Testy owulacyjne. Kiedy je robić i jakie polecacie

Testy owulacyjne. Kiedy je robić i jakie polecacie

Testy owulacyjne są przydatnym narzędziem pozwalającym przewidzieć wystąpienie owulacji. Ustalenie, kiedy pojawiają się dni płodne, to ważna informacja dla osób, które starają się o dziecko. Testy można kupić w aptekach i drogeriach, a i używać w każdym cyklu miesiączkowym podczas starania się o dziecko. Jak działa test owulacyjny? 

Co to jest test owulacyjny?

Test owulacyjny to inaczej test płodności. Jego wykonanie umożliwia ustalenie momentu owulacji, czyli jajeczkowania. Ułatwia to precyzyjne wyznaczenie dni płodnych, co zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia. Narzędzie jest wykorzystywane przez kobiety, które starają się o dziecko i dążą do zajścia w ciążę.

Owulacja, czyli jajeczkowanie, to trwający 24 godziny okres, podczas którego zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne. Im lepsze określenie momentu owulacji, tym większa szansa na poczęcie dziecka.

Jak działają testy owulacyjne?

Testy owulacyjne są bardzo pomocne w przypadku par starających się o potomstwo. Bazują na hormonie luteinizującym (lutropina, LH, hormon gonadotropowy). Zasada ich działania polega na wykryciu wzrostu jego stężenia w moczu kobiety.

Mniej więcej w połowie cyklu kobiety, przed owulacją, dochodzi do momentu nagłego wzrostu hormonu luteinizującego LH (tzw. pik LH). To sygnał, że w najbliższym czasie dojdzie do uwolnienia komórki jajowej, która będzie gotowa na zapłodnienie. Owulacja następuje zwykle w ciągu 24–36 godzin. Oznacza to największe prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej.

Poziom LH zwiększa się w okolicach połowy cyklu, a w kolejnych dniach wzrasta. Kiedy dojdzie do progowego stężenia, niezbędnego do owulacji i uwolnienia komórki jajowej, na teście pojawia się pozytywny wynik. Test wykrywa stężenie poziomu lutropiny równe lub wyższe 25-30 mIU/ml.

W czasie owulacji komórka jajowa z jajnika przemieszcza się do jajowodu, gdzie może zostać zapłodniona przez plemnik. Jest na to gotowa przez mniej więcej dobę od uwolnienia z jajnika. Właśnie w tym czasie prawdopodobieństwo zapłodnienia jest najwyższe. W takiej sytuacji zalecany jest stosunek seksualny w przeciągu 12 do 36 godzin.

Rodzaje testów owulacyjnych

Na rynku dostępne są różne rodzaje testów owulacyjnych. To:

  • paskowe testy owulacyjne. Są najbardziej popularne. W pojemniczku z zebranym moczem zanurza się pasek i przytrzymuje go przez kilka sekund. Wynik pojawia się po kilku minutach. Najczęściej w opakowaniu znajduje się 5 testów (ale i 30 sztuk) w postaci paseczków lub patyczków, dzięki czemu badanie mające na celu ocenę poziomu LH w moczu można wykonywać przez kolejne dni potencjalnie płodne,
  • płytkowe testy owulacyjne. Mocz przenosi się za pomocą zakraplacza na okienko testu. Wynik jest widoczny po kilku minutach,
  • strumieniowe testy owulacyjne. Są proste w zastosowaniu. Na patyczku testu znajduje się strefa absorbująca, na którą należy oddać mocz. Wynik testu można odczytać po kilku minutach.

Testy owulacyjne są bardzo proste oraz wygodne w użyciu i działają na podobnej zasadzie jak testy ciążowe – w pobranej próbce moczu mierzy się zawartość hormonu. Można je kupić w niemal każdej drogerii i aptece, a ich cena najczęściej jest stosunkowo niska.

Najtańsze są testy paskowe, które kosztują około 10 złotych, a kasetkowe lub strumieniowe - około 20 złotych. Droższe są testy cyfrowe wielokrotnego użytku, za które trzeba zapłacić ponad 100 złotych.

reklama

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Wybranie najlepszego terminu na wykonanie testu owulacyjnego jest bardzo ważne. Zależność jest prosta: im bardziej precyzyjnie jest dobrany, tym większa szansa na skuteczność testu oraz wybranie idealnego momentu na poczęcie dziecka.

Kiedy najlepiej wykonać test owulacyjny? Decyduje o tym kilka czynników. Ponieważ różne kobiety mają różną długość cyklu (to kwestia bardzo indywidualna), najważniejsze jest, by ustalić długość cyklu miesiączkowego. Liczy się go od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed krwawieniem. Czas krwawienia u większości kobiet trwa od 5 do 7 dniu, zaś w jego połowie (między 13 a 15 dniem) następuje owulacja.

Na opakowaniach testów owulacyjnych są zazwyczaj zamieszczone tabelki, które ułatwiają obliczenie najbardziej prawdopodobnego momentu owulacji. Dzięki nim możliwe jest nie tylko określenie długości cyklu, ale i wybranie najbardziej optymalnego dnia na wykonanie testu.

Test powinno się wykonać kilka dni (najlepiej dwa) przed planowaną owulacją, tj. przeważnie około 14 dni przed zakończeniem cyklu, w środku cyklu liczonego od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego.

W przypadku, gdy cykle są nieregularne, trzeba spróbować ustalić średnią długość. Gdy cykle są bardzo krótkie (około 20 dni) lub bardzo długie (powyżej 35-40 dni), najlepszy moment na wykonywanie testów warto ustalić z pomocą lekarza.

By jak najbardziej precyzyjnie określić moment owulacji, test płodności warto wykonywać codziennie, przez kilka dni. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, dobrze jest wyznaczyć mniej więcej stałą porę na jego przeprowadzenie (np. wieczorem).

Jak wykonać test owulacyjny?

Przez przystąpieniem do wykonania testu owulacyjnego należy zapoznać się z instrukcją producenta, ponieważ każdy wymaga nieco innego postępowania, a i w inny sposób może prezentować wyniki.

Aby wykonać test, potrzebny jest czysty i suchy pojemniczek na mocz, w którym zanurza się pasek testowy. Każdy paseczek zapakowany jest w folię ochronną, którą należy rozerwać bezpośrednio przez badaniem.

Następnie trzeba zanurzyć pasek do wyznaczonego poziomu w pobranym moczu. Na pasku znajduje się linia max, poza którą nie należy zanurzać paska w trakcie wykonywania testu.

Zanurzony w moczu pasek trzeba przytrzymać kilkanaście sekund, a następnie wyjąć i położyć na równej powierzchni. Wynik odczytuj się po określonym czasie i porównuje z rysunkami na instrukcji.

Aby otrzymać wiarygodny wynik, do badania nie powinno się wykorzystywać pierwszego, porannego moczu. Jest on zagęszczony i może zakłamywać wynik.

W przypadku testów owulacyjnych bardzo ważne również jest, by na około 2 godziny przed badaniem ograniczyć spożycie płynów. Ma to związek z tym, że zbyt duże spożycie płynów może spowodować powstanie większej ilości moczu, a więc rozcieńczenie ilość hormonu LH.

Istnieją również testy strumieniowe, podobne do testów ciążowych. W sklepach dostępne są także cyfrowe testy wielokrotnego użytku.

Test owulacyjny ze śliny

Test owulacyjny ze śliny lub śluzu szyjkowego wymaga użycia mikroskopu wielokrotnego użycia, który można kupić w internecie. Badanie przeprowadza się samodzielnie w domu. Istotą badania jest interpretacja wyników i obserwacja kryształków w pobranym materiale.

Próbki wydzielin na 3-4 dni przed owulacją, po wyschnięciu, mają charakterystyczną strukturę: przypominają liście paproci (zmieniają się dopiero 2-3 dni po niej). Podczas dni niepłodnych próbki zmieniają się w bezkształtne, punktowe struktury. Ma to związek z tym, że przed owulacją zawartość soli lub elektrolitów w ślinie i śluzie szyjkowym znacznie wzrasta.

reklama

Czy testy owulacyjne są skuteczne?

Wykonując test płodnościowy należy pamiętać o uwzględnieniu jego wiarygodności, która najczęściej podawana jest w wartości od 94% do 99%.

Zdaniem specjalistów testy owulacyjne to jeden z bardziej precyzyjnych sposobów określania płodności. Badania dowodzą, że wykonywanie badań przez 5 dni daje 80% pewności, że owulacja została przewidziana poprawnie. Z kolei stosowanie testu przez 10 dni zwiększa tę szansę do 95%.

Alternatywną metodą jest regularne mierzenie temperatury ciała. Sposób ten nie jest niestety miarodajny.

Kiedy test owulacyjny nie jest skuteczny?

Testy owulacyjne badające stężenie hormonu luteinizującego są zdecydowanie bardziej dokładne niż naturalne metody wyznaczania dni płodnych, takie jak metoda termiczna lub badanie szyjki macicy. Nie zapewniają jednak 100 procentowej skuteczności, nie zawsze dają pewne wyniki.

Testy płodności nie są wiarygodne w przypadku kobiet, których cykle są nieregularne, krótsze niż 25 dni i dłuższe niż 35 dni. Test może być nieskuteczny, jeśli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną lub choruje na PCOS. Test nie zadziała poprawnie także w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS), ponieważ poziom LH może być podwyższony klika razy w ciągu jednego cyklu miesiączkowego.

Na teście może pojawić się sfałszowany wynik, gdy jego odczyt nastąpi po 10 minutach od wykonania.

Warto pamiętać, aby nie stosować testów owulacyjnych jako metody antykoncepcyjnej. Wprawdzie by zapobiec ciąży, gdy test okaże się pozytywny, wskazane jest unikanie kontaktów seksualnych, należy jednak zachować ostrożność. Testy są dobrym sposobem na ustalenie optymalnego momentu na zapłodnienie, nie dają jednak skutecznej ochrony przed nieplanowaną ciążą.

Pozytywny test owulacyjny a ciąża

Producenci deklarują blisko 99% skuteczność testów owulacyjnych. Nie oznacza to jednak, że po ustaleniu owulacji i odbyciu stosunku dojdzie do zapłodnienia. Pozwala to jedynie stwierdzić, że w organizmie kobiety występuje wysokie stężenie hormonu LH i przewidzieć uwolnienie komórki jajowej. Testy pomagają w ustaleniu dni płodnych, zapowiadając owulację, ale nie potwierdzają jej wystąpienia.

reklama

Jak odczytać wynik testu?

Na teście owulacyjnym znajdują się dwie linie. Pierwsza to linia kontrolna, która wskazuje, czy test działa i został wykonany poprawnie. To informacja, że test został wykonany poprawnie. Gdy go nie ma, badanie należy powtórzyć. Gdy linia testowa nie zabarwiła się bądź jej kolor jest jaśniejszy niż linii kontrolnej, wskazane jest wykonanie testu w kolejnym dniu.

Druga to linia testowa. Jej intensywność zależy od stężenia hormonu w moczu. Jeżeli po użyciu testu jest tak samo ciemna lub ciemniejsza niż linia kontrolna, to poziom LH wzrasta.

Gdy pojawiają się 2 paski, oznacza to, że w moczu znajduje się hormon luteinizujący. Im bardziej intensywna jest barwa kreski, tym większe stężenie LH. Oznacza to, że w ciągu 24-36 godzin nastąpi owulacja.

Gdy kolor drugiego prążka nie jest widoczny lub jego barwa jest mniej intensywna niż kreski kontrolnej, test należy powtórzyć następnego dnia.

Jeżeli nie pojawi się żaden z prążków, test został wykonany nieprawidłowo lub wynik jest niejednoznaczny.

W sytuacji, gdy kreska w strefie testowej się zabarwi, a w kontrolnej nie, test należy powtórzyć.

Testy owulacyjne. Jakie polecacie?

Jaki zrobić test owulacyjny? Wiele pochlebnych opinii wśród konsumentów otrzymał test Hydrex LH X. Inne testy cieszące się uznaniem użytkowniczek to:

• Afrodyta test owulacyjny ze śliny,

• HorienMedical Test Owulacyjny,

• Test Owulacyjny Fertil Focul Mikroskop,

• Test Owulacyjny Amil X5,

• Test Owulacyjny Diagnosis LH Vitam,

• Apteo Test Owulacyjny Care.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: