10. tydzień ciąży

Zobacz co się dzieje w dziesiątym tygodniu ciąży

10. tydzień ciąży

Dopiero 10 tydzień ciąży, a ty coraz bardziej odczuwasz wahania nastroju? W jednej chwili popadasz w skrajne przygnębienie lub przeciwnie - czujesz, że ze szczęścia wzlatujesz do nieba ? No cóż, nie ty jedna - to typowe dla ciąży. Jednak mimo że jesteś we władzy hormonów, spróbuj oszczędzać swoje otoczenie.

Niezależnie od tego, czy jest to Wasza pierwsza, czy piąta ciąża, pojawienie się dziecka oznacza zmiany w życiu rodziny. Jak reaguje na to Twój partner? Jesteś zmęczona? Wiele kobiet odczuwa spore zmęczenie w ciąży, nie mają sił nawet na wstanie z łóżka. Jeśli i Ty do nich należysz, spróbuj zdrzemnąć się z ciągu dnia, kładź się wcześnie spać, a obowiązki sceduj na domowników. Pamiętaj, ze Twoje ciało wykonuje teraz ciężką pracę!

Twoje dziecko

Chłopiec czy dziewczynka? Zewnętrzne narządy płciowe są już zróżnicowane, ale jeszcze nie można rozpoznać płci maluszka. Kształtują się powieki dziecka, przegrody zewnętrzne nosa oraz rysy twarzy. Powstają kubki smakowe, dzięki którym dziecko ma możliwość rozpoznawania smaków. Zaczynają się tworzyć zawiązki zębów mlecznych.

Małżowiny uszne są określonego kształtu (odziedziczone po przodkach), a gałki oczne z boków głowy przesuwają się do przodu. Mózg, wątroba i nerki zaczynają działać samodzielnie oczywiście kontynuując dalej rozwój.

Dziecko potrafi wykonywać spontaniczne ruchy całego ciała, określone przez Japońskich naukowców jako "falowanie". Nadal oczywiście się wydłużają jego rączki i nóżki. Na paluszkach dłoni i stópek zaczynają rosnąć paznokcie i tworzyć się unikalne linie papilarne.

Serduszko dziecka bije z częstotliwością 40 do 80 uderzeń na minutę. Pod koniec tego tygodnia dziecko osiąga długość 3,5 centymetra i waży około 4 gram.

Twoje dziecko jest teraz zajęte połykaniem płynu owodniowego. Płyn owodniowy pojawia się w jego brzuszku, a następnie jest transportowany do mózgu, wątroby i nerek. W miarę rozwoju ciąży maleństwo będiz ego wydalać w postaci moczu z powrotem do worka owodniowego. Wiedz, że mocz w worku owodniowym jest całkowicie nieszkodliwy dla dziecka.

Płyn owodniowy składa się z 98% wody i 2% soli oraz komórek z owodni i płodu, białek, tłuszczy, hormonów, jak również aktywnych enzymów. Oprócz karmienia dziecka, płyn owodniowy ma za zadanie chronić jego skórę, zapewniać mu swobodę ruchów w macicy, chronić przed silnymi bodźcami i zmianami temperatury. Odgrywa kluczową rolę w rozwoju układu oddechowego dziecka.

Twoje dziecko porusza się w nim swobodnie trenując swoje mięśnie i wzmacniając układ szkieletowy. Głowa maleństwa sama stanowi prawie połowę długości jego ciała. Szybki rozwój mózgu powoduje wybrzuszenie na czole. Uwidaczniają się podstawowe podziały mózgu.

Z dobrych wiadomości: po 10 tygodniu ciąży spada ryzyko pojawienia się ewentualnych wad wrodzonych.

Jak na usg wygląda płód w 10 tygodniu ciąży

reklama

Co się dzieje z Tobą?

Zapewne zaczynasz już przybierać na wadze, a Twoje piersi w 10 tygodnou ciąży z pewnością już się powiększyły. Kup sobie nowy, wygodny biustonosz, ale nie wydawaj wszystkich pieniędzy, bo wkrótce będziesz potrzebowała nowego, w jeszcze większym rozmiarze. Pamiętaj, że Twój organizm pracuje nad wytworzeniem łożyska, pożyczając od Ciebie ważne pierwiastki i mikroelementy.

Przyszłe mamy często zauważają jelita produkują nadmierne ilości gazów. Mogą się także pojawić zaparcia, ponieważ progesteron spowalnia ruchy jelit, dlatego warto dbać o dietę bogatą w błonnik.

Możesz czuć się zmęczona i rozdrażniona. To normalne i w którymś momencie minie. Może warto w takich chwilach pomyśleć o rosnącym w Twoim brzuszku dzidziusiu ? Zastanów się, jak on spędza czas i czego teraz najbardziej potrzebuje ? Pomyśl, jak ogromną "pracę" wykonuje teraz maluszek. Bez przerwy mnoży swoje komórki i... rośnie. Z pewnością przyda się Twoje pełne miłości i pozytywnych myśli nastawienie do dziecka.

Być może teraz trafisz po raz pierwszy do ginekologa. Prawdopodobnie wyśle cię na szczegółowe badania krwi, dzięki którym określicie np. grupę krwi i czynnik Rh. Twój lekarz będzie również zadawał ci wiele pytań na temat historii chorób i problemów zdrowotnych w twojej rodzinie, aby sprawdzić, czy dziecko jest narażone na ryzyko chorób genetycznych.

Zawroty głowy

Tak, jak poranne mdłości również zawroty głowy należą do normalnych dolegliwości pojawiających się podczas ciąży. I są one jednym z najczęściej zauważanych objawów występujących w pierwszym trymestrze ciąży.

Jakie są przyczyny zawrotów głowy i omdleń w czasie ciąży?

W ciąży zwiększa się o 50% objętość krwi w organizmie. Dodatkowo, wyższe poziomy hormonów ciążowych mogą spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz obniżenie ciśnienia krwi, więc układ sercowo naczyniowy jest dużo bardziej obciążony. Niskie ciśnienie często utrudniają przepływ krwi do mózgu, no i wtedy pojawiają się zawroty głowy lub omdlenia.

Jak zapobiec zawroty głowy i omdleniom podczas ciąży?

  • Unikaj zbyt gwałtownego wstawania zarówno z pozycji leżącej , jak i siedzącej
  • Dbaj o prawidłowy poziom cukru we krwi
  • Miej przy sobie drobne przekąski typu rodzynki, orzechy
  • Pij dużo wody
  • Do diety wprowadź pokarmy bogate w żelazo (czasem zawroty głowy i omdlenia mogą być oznaką anemii)
  • Nie przemęczaj się
  • Śpij i odpoczywaj leżąc na lewym boku, aby zwiększyć przepływ krwi do serca i mózgu

Co zrobić, jeśli poczujesz zawroty głowy w ciąży lub zrobi ci się słabo?

  • Siedząc pochyl głowę między kolana
  • Poluzuj ubrania, zdejmij stanik
  • Napij się powoli chłodnej wody
  • Wyjdź na świeże powietrze
  • Oddychaj powoli
  • Napij się wody z glukozą
  • Weź kilka głębokich wdechów

reklama

Ból brzucha

W pierwszym trymestrze rozciągają się więzadła obłe macicy, które przygotowują ciało do ciąży. Mogą temu towarzyszyć skurcze, jak również ostry lub tępy ból. Możesz spróbować sobie pomóc trochę wolniej się poruszając, oraz rezygnując z długiego stania. Jeśli bólom towarzyszy plamienie, krwawienie, dreszcze , gorączka, czy szczypanie podczas oddawania moczu trzeba wykluczyć zapalenie dróg moczowych, ciążę pozamaciczną lub potencjalne poronienie.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Mdłości w ciąży - film

Lekarz ginekolog, dr. Tomasz Zając mówi o mdłościach w ciąży

Bibliografia

  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
  2. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
  3. http://www.imid.med.pl/images/poradnik-zywienia-dla-kobiet-w-ciazy.pdf
  4. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, "Ginekologia Polska" 2011, s. 82
  5. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu
  6. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu
  7. Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
  8. Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
  9. Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: