17. tydzień ciąży

Co robić w siedemnastym tygodniu ciąży? Co dzieje się z Tobą i dzieckiem

17. tydzień ciąży

Chłopiec, czy dziewczynka?

W 17 tygodniu ciąży czeka ciebie i malucha sporo zmian. Czy wiesz, że właśnie teraz zaczyna magazynować tkankę tłuszczową, a ty w tym tygodniu możesz poznać płeć maleństwa? 

Pamiętaj, że podczas każdej wizyty lekarz prosi Cię o wykonanie morfologii oraz badania na poziom cukru we krwi. Pozwala to na szybkie rozpoznanie i leczenie cukrzycy ciążowej, pojawiającej się u ok. 1-2% kobiet. Pomiędzy 24 a 28 tygodniem lekarz skieruje cię na dodatkowy test, który pokaże poziom stężenia glukozy w pobranej od ciebie krwi i pomoże wykluczyć chorobę.

Taka ciąża również może przebiegać normalnie, pod warunkiem stałego kontrolowania poziomu cukru za pomocą diety i niekiedy lekarstw.

Twoje dziecko

W 17 tygodniu dziecko ma ok. 12-13 cm długości i waży ok. 140 gramów - jest tej samej wielkości co łożysko.
Mózg dziecka jest już mocno rozwinięty, ma wykształcone bruzdy i zwoje, przykryte korą mózgową. Zaczął też regulować rytm serca płodu, które bije z częstotliwością 110/160 uderzeń na minutę. Słuch maleństwa właśnie zaczyna intensywnie się rozwijać.

Łożysko nadal rośnie dostarczając dziecku tlen, niezbędne witaminy, minerały, tłuszcze i białka. Pępowina jest coraz silniejsza i grubsza. Jest to tydzień, kiedy oczy powoli się przesuwają, by w końcu znaleźć się z przodu główki dziecka.

W siedemnastym tygodniu, twoje dziecko może poruszać rączkami i nóżkami kręcąc się i kopiąc, ale możesz tych działań jeszcze w ogóle nie odczuwać lub mieć przekonanie, że po prostu burczy ci w brzuchu.

Jednak wiedz, że pojawiają się ruchy chwytania - dziecko najpierw zaciska piąstkę bez udziału kciuka, a następnie z jego udziałem (zupełnie w tej samej kolejności dziecko uczy się chwytania po urodzeniu). Prawie całe ciałko dziecka wykazuje wrażliwość na dotyk. Okolice niewrażliwe, to czubek i boki głowy, które są szczególnie narażone na ból podczas porodu.

Czy wiesz, że w 17 tygodniu organizm rozpoczyna odkładanie brunatnej tkanki tłuszczowej, która po porodzie będzie stanowiła około dwóch trzecich jego wagi i pomoże mu zachować prawidłową temperaturę ciała?
Na razie ciałko jest pokryte delikatnym, miękkim owłosieniem nazywanym lanugo. Jedyne miejsca, które są od niego wolne to środek dłoni, stóp, powieki, pępek i wargi.

Dlaczego wyrasta lanugo? Na początku ciąży płód nie ma wystarczającej ilości tłuszczu, żeby móc utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, więc włoski pojawiają się, żeby wesprzeć ten proces i stanowią ochronę.
Zanikają najczęściej pomiędzy 8 a 9 miesiącem ciąży, kiedy układ nerwowy dziecka lepiej sobie radzi z termoregulacją, a pod skóra tworzy się już spora warstwa tłuszczu.

Niektóre maleństwa rodzą się jednak z pozostałościami lanugo, np.: kitkami na uszkach, czy meszkiem na pleckach. Jednak prawie zawsze wyciera się on i zanika trzy lub cztery miesiące po urodzeniu.

17 tydzień ciąży USG

W tym tygodniu podczas USG masz szansę poznać płeć swojego dziecka, jednak wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji postanowi się ułożyć w macicy. Nadal można zobaczyć rozwijające się naczynia krwionośne poprzez swoją przezroczystą skórę, ponieważ warstwa tłuszczu jest jeszcze bardzo cienka. Badanie Dopplerowskie pozwala usłyszeć bicie serca dziecka, która w 17 tygodniu jest dwukrotnie szybsze niż twoje - czyli wynosi 140-150 uderzeń na minutę.

Jak na usg wygląda płód w 17. tygodniu ciąży

Co się dzieje z Tobą?

Twój brzuch rośnie stopniowo, ale systematycznie. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej powoli może być zauważalny. Prawdopodobnie do 17 tygodnia ciąży przytyłaś między 2,5 a 4 kilogramy. Istnieje duża szansa, że do przeszłości należą już wymioty i mdłości. Za to wreszcie jakiś bardzo pozytywny objaw ciąży, czyli twoje włosy stają się mocne i lśniące, a paznokcie rosną dużo szybciej.

Niestety z powodu zmian hormonalnych oraz zwiększonej objętości krwi może znów pojawić się obrzęk śluzówki nosa, krwawienie dziąseł , czy poszerzone naczynka oraz tzw. pajączki na skórze.

Sporo kobiet odczuwa już ruchy dziecka. Powoduje to pojawienie się żywszych fantazji na temat maluszka - jak wygląda, jak się czuje i jaki będzie w przyszłości. Jeżeli wcześniej nie miałaś siły, aby cieszyć się dzieckiem, z pewnością teraz to zacznie się zmieniać.

Prawdopodobnie nadal masz poczucie, że jest ci cieplej niż normalnie i możesz się bardziej pocić. Oczywiście jest temu winny progesteron. W rezultacie masz ochotę sypiać na golasa, nawet jeśli twój partner właśnie wyciąga dodatkowy koc, bo mu zimno.

Wiele kobiet zauważa różnice w ilości wydzieliny z pochwy. Hormony ciążowe mogą zmieniać również ph w pochwie przez co jesteś bardziej narażona na upławy i niechciane grzybicze infekcje intymne.

Obrzęk rąk i nóg

Puchnięcie lub obrzęk nóg i rąk to normalnym objawem ciąży i chociaż najczęściej występują w II i III trymestrze, mogą się pojawiać praktycznie od samego początku ciąży. Odpowiadają za nie oczywiście hormony oraz zwiększająca się objętość płynów ustrojowych, które zapewniają dziecku dostarczenia niezbędnych składników odżywczych i tlenu.

Co jeszcze zwiększa ryzyko powstania obrzęków w czasie ciąży?

 • Długotrwałe stanie lub siedzenie
 • Wysokie temperatury na zewnątrz
 • Zbyt duże spożycie sodu (ogranicz sól)
 • Spożywanie napojów z kofeiną
 • Niedobór potasu

Jak zapobiegać i zmniejszyć obrzęki w ciąży?

 • Unikaj pozostawania długo w jednej pozycji
 • Zrezygnuj podczas siadania z zakładania nogi na nogę
 • Pij dużą ilość wody, aby wypłukać nadmiar sodu
 • Chodź w luźnych ubraniach, najlepiej z naturalnych tkanin
 • Leżąc lub siedząc staraj się trzymać nogi powyżej poziomu bioder
 • Śpij na lewym boku
 • Staraj się codziennie spacerować
 • Rób letnie kąpiele (zadbaj o swoje bezpieczeństwo w trakcie)
 • Mocz nogi w misce z chłodną wodą (uważaj, żeby się nie przeziębić)
 • Siedząc lub leżąc staraj się kręcić raz jedną raz drugą stopą
 • Do diety włącz seler, pietruszkę, jabłka na poprawę krążenia i wsparcie pracy nerek
 • Unikaj słonych przekąsek

Kiedy zadzwonić do lekarza z powodu obrzęku?

Są sytuacje, kiedy natychmiast musisz skontaktować się z lekarzem:

 • Jeśli pojawi ci się nagły obrzęk rąk, stóp i twarzy, ból głowy, problemy z widzeniem i wymioty. To może być stan przedrzucawkowy
 • Obrzękowi towarzyszy zaczerwienienie twarzy, rąk i szyi to może świadczyć o wysokim ciśnieniu tętniczym
 • Obrzęk, która trwa od ponad 24 godzin, nawet po zażyciu resztę, utrzymując stopy podwyższone
 • Obrzęk, który się pojawia tylko na jednej kończynie

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: