Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Od chwili, gdy będziesz podejrzewać ze jesteś w ciąży będziesz analizować wszystkie sygnały, jakie wysyła twój organizm. Jednym z najbardziej niepokojących doznań jest ból brzucha w ciąży.

Jaki ból jest fizjologiczny, a jaki potrzebuje konsultacji z lekarzem? Zobacz film z dr Tomaszem Zającem, ginekologiem-położnikiem i przeczytaj, czym może być spowodowany ból brzucha w kolejnych trymestrach ciąży.

reklama

Ból brzucha w pierwszym trymestrze ciąży

Pierwsze dni i tygodnie ciąży to intensywny rozwój i wzrost Twojego dziecka. Cały twój organizm reaguje na obecność tej małej istotki w Twoim brzuchu, a szczególnie macica - "domek" dziecka. Staje się ona przytulnym mieszkaniem na całe 9 miesięcy. Ale żeby maluszkowi było wygodnie, musi rosnąć razem z nim. I Ty to czujesz!

Ból brzucha w ciąży spowodowany implantacją zarodka

We wczesnym okresie ciąży mogą się pojawić się lekkie bóle podbrzusza połączone z niewielkim plamieniem. Wiele kobiet myli te objawy z menstruacją, tymczasem są to objawy implantacji (zagnieżdżenia) w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Zarodek zagnieżdża się zwykle na jej tylnej lub przedniej ścianie. Dzieje się to pomiędzy 6 -12 dniem rozwoju zarodka. Ale przyczyny bólu brzucha mogą być też inne.

Ból brzucha powodowany dolegliwościami gastrycznymi

To w sumie najczęstszy powód dolegliwości bólowych towarzyszący kobietom często przez całą ciążę. Wzdęcia i gazy często pojawiają się podczas ciąży ze względu na podwyższony poziom progesteronu, hormonu, który rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego. W rezultacie proces trawienny ulega spowolnieniu, co prowadzi do wzdęć, a także zaparć. Nalezy pamiętać, że bardzo ważna jest dieta w ciąży.

W efekcie możesz odczuwać skurcze i ból w jamie brzusznej. Pijąc dużo wody, jedząc pokarmy bogate w błonnik i starając się jeść mniejsze porcje masz szansę zapobiegać gazom i wzdęciom. Jeśli to nie pomoże przeczytaj inne porady dotyczące bólu brzucha w ciąży i skonsultuj się z lekarzem.

Ból i skurcze po orgazmie

Skurcz w trakcie i po orgazmie jest powszechny i nieszkodliwy podczas ciąży fizjologicznej i absolutnie nie jest powodem do rezygnowania z seksu w ciąży. Najczęściej jest spowodowany zwiększonym przepływem krwi do obszaru miednicy lub skurczami macicy podczas orgazmu. Jeśli masz ciążę wysokiego ryzyka koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Zakażenie dróg moczowych

Infekcja dróg moczowych często powoduje ból lub ucisk w okolicy miednicy. Zmiana koloru i zapachu moczu jest sygnałem, że jak najszybciej powinnaś wykonać analizę moczu i odwiedzić lekarza. Nieleczona infekcja może być groźna zarówno dla ciebie, jak i dla maluszka, na szczęście dzięki lekom szybko poczujesz komfort. Nie zapominaj o badanich w ciąży, które zlecił Ci lekarz (tak z krwi, jak i moczu).

Ból brzucha a ciąża ektopowa

Ciąża ektopowa pojawia się, kiedy zapłodnione jajo zagnieżdża się poza macica. Najczęściej jest to jajowód. Może być powodem silnego, jednostronnego bólu i skurczy, które nie mijają. Ciąża pozamaciczna często powoduje krwawienie z pochwy, ból ramienia, miednicy i brzucha, spadki ciśnienia i omdlenia. Jeśli podejrzewasz, że masz ciążę ektopową, natychmiast wezwij lekarza.

Ból brzucha w ciąży a poronienie

Ból brzucha w ciąży i skurcze związane z poronieniem występuje zwykle w okolicy podbrzusza, dolnej części pleców i/lub okolicy miednicy. Towarzyszy mu krwawienie. Do większość poronień dochodzi w pierwszym trymestrze, ale mogą wystąpić również w drugim trymestrze. Czasem trudno jest stwierdzić, czy Twój ból jest poronieniem, czy pojawia się wskutek implantacji.

Ból brzucha w ciąży jak na okres

Bóle brzucha na początklu ciąży wielu mamom przypominają ból miesiaczkowy. Dolegliwości wywołuje prawidłowo rozrastająca się macica. Nie bez znaczenia jest przekrwienie tkanek spowodowane działaniem podwyższonego poziomu progesteronu we krwi. Według specjalistów ból brzucha w ciąży jak na okres odczuwa większość mam.

Najważniejszym objawem poronienia jest krwawienie. Podczas poronienia do 7 tygodnia występuje najczęściej niewielkie krwawienie, a krew ma barwę jasnoczerwoną. Bóle brzucha podobne są do tych podczas menstruacji. W późniejszych tygodniach pojawiają się silne bóle i skurcze, obfite krwawienie, widoczne skrzepy, a u części kobiet występuje wysoka gorączka.  

Mogą też pojawić się bóle nie związane z ciążą. Przyczyną mogą być choroby - zapalenie wyrostka robaczkowego, infekcje jelitowe, kolka nerkowa, co wymaga wizyty u specjalisty.

Jak wiadomo, na poczatku ciąży, w pierwszym trymestrze, ryzyko poronienia jest duże, płód jest bardzo wrażliwy na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dlatego nie bagatelizuj sygnałów wysyłanych przez organizm.

UWAGA: Jeśli bóle mają charakter bolesnych regularnych skurczy, należy udać się do ginekologa, który zdiagnozuje przyczynę dolegliwości i w miarę możliwości zastosuje leczenie. Każde krwawienie czy plamienie w ciąży, nawet jeśli nie towarzyszy mu ból, wymaga konsultacji lekarskiej! To może być objawem zagrażającego poronienia!

Przeczytaj także: Krwawienie w I trymestrze

Ból brzucha w drugim trymestrze ciąży

Macica coraz szybciej się rozciąga i w efekcie możesz czuć bóle w podbrzuszu, a także bóle pleców.Wzrost macicy jest uwarunkowany wzrostem znajdującego się w niej płodu. Rozciągnięciu ulegają również więzadła macicy. To rozciąganie w niektórych przypadkach może wiązać się z występowaniem okresowego, czasami dość silnego bólu.

Ból brzucha w ciąży spowodowany rosnącą macicą

Rosnąca macica rozciąga trzymające ją więzadła, zaczyna uciskać na inne narządy leżące w pobliżu, np. pęcherz moczowy. Teraz centrum twojego organizmu jest właśnie tutaj – w dole brzucha. To tutaj, pod wpływem zmian hormonalnych, dopływa najwięcej krwi, przez co narządy są obrzmiałe i bardzo tkliwe.

Możesz mieć wrażenie pełności w jamie brzusznej; uczucie „ciągnięcia”, szczególnie w pachwinach, lekkie skurcze macicy – podobne jak przed miesiączką, ale raczej bezbolesne. Objawy napięcia przedmiesiączkowego i ciąży są bardzo podobne – to dlatego, że w obu przypadkach wzrasta gwałtownie poziom gestagenów, odpowiedzialnych za skurcze macicy, złe samopoczucie, bolące piersi, rozdrażnienie.

Bóle brzucha w ciąży a ruchy dziecka

W drugiej połowie ciąży mogą pojawić się niegroźne bóle brzucha związane z ruchami płodu odczuwane jako „wiercenie się dziecka” czy „bolesne kopnięcia”. Niektóre dolegliwości mogą być niestety sygnałem niebezpieczeństwa utraty ciąży i wymagają szybkiej porady lekarskiej.

Jeśli:

 • bóle są coraz silniejsze,
 • regularne,
 • brzuch twardnieje,

udaj się natychmiast do lekarza! Takie dolegliwości mogą oznaczać odklejanie się łożyska, co wiąże się z niedotlenieniem, a nawet śmiercią płodu! Lepiej jest „dmuchać na zimne”!

Ból więzadła obłego macicy w ciąży

Macica podczas ciąży powiększa się około 100 razy powodując silne rozciąganie rozciągnięcie mięśni i tkanki łącznej. Przez to możesz odczuwać silny dyskomfort w pachwinach, boku, jak również w podbrzuszu. Może pojawiać się ostry, rwący ból podobny do bólów menstruacyjnych bądź zakwasów. 

Ból może się pogłębiać podczas kaszlu, kichania, śmiechu, nagłej zmiany pozycji ciała czy ćwiczeń. Dlatego staraj się unikać gwałtownych ruchów dbaj o nawodnienie organizmu i regularne opróżnianie pęcherza, staraj się odpoczywać i rób regularne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha.

reklama

Ból brzucha w trzecim trymestrze

W trzecim trymestrze ciąży nadal będą się pojawiać bóle związane z rośnięciem macicy oraz oczywiście rośnięciem dziecka. Niestety dużo kobiet w ostatnich miesiącach ciąży skarży się na bóle kręgosłupa, czy problemami gastrycznymi. Większość tych objawów, choć towarzyszy często od niemal pierwszego tygodnia ciąży, minie po porodzie.

Skurcze Braxtona – Hicksa

Mogą pojawić się skurcze macicy, zazwyczaj bezbolesne, trwające 20 – 30 sekund (macica twardnieje a potem wraca do normy). Są to tzw. skurcze Braxtona – Hicksa. Jest to całkowicie normalne. Dziecko jest coraz większe i silniejsze, ma coraz mniej miejsca, wiec jego ruchy odczuwasz boleśniej. W 7 i 8 miesiącu skurcze przepowiadające (Braxtona – Hicksa) są silniejsze i coraz częstsze, możesz je odczuwać kilka razy w tygodniu.

Ból i skurcze a odklejenie się łożyska

Gdy czujesz bóle (skurczowe lub tępe, nasilające się) w dole brzucha, może to jednak świadczyć o odklejeniu się łożyska. Jeśli dolegliwości niepokoją cię, powinnaś jak najszybciej powiedzieć o nich ginekologowi. On zdecyduje, czy ból jest sygnałem do wizyty, czy też wystarczy podanie leków rozkurczowych.

Jest to niezmiernie ważne, szczególnie w przypadkach ciąży niedonoszonej, gdyż w większości przypadków pozwoli zapobiec urodzeniu się dziecka nieprzygotowanego do samodzielnego życia pozamacicznego.

Stan przedrzucawkowy

Stan przedrzucawkowy pojawia się w drugiej połowie ciąży i charakteryzuje się pojawieniem wysokiego ciśnieniem krwi i białku w moczu, co może powodować bóle brzucha. Zazwyczaj towarzyszą mu inne objawy: nagły obrzęk rąk, stóp i twarzy, ból głowy, problemy z widzeniem, wymioty i duszność.

Może wpływać na zmniejszenie ilość tlenu i substancji odżywczych dostarczanych dziecku, dlatego natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiś z objawów.

Bóle brzucha wskazujące na poród

W 9. miesiącu ciąży skurcze stają się bolesne, dłuższe i zdecydowanie częstsze. Macica intensywnie trenuje przed godziną „0”. Regularne, trwające kilka godzin bóle, których częstotliwość i siła wzrastają z każdym skurczem i nie da się ich zwalczyć domowymi metodami, są oznaką rozpoczynającego się porodu.

W skrócie to, co może świadczyć o rozpoczynającym się porodzie to:

 • Odejście czopu śluzowego
 • Odejście wód płodowych –w sposób gwałtowny (chluśnięcie) lub powolny (wyciekanie)
 • Biegunka, rozstrój żołądka, mdłości Zmiana nastroju.
 • Skurcze macicy, ból brzucha i okolicy krzyża

Kilka dni, a czasami kilka godzin przed porodem odchodzi tzw. czop śluzowy, który może być podbarwiony niewielką ilością krwi. Jest to normalne. Jeśli jednak zauważysz krwawienie z dróg rodnych, któremu towarzyszą bóle i twardnienie macicy, udaj się do szpitala – to może, ale nie musi świadczyć o odklejaniu się łożyska, czasami rozwierająca się szyjka macicy jest przyczyną plamienia.

Dr. Tomasz Zając o bólach brzucha w trakcie ciąży - film

reklama

Na pytania dotyczące bólu brzucha w ciąży odpowiada dr n. med. Tomasz Zając - ginekolog-położnik (https://www.facebook.com/doktorZajac)

Kiedy natychmiast zadzwonić do lekarza?

Natychmiastowej pomocy wymaga:

 • Sytuacja, w której bólom podbrzusza towarzyszy plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. 
 • Pojawia się wysoka gorączka
 • Silny ból głowy
 • Problemy z widzeniem (w tym niewyraźne widzenie, migające światła lub plamy, nadwrażliwość na światło lub tymczasowa ślepota)
 • Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, trudne oddawanie moczu lub krew w moczu
 • Zawroty głowy lub uczucie omdlenia
 • Jeśli przed 37. tygodniem ciąży odczuwasz w ciągu jednej godziny więcej niż cztery skurcze, ponieważ może to być oznaką porodu.

Wszelkie informacje zawarte w powyższym tekście, mają charakter informacyjny. Jak widać, nie każdy ból brzucha w ciąży oznacza, że dzieje się coś złego. Jednak, jeśli coś cię niepokoi, zgłoś się do lekarza.

Ocena: 4.16 z 5. Ocen: 389

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20%…   Więcej

Krwawienie w II i III trymestrze

Krwawienie w II i III trymestrze

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20%…   Więcej

Masaż ciążowy

Masaż ciążowy

Masaż ciążowy z powodzeniem  jest wykonywany od wielu lat na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. …   Więcej

O seksie w ciąży

O seksie w ciąży

Bardzo często ciąża nie pozostaje zupełnie bez wpływu na życie seksualne. Zmiany uwarunkowane zajściem w…   Więcej

Poronienie. Objawy wczesnego poronienia.

Poronienie. Objawy wczesnego poronienia.

Poronieniem kończy się około 20 procent ciąż. Najczęściej w pierwszych tygodniach. Wiele kobiet nawet nie…   Więcej

Skurcze w ciąży. Co musisz wiedzieć

Skurcze w ciąży. Co musisz wiedzieć

Skurcze w ciąży najczęściej nam się kojarzą z tymi przepowiadającymi Braxtona Hicksa i porodowymi.…   Więcej

reklama