krótki spacer
  • Ciepła kąpiel może być bardzo relaksująca.
  • Pij dużo wody, ponieważ skurcze czasem mogą prowadzić do odwodnienia.
  • Podczas siedzenia połóż nogi powyżej bioder
  • Kładź się na lewym boku
  • W razie dużych problemów zgłoś się do lekarza, być może potrzebujesz dodatkowej suplementacji.

Obrzęki

Opuchlizna nóg to często spotykana dolegliwość w zaawansowanej ciąży, ale jeśli puchnie Ci twarz, cierpisz na silne bóle głowy, odczuwasz ból w podbrzuszu i mdłości, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być objawy tzw. stanu przedrzucawkowego.

Dodatkowe porady
Progesteron nadal spowalnia ruchy twoich jelit. Bezpośredni nacisk na jelita prze rosnące dziecko może również spowolnić przesuwanie się pokarmu, co może w rezultacie powodować zaparcia. U części kobiet mogą z tego powodu powstać żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Możesz przeczytać, jak sobie radzić z hemoroidami.

Rosnąca macica uciska przeponę, co powoduje trudności ze złapaniem oddechu. Dolegliwości te łagodzi spanie z wysoko uniesioną głową.

Od teraz, aż do porodu będziesz przybierać na wadze około pół kilograma tygodniowo. Z tego połowę wagi stanowić będzie rosnące dziecko, a resztę zatrzymane przez twój organizm pływy. Dlatego unikaj pokarmów bogatych w sód i napojów gazowanych.

Ponieważ jesteś w ostatnim trymestrze ciąży, jest bardzo ważne, żebyś dbała o to, co jesz. Spożywaj około 200 dodatkowych kalorii. Pomijanie posiłków nie jest dobrym pomysłem, bo pusty żołądek może być przyczyną zgagi. Pij soki i zdrowe napoje,np: jak mleko migdałowe, sok z jabłek i z marchwi. Zadbaj o drobne przekąski i ogólnie o zdrową dietę.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Hemoroidy w ciąży - film

Skąd się biorą, jak się objawiają i w jaki sposób możesz się ich pozbyć? Na te pytania odpowiada dr n. med. Tomasz Zając.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: