Druga ciąża jest...taka inna

Druga ciąża jest...taka inna

Druga ciąża. Planowana, czy nie - niesie ze sobą nowe wyzwania i doświadczenia. Idealnie jeśli jesteś już mamą starszaka lub nastolatka, ale jeżeli uwierzyłaś, że mała różnica wieku jest fantastycznym pomysłem to … odwagi. 

 1. Leniuchowanie w łóżku
  W pierwszej ciąży, zwłaszcza na początku, mogłaś spędzać każdą wolną chwilę na kanapie, pod kocykiem, leniwie przeglądając magazyny dla przyszłych mam. To już historia. Wyobrażasz sobie, że twój dwu lub trzylatek zrozumie, że To ma być czas dla mamusi?
   
 2. Poranne mdłości
  Z przykrością możesz stwierdzić, że niestety potrafią być gorsze niż podczas pierwszej ciąży, ale za to nie masz czasu się nimi zajmować. W ogóle jakoś się mniej przejmujesz. Koniec z celebrowaniem zdrowego jedzenia. Chyba, że masz szansę zjeść obiad z twoim starszakiem. Chociaż frytki i pizza też pojawiają się w waszym menu. A kawa w ciąży? Czasem ratuje ci życie, kiedy myślisz, że się przewrócisz ze zmęczenia i niewyspania.

 3. Ciążowa moda
  W pierwszej ciąży podążałaś za poradami z czasopism dla przyszłych mam. Przecież kobieta w ciąży promienieje i należy to podkreślić odpowiednim strojem. Rozkwitałaś. Teraz wytłumaczyłaś sobie,  że dres po prostu świadczy o tym, że jesteś fit mamą. Dodatkowo czekolada rozsmarowana małymi łapkami na twojej bluzie utwierdza cię, że podjęłaś dobrą decyzję. Wyobrażasz sobie wywabianie plam z ukochanego sweterka z angory?

 4. Ciążowy brzuszek
  W pierwszej ciąży codziennie sprawdzałaś, czy to już. Cieszyłaś się, kiedy wreszcie twój brzuszek nabrał krągłości. Teraz myślisz z popłochem “O matko już go widać? Przecież dopiero zaczynam drugi miesiąc ciąży!”

 5. Tygodnie ciąży
  Pamiętasz, jak często zaglądałaś do kalendarza ciąży? Śledziłaś kolejne tygodnie i uważnie obserwowałaś wszystkie zmiany. Teraz nikt, ani ty, ani twój mąż  nie pamiętacie, w którym tygodniu ciąży jesteś. Najważniejsze, że już wiesz, że nie przegapisz porodu.

 6. Walka o gładkie ciało
  Wymienianie się informacjami na forum ciążowym na temat, który z preparatów najlepiej działa na rozstępy to już przeszłość. Teraz szybko smarujesz brzuch ukochaną oliwką i masz nadzieję, że to co miało się “rozstąpić” zaszłym razem już się "rozstąpiło".

 7. Lęki
  Czy ono jest zdrowe, jak wyglądają objawy porodu, czy na czas dojedziesz do szpitala itd. Liczba hipotetycznych obaw rosła wraz z brzuchem i kolejnymi tygodniami ciąży. Teraz najbardziej niepokoi cię kwestia spania. Jasne, nadal chcesz mieć zdrowe, śliczne dziecko, ale…dużo więcej myślisz ”Czy nowy członek naszej rodziny pozwoli nam się wyspać? Czy czekają mnie kolejne bezsenne miesiące?"

 8. Reakcje przyjaciół
  Kiedy oznajmiłaś po raz pierwszy, że jesteś w ciąży wszyscy wydawali się tacy rozentuzjazmowani. Mówili - "Wow, na prawdę, to niesamowite!" Teraz możesz usłyszeć - "Tak szybko? O, znowu?"
 9. A jaka jest najlepsza wiadomość?

  Nie musisz tracić czasu na czytanie o ciąży i rodzicielstwie. Wiesz jak wygląda poród. Umiesz sobie dać radę ze zgagą i sprawdziłaś, że farbowanie włosów w ciąży jest ok.

  Będziesz potrafiła sobie poradzić z gorączką malucha w nocy. Znasz kilkanaście sposobów na kolkę. Masz doświadczenie. I więcej luzu. Ufasz sobie i wiesz, że sobie doskonale poradzisz, bo już jesteś fantastyczną mamą.

A Ty? Napisz, jakie zauważyłaś różnice?

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: