36. tydzień ciąży

36 tydzień ciąży to ostatni, w którym narodziny dziecka będą nazywane przedwczesnymi

36. tydzień ciąży

Instynkt zakładania gniazda?

Trzydziesty szósty tydzień ciąży... Zastanawiasz się, który to już miesiąc i nie możesz doczekać się szczęśliwego finału. Nie próżnujesz! Mimo ogromnego brzucha wytapetowałaś pokój, umyłaś okna lub wysprzątałaś piwnicę? Oznacza to, że odczuwasz "instynkt zakładania gniazda".

Nie jesteś w tym odosobniona - tak zachowuje się większość... zwierząt. Ale uważaj, bo poddanie się nagłemu impulsowi do szorowania podłóg może niespodziewanie zakończyć się na sali porodowej!

Co się dzieje z Tobą?

Kobiety, które rodzą po raz pierwszyw 36 tygodniu ciąży mogą zauważyć już wyraźnie opuszczenie brzucha - to dziecko "wstawia się" do macicy. Dzięki temu lżej Ci wprawdzie oddychać, ale ucisk na pęcherz moczowy powoduje, że jesteś częstym gościem w toalecie. Jednak nie ograniczaj płynów! Wystarczy, że będziesz unikać napojów moczopędnych, takich jak kawa czy herbata.

Przytyłaś już zapewne ponad 10 kg i czujesz się bardzo ociężała. Nic dziwnego. Twoja macica jest 1000 razy większa niż przed ciążą. To normalne, że czujesz się zmęczona i niedobrze sypiasz w ostatnich tygodniach ciąży. Brak snu może być bardzo przykry, ale być może to sposób żeby przygotować cię do opieki nad noworodkiem.

W 36 tygodniu pamiętaj o masowaniu krocza (chyba że planujesz rodzic przez cesarskie cięcie - wówczas masowanie krocza nie jest konieczne). Rób to delikatnie i z wyczuciem, by uniknąć podrażnienia czy uszkodzenia skóry.

Twoje dziecko

Dziecko ma już prawie 48 cm długości. Jego waga to około 2600 gramów. Trzydziesty szósty to już ostatni tydzień, w którym narodziny twojego maleństwa będą nazywane "przedwczesnymi". W twojej macicy maluszkowi jest bardzo ciasno - miejsca wystarcza już tylko na wiercenie. Twój brzuch przypomina obecnie sceny z filmu "Obcy". Niemal przez cały czas faluje, przybierając dziwaczne kształty. Tobie pozostaje jedynie zgadywać, czy maluch prostuje właśnie nogę, rękę, a może wypina się pupą na cały świat. Dziecko nadal przybiera na wadze i gromadzi coraz więcej tłuszczu.

Zauważyłaś, że maluszek rzadziej się porusza?

Jeśli tak, to nie należy się martwić. Pięć do dziesięciu procent wszystkich matek zadeklarowało, że w tym okresie dzieci zaczynają rzadziej się poruszać, bo mają coraz mniej miejsca w macicy. Mimo tego powinnaś odczuwać wyraźne ruchy dziecka - więcej niż dziesięć razy w ciągu 12 godzin.

Jeśli masz wrażenie, że dziecko słabiej się porusza spróbuj napić się czegoś słodkiego, np: soku pomarańczowego, a następnie połóż się na chwilę na boku. Większość dzieci w takiej sytuacji zaczyna się wiercić. Jeśli jednak ruchy dziecka cię niepokoją, skontaktuj się z lekarzem.

Przeczytaj więcej o ruchach dziecka, a o emocjach na finiszu w ciąży porozmawiaj z innymi mamami na forum.

Wiesz, że Twoje dziecko stale przebywa wśród różnego rodzaju dźwięków.

Nieodłącznie towarzyszą mu odgłosy pracy Twoich narządów wewnętrznych. Słyszy bicie Twojego serca i pracę Twoich jelit. Słyszy także odgłosy życia codziennego - szczekanie psa, warkot odkurzacza, czy nawet ściszone głosy domowników. Mimo, że w uszach malucha znajduje się płyn owodniowy, to odbiera on dźwięki na drodze pozaakustycznej. Potrafi więc różnicować natężenie dźwięków, ich rytm i akcent.

Twoje dziecko prawdopodobnie przyjęło już pozycję do porodu

36 tydzień ciąży to czas, kiedy większość dzieci przyjmuje położenie podłużne główkowe pomiędzy 32. a 36. tygodniem życia płodowego. Czasem się jednak zdarza, że dziecko zmienia pozycję na kilka dni przed porodem. Jeśli maleństwo ma inne ułożenie położna lub lekarz mogą ci zalecić specjalne ćwiczenia.

Istnieje też możliwość, że ginekolog używając do kontroli aparatu USG dokona tzw. obrotu wewnętrznego, ale może go zrobić tylko doświadczony położnik. Da się to przeprowadzić ponieważ większość kości twojego dziecka jest miękkich, dzięki czemu podczas porodu łatwo dostosowuje się do kształtu kanału rodnego matki.

Najpóźniej do końca 36 tygodnia dziecko powinno obrócić się główką do dołu i przyjąć ostateczną (i najbardziej optymalną) pozycję do porodu. To ostatni moment, ponieważ za chwilę będzie już tak duże, a macica tak ciasna, że obrót będzie trudny.

Jak na USG wygląda płód w 36 tygodniu ciąży

Nietrzymanie moczu

Twoje wizyty w łazience będą teraz częstsze niż kiedykolwiek. W 36 tygodniu ciąży dziecko silnie naciska na pęcherz i powoduje, że zmniejsza się jego objętość. W rezultacie masz wrażenie, ze cały czas masz ochotę biegać do toalety. Pomimo tego nadal dbaj o picie dużej ilości wody, która będzie cię chronić przed obrzękowi i zapobiegać zakażeniom dróg moczowym. Może nieco mniej pij w godzinach wieczornych.
Przeczytaj więcej o nietrzymaniu moczu

Poluzowanie mięśni miednicy

Hormon ciążowy - relaksyna rozluźnia stawy wokół miednicy, przez co może zmienić się twój chód. Luźne stawy pomagają dziecku przecisnąć się przez szyjkę macicy dziecku. Jednocześnie ta zmiana może powodować bóle w okolicy miednicy, kości krzyżowej, czy pachwin. Ciepłe kąpiele i okłady w dolnej części pleców mogą pomóc złagodzić ból.

Rozluźnienie stawów ma za zadanie efektywne powiększenie kanału rodnego i umożliwienie dziecku przyjścia na świat.

Upławy

Z czasami może pojawić się większa ilość gęstego, białego śluzu. Jest to związane z działaniem estrogenów i zwiększenia przepływu krwi w obszarze pochwy. Ten śluz chroni kanał rodny przed infekcjami i pozwala zachować równowagę bakteryjną w pochwie. Jeżeli masz potrzebę użyj wkładki higienicznej, ale pamiętaj o częstej wymianie podkładu. Absolutnie nie wolno ci używać tamponów!

Jeżeli zauważysz, że upławy zmieniły zapach , towarzyszy im pieczenie i zaczerwienienie, jak również ich kolor zmienił się na żółty lub zielony prawdopodobnie masz infekcję pochwy. Nie diagnozuj się sama. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zaleci odpowiednią terapię.

Bezsenność

Rosnący brzuszek oznacza, że twoje noce są coraz trudniejsze. Mogą pojawiać się skurcze przepowiadające (a ty się martwisz, ze to już - wiadomo!). Nie możesz zasypiać na brzuchu, leżenie na plecach również nie jest zdrowe, bo wiąże się z mniejszym dotlenieniem płodu. Jedynym prawidłowym rozwiązaniem jest spanie na bokach. Czasem przydaje się włożenie poduchy między uda, żeby poczuć się bardziej komfortowo.

W ostatnich tygodniach ciąży może pojawiać się zgaga, co również nie sprzyja zasypianiu, więc jeśli możesz staraj się spać na wyższej poduszce to powinno trochę pomóc. Postaraj się wprowadzić codziennie wieczorną rutynę. Może ciepły prysznic, delikatny masaż, miła, pozytywna książka czytana na dobranoc i kojąca muzyka to wszystko może ukołysać cię do snu. Pamiętaj żeby mieć wygodną piżamę i wywietrz pokój przed położeniem się do łóżka.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: