6. tydzień ciąży

Sprawdź, jakie badania powinnaś zrobić w szóstym tygodniu i o co zapyta cię lekarz

6. tydzień ciąży

To jest ciąża! Gratulacje! Jesteś w szóstym tygodniu i twoja ciąża została potwierdzona! Na pewno zastanawiasz się, kiedy i w jaki sposób powiadomić o tym swoich najbliższych Wiele kobiet w obawie przed poronieniem zwleka do czasu gdy minie pierwszy trymestr ciąży, ale nie jest to łatwe! Przeczytaj nasz poradnik - jak powiedzieć bliskim o ciąży.

Nadszedł czas, aby otoczyć swoje ciało szczególną troską. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, odstaw papierosy, alkohol oraz inne używki i staraj się unikać wszelkich zagrożeń zewnętrznych. Kolejne kilka tygodnia to najważniejszy okres dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Twoje dziecko

W 6 tygodniu ciąży dziecko osiąga 4 milimetry "wzrostu" Coraz wyraźniej wyodrębnić można jego głowę i tułów. Pojawiają się zawiązki rąk, nóg a także oczu, uszu, nosa, oraz organów wewnętrznych. Pojawia się również otwór ustny, oraz zawiązki mózgu i rdzenia kręgowego. Jego serduszko bije około 100 razy na minutę (i coraz szybciej każdego dnia).

reklama

Co się dzieje z Tobą?

Twoja macica jest obecnie wielkości dużej śliwki, możesz także odczuwać szczególne napięcie piersi. Niestety, niektóre kobiety zaczynają zmagać się z mniej przyjemnymi aspektami "odmiennego stanu" dopadają je poranne mdłości (które u wyjątkowo pechowych przeciągają się na cały dzień). Te mało przyjemne "atrakcje" nie zawsze pozwalają trwać w stanie radości.

Czasami zdarza się, że mimo braku dolegliwości czujesz się zagubiona. Stereotyp radosnej mamusi, pełnej akceptacji dla poczętego dziecka dosyć mocno zakorzenił się w naszym społeczeństwie. Jeżeli nie czujesz zachwytu, z powodu ciąży, nie martw się. Porozmawiaj o tym z zaufaną osobą. I pamiętaj, że u wielu kobiet, które nawet miesiącami planują poczęcie dziecka - kryzys na początku ciąży nie należy do rzadkości!

Wizyta u lekarza i usg

Sporo kobiet trafia do lekarza w szóstym tygodni ciąży. To pierwszy moment, kiedy na usg jest szansa, że zobaczysz zarodek. Lekarz podczas wizyty założy ci kartę ciąży. Zada sporo pytań; między innymi o wiek, liczbę ciąż, przebyte choroby, datę ostatniej miesiączki,
 samopoczucie,
 ewentualne problemy z zajściem w ciążę.

Jednocześnie ginekolog sprawdzi stan rozpulchnienie szyjki macicy, co będzie wskazywać na ciążę. Dodatkowo zostaniesz zważona i zostanie ci zmierzone ciśnienie krwi. Będziesz również proszona o wykonanie badań laboratoryjnych.

Badania, które wykonasz po pierwszej wizycie ciążowej u lekarza:

  • Grupa krwi i Rh
  • Przeciwciała Rh
  • Badania cytologiczne
  • Morfologia krwi
  • Badanie moczu
  • Poziom cukru we krwi na czczo VDRL
  • Przeciwciała różyczki
  • Przeciwciała toksoplazmozy
  • Przeciwciała anty-HIV
  • Cytologię
  • Badanie czystości pochwy
  • HCV

Może już czas dołączyć do forum dla przyszłych mam?

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: