Czy bezsenność w ciąży wpływa na dziecko?
Bezsenność w ciąży to częsta dolegliwość, na którą uskarżają się przyszłe mamy. Winę za nią ponoszą hormony i ciążowe niedogodności. Trzeba próbować sobie z nią radzić, bo niedobór snu przekłada się na komfort życia. A czy bezsenność wpływa na dziecko?
Wpływ bezsenności na życie mamy
Brak snu wpływa na komfort życia, obniżając go. Sama wiesz, że kiedy jesteś niewyspana, nie jesteś sobą, nie czujesz się dobrze. Brak snu powoduje kłopoty z koncentracją, wywołuje poczucie zmęczenia i napięcia, huśtawki emocjonalnej, chaosu myślowego. Nie możesz się skupić, brak ci energii. Czasem można mieć wręcz wrażenie... upojenia alkoholowego. Jeśli bezsenność jest permanentna, wykańcza - wzrasta ryzyko depresji.
reklama
Czy bezsenność w ciąży wpływa na dziecko?
Wpływ bezsenności matki na dziecko można rozpatrywać w kilku aspektach.
Po pierwsze - nie musisz się martwić, ze twoja bezsenność jest przyczyną bezsenności maluszka. Ono może spać o każdej porze, w każdym warunkach.
Po drugie - badania naukowców z uniwersytetu medycznego w Pittsburgu dowodzą, że sen zbyt krótki i przerywany może negatywnie wpływać na funkcjonowanie układu immunologiczny w organizmie ciężarnej, co z kolei może prowadzić do niskiej wagi urodzeniowej oraz innych komplikacji zdrowotnych u dziecka. Zaburzenia snu powodują nie tylko obniżenie odporności, ale i mogą być przyczyną powikłań związanych z porodem. Brak snu zwiększa również ryzyko podwyższonego ciśnienia krwi i rozwinięcia stanu przedcukrzycowego w 3. trymestrze ciąży.
Po trzecie - bezsenność, ponieważ skutkuje brakiem koncentracji i kłopotami z koordynacją, może być pośrednią przyczyną potknięć, zasłabnięć, upadków, co z kolei może być groźne w skutkach dla dziecka (przedwczesny poród).
Jak sobie radzić z bezsennością?
W ciąży nie możesz sięgnąć po leki nasenne czy niektóre zioła (możesz pić melisą), ponieważ mogą one źle wpłynąć na dziecko. Musisz wspomagać się domowymi sposobami, a i dbać o higienie snu: nie kładź się spać niezbyt późno, Przed snem staraj się wyciszyć, dobrze nastroić. Nie opijaj się i nie przejadaj. Wywietrz pokój, obniż temperaturę panującą w sypialni, zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień