Stan przedrzucawkowy w ciąży

Stan przedrzucawkowy w ciąży

Stan przedrzucawkowy w ciąży jest niebezpieczny zarówno dla mamy, jak i dziecka. Jego następstwem może być rzucawka, którą konsekwencją może być śmierci obydwojga. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić? Jakie są przyczyny stanu przedrzucawkowego i jak postępować, gdy lekarz zdiagnozuje tę chorobę?

Stan przedrzucawkowy występuje u ciężarnych po 20. tygodniu ciąży lub w pierwszych dwóch dobach połogu. Jego inne nazwy to preeklampsja, gestoza, zatrucie ciążowe, nadciśnienie tętnicze w ciąży z towarzyszącym białkomoczem.

Jakie są przyczyny stanu przedrzucawkowego?

Przyczyny stanu przedrzucawkowego nie są do końca znane. Specjaliści winy upatrują w:

 

 • uszkodzeniu śródbłonków,
 • zbyt małym przepływie krwi przez łożysko,
 • zaburzeniach w syntezie cytokin,
 • stanach zapalnych, jak np. infekcja dróg moczowych,
 • zbyt dużej aktywności naczyń tętniczych,
 • nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek,
 • nadmiernym rozciągnięciu macicy i jej niedokrwieniu,
 • hipowolemii,
 • czynnikach genetycznych, dietetycznych i środowiskowych,
 • niedoborach żywieniowych.

Kto jest narażony na wystąpienie stanu przedrzucawkowego?

Na wystąpienie stanu przedrzucawkowego najbardziej narażone są kobiety, które są obciążone genetycznie, są po raz pierwszy w ciąży lub które są w ciąży mnogiej. Nie bez znaczenia jest wiek - poniżej 18. roku życia lub powyżej 35. roku życia. W grupie ryzyka znajdują się także przyszłe mamy, u których stwierdzono choroby przewlekłe (nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby nerek). Jeśli u kobiety wystąpił stan przedrzucawkowy, może pojawić się  także w kolejnej ciąży.

reklama

Jakie są objawy stanu przedrzucawkowego?

Stan przedrzucawkowy objawia się: znacznymi skokami ciśnienia krwi, zatrzymaniu wody w organizmie i obecności białka w moczu.

Lekarz stwierdza stan przedrzucawkowy, gdy u zdrowej kobiety, po 20. tygodniu ciąży, wystąpi białkomocz (≥ 300 mg/dobę), pojawiły się obrzęki kończyn i twarzy, a ciśnienie krwi jest powyżej 140/90 mm Hg.

Jeśli lekarze w porę nie zareagują, stan przedrzucawkowy zaostrza się. Pojawiają się wówczas takie objawy jak:

 • ból i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości,
 • problemy z widzeniem i nadwrażliwość na światło,
 • zmęczenie,
 • zatrzymanie moczu, skąpomocz (dobowa ilość wydzielonego moczu < 500 ml na dobę),
 • ból w prawej górnej części brzucha,
 • duszności,
 • w skrajnych przypadkach dochodzi do rzucawki.

Jak przebiega leczenie stanu przedrzucawkowego?

Leczenie stanu rzucawkowego może odbywać się na kilka sposobów. Postępowanie zależy od tego, jaki choroba ma przebieg oraz od tego, jak bardzo zaawansowana jest ciąża.

Jeśli choroba ma przebieg lekki, wystarczą: higieniczny i spokojny tryb życia (przyszła mama powinna się dobrze odżywiać, jak najwięcej odpoczywać i leżeć na lewym boku- to poprawia przepływ krwi), kontrole lekarskie i opcjonalnie leki obniżające ciśnienie. Gdy zbliża się termin porodu, wywołuje się go. Gdy leczenie nie skutkuje, poród też musi być wywołany.

Jeśli choroba ma postać ostrą, a jej przebieg jest ciężki, konieczna jest hospitalizacja. Wówczas, jeśli życie matki jest zagrożone, a dziecko ma szanse przeżyć, ciąża może zostać rozwiązana poprzez cesarskie cięcie.

Zwykle wysokie ciśnienie krwi, białko w moczu i inne objawy stanu przedrzucawkowego zanikają po 6 tygodniach po porodzie.

reklama

Konsekwencje stanu przedrzucawkowego

Do stanu rzucawkowego dochodzi w 1 na 1,5 tysiąca ciąż. Dzieje się tak wówczas, gdy zostaną zbagatelizowane objawy stanu przedrzucawkowego. Stan rzucawkowy może doprowadzić do śmierci matki i dziecka - wymaga specjalistycznego, indywidualnego sposobu leczenia i zdecydowanego podejścia.

Jakie mogą być konsekwencje stanu przedrzucawkowego?

W przypadku kobiety może dojść do niewydolności wielonarządowej – głównie nerek, wątroby i mózgu, krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego. Może dojść do przedwczesnego oddzielenia łożyska i porodu przedwczesnego.

U dziecka stan przedrzucawkowy może ograniczać ilość tlenu i pokarmu dostarczanego mupoprzez łożysko, dlatego może dojść do nieprawidłowego dotlenienia i odżywienia płodu, co może skutkować zahamowaniem wzrostu płodu (niska waga urodzeniowa dziecka), a nawet jego niedotlenieniem i śmiercią.

Niestety nie istnieją środki, które zapobiegają pojawieniu się stanu przedrzucawkowego, dlatego tak istotne jest, by każda przyszła mama przez całą ciążę była pod stałą opieką lekarską i robiła regularnie wszystkie zalecone jej badania. Nie mniej ważne jest zwyczajne dbanie o siebie – prowadzenie spokojnego, higienicznego trybu życia i oszczędzanie się.


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: