1. tydzień ciąży

1. tydzień ciąży

Trwająca średnio 40 tygodni ciąża oficjalnie rozpoczyna się... jeszcze przed poczęciem, bo pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

W naszym kalendarzu stosujemy dwa sposoby obliczania "wieku ciążowego" - liczonego "tradycyjnie" oraz od zapłodnienia (według tego ostatniego Twoje dziecko jest o dwa tygodnie "młodsze"). Wydaje Ci się to skomplikowane? Spokojnie, dzięki naszemu kalendarzowi wkrótce będziesz ciążowym ekspertem!

Objawy?

Pierwszy tydzień ciąży to w rzeczywistości "rozgrzewka". Jeśli planowałaś poczęcie, postępuj tak, jakbyś już zaszła w ciążę. Zdrowo się odżywiaj i łykaj preparaty zawierające kwas foliowy. Odstaw alkohol, papierosy i inne używki. No i oczywiście jeśli masz ochotę na seks w ciąży nie unikaj go! 

Dla większości kobiet, zwłaszcza dla tych, które nie planowały ciąży pierwszy, a często i drugi tydzień ciąży mija niezauważony. Dużo kobiet ma zmienne cykle miesięczne, więc nie dziwi ich nieco spóźniony okres. Zwłaszcza, że w pierwszym tygodniu nie ma jeszcze żadnych widocznych objawów ciąży, a oznaki, takie jak zmęczenie, wahania nastroju, czy uczucie parcia na pęcherz większość kobiet przypisuje napięciu przedmiesiączkowemu.

Podczas pierwszego tygodnia ciąży trudno mówić o rozwoju dziecka, ponieważ jajo dopiero opuszcza jajnik i podróżuje do jajowodów. Wyścig do niego rozpoczyna około. 300 mln plemników, ale zwykle do komórki jajowej wnika tylko jeden. W ten sposób powstaje jednokomórkowy zarodek nazywany zygotą. Zygoty mają 46 chromosomów, po 23 od każdego z rodziców. W chromosomach zapisany jest materiał genetyczny, który określa między innymi: płeć dziecka, jego kolor włosów, kolor skóry, wzrost czy kolor oczu.

Potem następuje bardzo istotny etap, czyli zagnieżdżenie się zarodka  w wewnętrznej ścianie macicy kobiety. Proces ten, zwany implantacją trwa między 6 a 10 dniem po zapłodnieniu. Od tego momentu komórki rozwijającego się zarodka zaczynają produkować hormon hCG, który wykrywa większość testów ciążowych.

W laboratoryjnym badaniu z krwi wiarygodne wyniki pojawią się po 10 dniach od daty spodziewanej miesiączki. Producenci domowych testów zapewniają, że ich wynik powinien być wiarygodny 10 dniach od zapłodnienia. Pamiętaj tylko, że do zapłodnienia może dojść później niż wskazuje na to data współżycia. Plemnik potrafi przeżyć w drogach rodnych nawet 7 dni.

reklama

Kiedy pójść do lekarza?

Jeśli chcesz dodatkowo potwierdzić,  czy ciąża rozwija się prawidłowo umów się na wizytę u ginekologa, ale zrób to najwcześniej  w 6 tygodniu ciąży. Najczęściej pierwszą wizytę poprzedzi zrobienie testu ciążowego. Taki test można wykonać z krwi lub moczu. Hormon hCG  pojawia się w organizmie kobiety mniej więcej 8 dnia po zapłodnieniu.  Jeżeli wynik będzie pozytywny umów się na wizytę do ginekologa lub… położnej.

Od stycznia 2016 roku możesz zdecydować, żeby twoją ciążę w ramach NFZ prowadziła położna. Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej ciążę może prowadzić lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie położnictwa i ginekologii, położna lub lekarz w trakcie tej specjalizacji z położnictwa. Zaleca się, żeby wizyty odbywały się w określonych momentach ciąży. Pierwsza do 10. tygodnia ciąży, kolejne pomiędzy 11–14, 21–26, 27–32. tygodniem ciąży oraz po 40. tygodniu ciąży.

Powodzenia!

Uwaga! Każda ciąża jest inna. Podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Starasz się o dzidziusia? dołącz do forum babyboom.pl

Jak liczyć tygodnie ciąży? - film

Ocena: 4.61 z 5. Ocen: 61

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Zastanawiasz się właśnie, czy jesteś w ciąży, bo czujesz poranne mdłości, albo przesunął Ci się…   Więcej

Rozstępy w ciąży

Rozstępy w ciąży

Myślałaś, że uda ci się ich uniknąć. Liczyłaś na dobre geny i wierzyłaś w obietnice producentów…   Więcej

Czego nie jeść w ciąży

Czego nie jeść w ciąży

Ciąża często stanowi impuls do przyjrzenia się temu, co mamy na talerzu. Przyszła mama odżywia przecież…   Więcej

Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko?

Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko?

U moich synów właściwy kolor oczu pojawił się kilka miesięcy po urodzeniu: jeden ma szare, a drugi…   Więcej

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian…   Więcej

Ile trwa ciąża? Który to miesiąc, tydzień, trymestr?

Ile trwa ciąża? Który to miesiąc, tydzień, trymestr?

Jeśli jesteś w ciąży, z pewnością nie rozstajesz się z kalendarzem. Wciąż przeliczasz, w którym miesiącu…   Więcej

reklama