18. tydzień ciąży

Tydzień osiemnasty - czy pamiętasz o umówieniu się na badania usg?

18. tydzień ciąży

Czas na USG

W drugim trymestrze ciąży wykonuje się zwykle badanie USG, być może zrobisz je wlasnie teraz, w osiemnastym tygodniu ciąży. Jest ono bezbolesne i pozwala sprawdzić, jak rozwija się dziecko. Takie "podglądanie" kopiącego, tańczącego i ssącego palec malucha to dla rodziców wielkie przeżycie. Pamiętajcie, żeby poprosić lekarza o wydruki z pierwsza podobizna dziecka!

A jeśli już mowa o przyszłych tatusiach - badania wskazują, że ponad połowa z nich odczuwa co najmniej jeden z objawów ciąży: mdłości, wahania nastrojów, przybieranie na wadze i zachcianki!

Twoje dziecko

Maluszkowi twardnieją kości i wydłużają się nogi. Klatka piersiowa podnosi się i opada - dziecko trenuje oddychanie, choć na razie jego płuca wypełnia płyn owodniowy, nie powietrze.

Dotyk określonej okolicy ciała dziecka nie wywołuje u niego serii ruchów całego ciała (jak to było wcześniej). Na dotyk reaguje teraz tylko dotykane miejsce.

Dziecko reaguje także na nacisk wód płodowych na jego ciałko. Gdy założysz na przykład za ciasne ubranie, dziecko intensywnie się porusza, kopie i kręci się wokół własnej osi.

W ten sposób domaga się poprawy sytuacji. Gdy przyjmiesz bardziej dogodną pozycję, dziecko się uspokaja. Twój maluch ma już 14 cm i waży 190 gram.

Najbliższe tygodnie mają decydujące znaczenie dla rozwoju układu nerwowego. Włókna nerwowe są już pokryte warstwą ochronną - otoczką mielinową, która przyśpieszy tempo przesyłania impulsów elektrycznych. W przedniej części kory mózgowej tworzy się część, która odpowiada za motorykę oraz czucie oraz kontrolę stanów emocjonalnych.

Czy wiesz, że w ciągu pierwszego roku życia mózg niemowlęcia zwiększa trzykrotnie swoje rozmiary, a podczas dwóch lat będzie powstawało 400 tys. synaps na sekundę?

Twoje maleństwo ma coraz bardziej wyraźne rysy. Jego oczy przesuwają się do przodu. Uszka umiejscowiły się po bokach główki i zaczynają delikatnie odstawać.

Kolejną istotną zmianą jest to, że serduszko płodu bije już na tyle mocno, ze lekarz może słuchać jego dźwięku przez stetoskop. Dodatkowo, jeśli twoje maleństwo ma jakieś wady wrodzone serca lekarz wykryje już za pomocą badania ultrasonograficznego. Prenatalne rozpoznanie wady pozwala lekarzowi na przygotowanie właściwej procedury, która zostanie wdrożona zaraz po narodzinach dziecka, a nawet na przeprowadzenie zabiegu jeszcze podczas ciąży, w łonie mamy.

U płodu nadal rozwija się układ pokarmowy. Zaczynają działać gruczoły wydzielnicze czyli zarówno trzustka, jak i wątroba. Ta ostatnia zaczyna wydzielać sok żółciowy. Pojawiają się ruchy robaczkowe jelit, czyli automatyczne skurcze mięśni gładkich, które są odpowiedzialne za przesuwanie pokarmu po porodzie.

W 18 tygodniu ciąży u żeńskiego płodu rozwijają się wewnętrzne narządy płciowych - macica i jajniki. U chłopców w tym czasie rozwija się gruczoł krokowy, a jądra zaczynają powoli przemieszczać się z brzucha do worka mosznowego.

Całe ciało płodu pokrywa się ochronną substancją - mazią płodową, która chroni maleństwo przed infekcjami, ułatwia podczas porodu przeciśnięcie się dziecka przez kanał rodny a po narodzinach zapobiega wysuszaniu skóry i zapewnia jej prawidłowe ph i ochronę przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

reklama

18 tydzień ciąży USG

Szczegółowe badanie USG robione na tym etapie oceni stan zdrowia i rozwój dziecka. W tym tygodniu może wykryć ewentualne wady serca u płodu, co jest ważne zwłaszcza, jeśli w waszej rodzinie występowały przypadki wad serca. Ponieważ zewnętrzne narządy płciowe są już widoczne, więc specjalista USG może być w stanie odkryć, jakiej płci jest twój maluszek, ale zależy to od położenia płodu w macicy.

Jak na usg wygląda płód w 18 tygodniu ciąży

Co się dzieje z Tobą?

Jeśli to Twoja pierwsza ciąża, to możesz właśnie w osiemnastym tygodniu ciąży wreszcie zacząć odczuwać ruchy dziecka. Maluszek ma mnóstwo miejsca, więc jeżeli jesteś w pierwszej ciąży i nie należysz do bardzo szczupłych osób, to najczęściej odczujesz je dopiero pomiędzy 20-22 tygodniem ciąży.

Być może jeszcze bardziej uświadamiasz sobie, że ono rośnie dzięki Twojej krwi i dostarczanym przez nią składnikom odżywczym. Koniecznie dbaj o dietę w ciąży.

Zmiany w układzie sercowo-naczyniowym w II trymestrze ciąży są odpowiedzialne za obniżenie ciśnienie krwi, więc możesz cierpieć na zawroty głowy lub chwilowe omdlenia.

Być może w tym tygodniu będziesz miała szczegółowe badanie USG, które pozwoli ocenić stan zdrowia oraz rozwój dziecka. Lekarz wykona pomiar głowy płodu, brzucha, kręgosłupa, kości udowej i kończyn. Być może już teraz poznasz płeć dziecka.

Bardzo ważne znaczenie mają także Twoje emocje w ciąży. Twoje zdenerwowanie sprawia, że dziecko też czuje się gorzej. Być może warto częściej o tym pamiętać?

reklama

Twój brzuch w 18 tygodniu ciąży

Twój brzuch w 18 tygodniu może stać się już na tyle widoczny, że zaczną go zauważać twoi przyjaciele, krewni, a nawet zupełnie obce osoby. Prawdopodobnie już trochę przybrałaś na wadze. W II trymestrze powinnaś utyć między 5 - 9 kilogramów.

Zawroty głowy i omdlenia w ciąży

Zawroty głowy i omdlenia mogą się pojawiać podczas ciąży , jednakże, w rzadkich przypadkach, mogą zwiastować poważne komplikacje.

Zarówno zwiększona objętość krwi, jak i wyższe poziomy hormonów ciążowych powodują obniżenie ciśnienia krwi, które osiąga swój najniższy punkt w połowie lub pod koniec drugiego trymestru. Właśnie niskie ciśnienie utrudnia przepływ krwi do mózgu powodując zawroty głowy lub omdlenia

Jak zapobiec zawrotom głowy i omdleniom podczas ciąży?

  • Unikaj zbyt gwałtownego wstawania zarówno z pozycji leżącej , jak i siedzącej
  • Dbaj o prawidłowy poziom cukru we krwi
  • Miej przy sobie drobne przekąski typu rodzynki, orzechy
  • Pamiętaj o produktach bogatych w białko, które utrzymują stabilny poziomu cukru we krwi
  • Pij dużo wody
  • Do diety wprowadź pokarmy bogate w żelazo (czasem zawroty głowy i omdlenia mogą być oznaką anemii)
  • Nie przemęczaj się
  • Śpij i odpoczywaj leżąc na lewym boku, aby zwiększyć przepływ krwi do serca i mózgu
  • Unikaj miejsc, w których będzie duszno

Co zrobić, jeśli poczujemy zawroty głowy w ciąży lub zrobi nam się słabo?

  • Siedząc pochyl głowę między kolana
  • Poluzuj ubrania, zdejmij stanik
  • Napij się powoli chłodnej wody
  • Wyjdź na świeże powietrze
  • Oddychaj powoli
  • Napij się wody z glukozą
  • Weź kilka głębokich wdechów

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: