13. tydzień ciąży

Od trzynastego tygodnia szansa poronienia jest aż o 80% mniejsza!

13. tydzień ciąży

Uwaga na... koty

Hurra, to już 13 tydzień! Poranne mdłości ustępują, ryzyko poronienia znacznie się zmniejsza - to wystarczające powody, aby w końcu zacząć cieszyć się swoim "błogosławionym stanem". Drugi trymestr to dla większości kobiet najwspanialszy okres ciąży.

Jeśli masz kota, pamiętaj, żeby nie czyścić jego kuwety! Kontakt z kocimi odchodami oraz surowym mięsem mogą spowodować zarażenie toksoplazmozą - chorobą zagrażającą zdrowiu płodu. Ryzyko wystąpienia wad wzrasta w drugim i trzecim trymestrze. Zwykle lekarze zlecają ciężarnym wykonanie odpowiedniego badania krwi - często okazuje się, że kobieta przechodziła tę chorobę wcześniej (toksoplazmoza przebiega zwykle bezobjawowo), dzięki czemu jest trwale uodporniona.

Twoje dziecko

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko waży 23 gramy i osiąga 7,5 centymetrów długości. Rozwijają się jego struny głosowe. Maluszek nie może jeszcze wydawać dźwięków z powodu braku powietrza w macicy. Wrażliwość na dotyk wykazują ramiona i górna część klatki piersiowej. Wątroba dziecka wydziela żółć. Trzustka rozpoczyna produkcję insuliny, która będzie regulować poziom glukozy po porodzie i w późniejszym życiu.

Między palcami nie ma już błony i zaczynają formować się opuszki palców. Dziecko w tym wieku potrafi już przeciągnąć się, podskoczyć, a nawet połykać wody płodowe, rozróżniając ich smak!

Twoje dziecko ma dużo miejsca do poruszania się wewnątrz płynu owodniowego. W tym tygodniu masz już około 25 ml płynu owodniowego i będzie go wciąż przybywać.

Skóra dziecka jest nadal przezroczysta i widać przez nią kosteczki, ponieważ maluszek nie ma jeszcze tkanki tłuszczowej. Wkrótce to się zmieni.

Prawa i lewa półkula mózgu dziecka zaczynają się łączyć. Ponieważ mózg twojego dziecka się rozwija, maluszek będzie miał coraz większą kontrolę swoich ruchów.

Jak na usg wygląda płód w 13. tygodniu

reklama

Co się dzieje z Tobą?

W 13 tygodniu ciąży zdecydowanie obniża się ryzyko poronienia. W rzeczywistości, 80 procent wszystkich poronień występuje do 12 tygodnia ciąży.

Wiele kobiet zauważa ponowny przypływ energii, mogą też spostrzec, że potrzebują luźniejszych ubrań, chociaż część przyszłych mam ma wrażenie, że to fałdy tłuszczu, a nie ciążowy brzuszek;)

Jeśli masz podobne spostrzeżenia -nie martw się, od teraz Twoje dziecko będzie rosnąć bardzo szybko i w najbliższych tygodniach twój brzuch zacznie być widoczny. Jeśli jeszcze nie rzuciłaś palenia, zrób to jak najszybciej. Jeśli nie dla własnego zdrowia, to dla zdrowia dziecka!
Pamiętaj, dieta w ciąży jest nadal bardzo istotna, nie może w niej zabraknąć białka (powinnaś przyjmować ok. 60-80 gramów białka dziennie).

Możesz również zacząć odczuwać ból obłych więzadeł, które w 13 tygodniu zaczynają się coraz bardziej rozciągać. Bóle mogą być silne i uporczywe, czasem tak bardzo, że będziesz musiała skorzystać z opieki lekarskiej. Chociaż ta dolegliwość jest powszechna i normalna, zawsze należy skontaktować się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Jeśli bólom towarzyszy krwawienie lub silne upławy umów się natychmiast ze swoim lekarzem, ponieważ może to być oznaką czegoś o wiele bardziej poważnego, np. przedwczesnego poronienia.

Duszność w ciąży

Na tym etapie ciąży możesz doświadczać duszności. Chociaż to cię niepokoi wiedz, że jest to częsty objaw i szacuje się, że dotyczy 60 do 70 procent kobiet podczas ciąży. U niektórych kobiet w ciąży duszność potrafi się pojawić już we wczesnym okresie ciąży. Jest to jednak bardziej powszechne w na późniejszym etapie, kiedy rosnąca macica przesuwa narządy wewnętrzne i zaczyna uciskać przeponę. Im bardziej rośnie macica tym trudniej może ci się oddychać. Na szczęście duszność zniknie po narodzinach dziecka.

Duszność staje się bardziej uciążliwa podczas siadania. Jeśli cię dopadnie postaraj się stanąć prosto, możesz również podnieść ręce nad głowę, żeby odciążyć swoją klatkę piersiową.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Jesteś w ciąży? Dołącz do forum dla przyszłych mam

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: