2. tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży mogą, ale nie musza pojawić się pierwsze oznaki ciąży. Czy doszło do zapłodnienia?

2. tydzień ciąży

Uwaga! Zbliża się owulacja! Drugi tydzień ciąży rozpoczyna się w końcu miesiączki, zanim jeszcze jajeczko dojrzeje i zostanie uwolnione do jajowodu (co określa się mianem owulacji).

Około 14 dni przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki następuje owulacja. Jajnik uwalnia dojrzałe jajeczko, które przesuwa się jajowodem w oczekiwaniu na plemnik. Dni płodne, kiedy kobieta może począć dziecko, to jedynie 4 dni w cyklu! Do rozpoznawania okresu największej płodności (co pozwala znacznie zwiększyć szansę na poczęcie dziecka, zwłaszcza w przypadku par o obniżonej płodności) służą specjalne testy owulacyjne (dostępne w aptekach bez recepty). Bardzo skuteczna okazuje się też obserwacja cyklu miesiączkowego za pomocą naturalnych metod regulacji poczęć. Systematyczne mierzenie temperatury i obserwacja śluzu pozwalają z dużą dokładnością określić termin owulacji.

Objawy

Obrzmienie piersi, nudności, zawroty głowy i senność to tylko niektóre z objawów, których możesz doświadczyć w drugim tygodniu ciąży. Jeżeli przypuszczasz, że doszło do zapłodnienia postaraj się zmienić styl życia i nawyki żywieniowe, jeśli nie zrobiłaś tego wcześniej. Zrezygnuj z picia alkoholu, a jeśli paliłaś - przestań. Koniecznie zacznij brać kwas foliowy i możesz sięgnąć po witaminy dla ciężarnych. Drugi tydzień jest kluczowym punktem zwrotnym w rozwoju dziecka. 

Spośród 46 chromosomów, dwa najważniejsze to chromosom X i chromosom Y. Te dwa chromosomy określają płeć dziecka. Każde jajeczko ma chromosom X; każdy plemnik ma albo X lub chromosom Y. Jeśli plemnik zapłodni jajo chromosomem X, będziesz miała córeczkę. Jeśli jest to chromosom Y na świecie pojawi się twój synek. Płeć decyduje się w momencie zapłodnienia, ale ty poznasz ja najwcześniej kilkanaście tygodni później. 

Uwaga! Każda ciąża jest inna. Podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Starasz się o dzidziusia? Dołącz do forum dla starających się.

reklama

Jak przygotować się do ciąży? - film

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: