Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży

Bóle głowy w czasie ciąży są jedną z najczęstszych dolegliwości. Chociaż mogą wystąpić w dowolnym momencie w czasie ciąży, na ogół najczęściej pojawiają się w pierwszym i trzecim trymestrze.

Co powoduje bóle głowy w czasie ciąży?

Za bóle  głowy w pierwszym trymestrze ciąży obarcza się szalejące hormony. Zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu powoduje zatrzymywanie wody w tkance mózgowej, przez co powstają niezauważalne obrzęki. Receptory nerwowe, znajdujące się w mózgu, na zwiększony ucisk reagują bólem, ale warto wiedzieć, że powody mogą być najróżniejsze, np.: bezsenność, niski poziom cukru we krwi, niskie ciśnienie, odwodnienie, stres, zła postawa ciała.

W trzecim trymestrze powodem może być napięcie mięśni związane z dźwiganiem dodatkowych ciężarów lub podwyższone znacznie ciśnienie krwi (stan przedrzucawkowy)

Jeśli przed ciążą cierpiałaś z powodu migren, może się okazać, że ich  nie będziesz miała, albo niestety ich ilość wzrośnie. To kompletnie nieprzewidywalne.

Na ból głowy może wpływać również twoja dieta. Jeśli w ciąży często cię nękają bóle głowy przypomnij sobie, co jadłaś w ciągu ostatnich 24 godzin i być może odnajdziesz wyzwalacz. Na liście  najbardziej podejrzanych znajdują się z pewnością: czekolada, sery dojrzewające, orzeszki ziemne, kofeina (uwaga jeśli przed ciążą piłaś duże ilości kawy, to nagłe odstawienie może spowodować silne bóle głowy), pokarmy z glutaminianem sodu, słodziki.

Jakie są domowe sposoby na ból głowy?

Bólom głowy najlepiej przeciwdziałać dbając o dobrą postawę, wypoczywając, ćwicząc w ciąży, regularnie się odżywiając (dbaj o poziom cukru we krwi) i wysypiając.

Jeśli jednak dopadnie cię ból głowy, co możesz zrobić?

  • Stosuj ciepłe lub chłodne kompresy. Przykładaj do skroni, kładź na karku lub powiekach.
  • Wyjdź na świeże powietrze lub przynajmniej otwórz okno, ponieważ duchota też może wyzwalać ból głowy.
  • Jeżeli podejrzewasz, że powodem bóli głowy są zbyt napięte mięśnie idź na łagodny masaż ciążowy lub przyłóż zimny okład na kark.
  • W czasie ataku odizoluj się od wszystkiego i wszystkich. Odetnij się od wszelkich bodźców słuchowych i wzrokowych. Wyłącz światło, radio i telewizor.  Połóż się w cichym, chłodnym, zaciemnionym pokoju.
  • Jeśli jesteś w pracy zamknij oczy na 15 minut i spróbuj się zrelaksować.
  • Jeśli bolą cię zatoki możesz położyć ciepłe kompresy na czole, wokół nosa i oczu. Dodatkowo przyjmuj dużo płynów.  
  • Weź letni prysznic lub kąpiel.
  • Zjedz jakąś zdrowa przegryzkę, bo być może ból jest związany z nagłym spadkiem cukru we krwi.
  • Dodatkowo dużo odpoczywaj, wysypiaj się. Zadbaj o to, by w ciągu doby przespać co najmniej 8, nie więcej niż 10 godzin. Ucinaj sobie popołudniowe drzemki, często wietrz sypialnię. Zainwestuj w wygodny materac.

Kiedy powinnaś skontaktować się z lekarzem z powodu bólu głowy?

Chociaż ból głowy w ciąży nie jest czymś niezwykłym, jednak sytuacje, w których powinnaś skontaktować się z lekarzem.

W ciąży absolutnie niewskazane jest przyjmowanie aspiryny, czy ibuprofenu, bezpieczny wydaje się paracetamol, ale przed zażyciem koniecznie skonsultuj się z lekarzem jakichkolwiek leków. Kolejnym powodem jest narastanie bólu lub inny jego rodzaj. Jeśli towarzyszy mu niewyraźne widzenie, nagłe zwiększenie masy ciała oraz obrzęk rąk i twarzy dzwoń natychmiast. Jeśli bóle głowy utrzymują się dłużej niż cztery godziny też jest to powód do kontaktu z położnikiem.

Choć bóle głowy nie są niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka, to odbijają się na ich samopoczuciu - i to jest powód, dla którego "globusa" nie można lekceważyć.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży