17. tydzień ciąży

17. tydzień ciąży

Chłopiec, czy dziewczynka?

W 17 tygodniu ciąży czeka ciebie i malucha sporo zmian. Czy wiesz, że właśnie teraz zaczyna magazynować tkankę tłuszczową, a ty w tym tygodniu możesz poznać płeć maleństwa? 

Pamiętaj, że podczas każdej wizyty lekarz prosi Cię o wykonanie morfologii oraz badania na poziom cukru we krwi. Pozwala to na szybkie rozpoznanie i leczenie cukrzycy ciążowej, pojawiającej się u ok. 1-2% kobiet. Pomiędzy 24 a 28 tygodniem lekarz skieruje cię na dodatkowy test, który pokaże poziom stężenia glukozy w pobranej od ciebie krwi i pomoże wykluczyć chorobę.

Taka ciąża również może przebiegać normalnie, pod warunkiem stałego kontrolowania poziomu cukru za pomocą diety i niekiedy lekarstw.

reklama

Twoje dziecko

W 17 tygodniu dziecko ma ok. 12-13 cm długości i waży ok. 140 gramów - jest tej samej wielkości co łożysko.
Mózg dziecka jest już mocno rozwinięty, ma wykształcone bruzdy i zwoje, przykryte korą mózgową. Zaczął też regulować rytm serca płodu, które bije z częstotliwością 110/160 uderzeń na minutę. Słuch maleństwa właśnie zaczyna intensywnie się rozwijać.

Łożysko nadal rośnie dostarczając dziecku tlen, niezbędne witaminy, minerały, tłuszcze i białka. Pępowina jest coraz silniejsza i grubsza. Jest to tydzień, kiedy oczy powoli się przesuwają, by w końcu znaleźć się z przodu główki dziecka.

W siedemnastym tygodniu, twoje dziecko może poruszać rączkami i nóżkami kręcąc się i kopiąc, ale możesz tych działań jeszcze w ogóle nie odczuwać lub mieć przekonanie, że po prostu burczy ci w brzuchu.

Jednak wiedz, że pojawiają się ruchy chwytania - dziecko najpierw zaciska piąstkę bez udziału kciuka, a następnie z jego udziałem (zupełnie w tej samej kolejności dziecko uczy się chwytania po urodzeniu). Prawie całe ciałko dziecka wykazuje wrażliwość na dotyk. Okolice niewrażliwe, to czubek i boki głowy, które są szczególnie narażone na ból podczas porodu.

Czy wiesz, że w 17 tygodniu organizm rozpoczyna odkładanie brunatnej tkanki tłuszczowej, która po porodzie będzie stanowiła około dwóch trzecich jego wagi i pomoże mu zachować prawidłową temperaturę ciała?
Na razie ciałko jest pokryte delikatnym, miękkim owłosieniem nazywanym lanugo. Jedyne miejsca, które są od niego wolne to środek dłoni, stóp, powieki, pępek i wargi.

Dlaczego wyrasta lanugo? Na początku ciąży płód nie ma wystarczającej ilości tłuszczu, żeby móc utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, więc włoski pojawiają się, żeby wesprzeć ten proces i stanowią ochronę.
Zanikają najczęściej pomiędzy 8 a 9 miesiącem ciąży, kiedy układ nerwowy dziecka lepiej sobie radzi z termoregulacją, a pod skóra tworzy się już spora warstwa tłuszczu.

Niektóre maleństwa rodzą się jednak z pozostałościami lanugo, np.: kitkami na uszkach, czy meszkiem na pleckach. Jednak prawie zawsze wyciera się on i zanika trzy lub cztery miesiące po urodzeniu.

17 tydzień ciąży USG

W tym tygodniu podczas USG masz szansę poznać płeć swojego dziecka, jednak wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji postanowi się ułożyć w macicy. Nadal można zobaczyć rozwijające się naczynia krwionośne poprzez swoją przezroczystą skórę, ponieważ warstwa tłuszczu jest jeszcze bardzo cienka. Badanie Dopplerowskie pozwala usłyszeć bicie serca dziecka, która w 17 tygodniu jest dwukrotnie szybsze niż twoje - czyli wynosi 140-150 uderzeń na minutę.

Jak na usg wygląda płód w 17. tygodniu ciąży

reklama

Co się dzieje z Tobą?

Twój brzuch rośnie stopniowo, ale systematycznie. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej powoli może być zauważalny. Prawdopodobnie do 17 tygodnia ciąży przytyłaś między 2,5 a 4 kilogramy. Istnieje duża szansa, że do przeszłości należą już wymioty i mdłości. Za to wreszcie jakiś bardzo pozytywny objaw ciąży, czyli twoje włosy stają się mocne i lśniące, a paznokcie rosną dużo szybciej.

Niestety z powodu zmian hormonalnych oraz zwiększonej objętości krwi może znów pojawić się obrzęk śluzówki nosa, krwawienie dziąseł , czy poszerzone naczynka oraz tzw. pajączki na skórze.

Sporo kobiet odczuwa już ruchy dziecka. Powoduje to pojawienie się żywszych fantazji na temat maluszka - jak wygląda, jak się czuje i jaki będzie w przyszłości. Jeżeli wcześniej nie miałaś siły, aby cieszyć się dzieckiem, z pewnością teraz to zacznie się zmieniać.

Prawdopodobnie nadal masz poczucie, że jest ci cieplej niż normalnie i możesz się bardziej pocić. Oczywiście jest temu winny progesteron. W rezultacie masz ochotę sypiać na golasa, nawet jeśli twój partner właśnie wyciąga dodatkowy koc, bo mu zimno.

Wiele kobiet zauważa różnice w ilości wydzieliny z pochwy. Hormony ciążowe mogą zmieniać również ph w pochwie przez co jesteś bardziej narażona na upławy i niechciane grzybicze infekcje intymne.

Obrzęk rąk i nóg

Puchnięcie lub obrzęk nóg i rąk to normalnym objawem ciąży i chociaż najczęściej występują w II i III trymestrze, mogą się pojawiać praktycznie od samego początku ciąży. Odpowiadają za nie oczywiście hormony oraz zwiększająca się objętość płynów ustrojowych, które zapewniają dziecku dostarczenia niezbędnych składników odżywczych i tlenu.

Co jeszcze zwiększa ryzyko powstania obrzęków w czasie ciąży?

 • Długotrwałe stanie lub siedzenie
 • Wysokie temperatury na zewnątrz
 • Zbyt duże spożycie sodu (ogranicz sól)
 • Spożywanie napojów z kofeiną
 • Niedobór potasu

Jak zapobiegać i zmniejszyć obrzęki w ciąży?

 • Unikaj pozostawania długo w jednej pozycji
 • Zrezygnuj podczas siadania z zakładania nogi na nogę
 • Pij dużą ilość wody, aby wypłukać nadmiar sodu
 • Chodź w luźnych ubraniach, najlepiej z naturalnych tkanin
 • Leżąc lub siedząc staraj się trzymać nogi powyżej poziomu bioder
 • Śpij na lewym boku
 • Staraj się codziennie spacerować
 • Rób letnie kąpiele (zadbaj o swoje bezpieczeństwo w trakcie)
 • Mocz nogi w misce z chłodną wodą (uważaj, żeby się nie przeziębić)
 • Siedząc lub leżąc staraj się kręcić raz jedną raz drugą stopą
 • Do diety włącz seler, pietruszkę, jabłka na poprawę krążenia i wsparcie pracy nerek
 • Unikaj słonych przekąsek

Kiedy zadzwonić do lekarza z powodu obrzęku?

Są sytuacje, kiedy natychmiast musisz skontaktować się z lekarzem:

 • Jeśli pojawi ci się nagły obrzęk rąk, stóp i twarzy, ból głowy, problemy z widzeniem i wymioty. To może być stan przedrzucawkowy
 • Obrzękowi towarzyszy zaczerwienienie twarzy, rąk i szyi to może świadczyć o wysokim ciśnieniu tętniczym
 • Obrzęk, która trwa od ponad 24 godzin, nawet po zażyciu resztę, utrzymując stopy podwyższone
 • Obrzęk, który się pojawia tylko na jednej kończynie

Uwaga! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam.

Ocena: 4.57 z 5. Ocen: 35

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Co zrobić , kiedy boli kręgosłup w ciąży? [porady i film]

Co zrobić , kiedy boli kręgosłup w ciąży? [porady i film]

Dyskomfort i ból dolnej części pleców stanowi problem dla ok. 50 – 80 % ciężarnych kobiet. Ból pojawia…   Więcej

Ciąża i... alkohol?

Ciąża i... alkohol?

Czy można pić alkohol w ciąży? Opory przyszłej lub karmiącej mamy często przełamuje otoczenie,…   Więcej

Druga ciąża jest...taka inna

Druga ciąża jest...taka inna

Druga ciąża. Planowana, czy nie - niesie ze sobą nowe wyzwania i doświadczenia. Idealnie jeśli jesteś już…   Więcej

Jestem w ciąży z psychopatą

Jestem w ciąży z psychopatą

Znasz to uczucie, kiedy masz motylki w brzuchu i poczucie, że trafiłaś na miłość jak z bajki? Pojawił się…   Więcej

Drogi mężu. Nie umierasz!

Drogi mężu. Nie umierasz!

Drogi mężu,wiem, że bycie przeziębionym jest trudne, przysięgam że wiem. Tak, słyszałam twój kaszel,…   Więcej

To, co robisz niszczy naszą przyjaźń. Mam nadzieję, że to przeczytasz i zrozumiesz!

To, co robisz niszczy naszą przyjaźń. Mam nadzieję, że to przeczytasz i zrozumiesz!

Z Beatą znamy się właściwie od urodzenia, a przyjaźnimy od podstawówki. Za nami mnóstwo fantastycznych…   Więcej

reklama