Czy uprawianie seksu przyspiesza poród?

Czy uprawianie seksu przyspiesza poród?

Prawdą i ... nieprawdą jest, że seks uprawiany pod koniec ciąży może przyspieszyć poród. Może, ale nie musi stać się doskonałym sposobem na zakończenie ciąży przenoszonej – jako jeden z naturalnych sposobów na przyspieszenie porodu.

Dlaczego uprawianie seksu może przyspieszyć poród?

  • Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają „dojrzewanie” i rozwieranie szyjki macicy (dzięki temu, że szyjka rozwiera się wcześniej, maluch może dobrze ułożyć się w kanale rodnym). Na szczęście przy prawidłowo rozwijającej się ciąży, na takie ilości prostaglandyny, jakie są w spermie, szyjka staje się wrażliwa dopiero po 38 tygodniu ciąży.
  • Aktywność seksualna, szczególnie pieszczoty piersi i przeżyty orgazm, uwalniają oksytocynę – hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową, wywołując skurcze mięśni pochwy i macicy.
  • Stymulowanie brodawek sutkowych również wpływa na pracę macicy i może wywołać skurcze porodowe.
  • Seks połączony z penetracją jest również pewnego rodzaju stymulacją szyjki macicy. Tego rodzaju masaż może ja przygotować do porodu.
  • Na 3 – 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu orgazm może wywołać skurcze przepowiadające, zwane skurczami Braxtona-Hocksa, które mogą trwać nawet do 30 min. Nie są one jednak w stanie wywołać akcji porodowej.
  • Uprawiając seks pamiętajcie tylko, by w chwili zapomnienia mieć na uwadze bezpieczeństwo – unikajcie uciskania brzucha, decydujcie się na niewymagające pozycje.
  • Pamietajcie również, że w ciąży dużo częsciej pojawiaja się infekcje intymne, więc zachowajcie ostrożność.

reklama

Uprawianie seksu a przyspieszenie porodu, co mówią badania?

Zrobiono badanie, które wykazało, że stosunek płciowy był związany z wcześniejszym rozpoczęciem porodu. Jednak powtórne badanie tego nie potwierdziło. Również badanie przeprowadzone w USA nie wykazało istotnych zmian w szyjce macicy u kobiet, które były aktywne seksualnie pod koniec ciąży. Dlaczego wobec tego uważamy, że seks indukuje poród?

Wydaje się, że w tym przypadku może działać psychologia tłumu i wiara, że gdy coś nam się przydarzy, to jest uniwersalna prawda.  A jeśli w 40 tygodniu ciąży uprawiamy seks i niedługo później dochodzi do porodu - zdecydowanie mamy poparcie swojej tezy, prawda?

 O jednym zapominamy, że właściwie pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży do porodu może dojść w każdej chwili i seks lub jego brak nie koniecznie będzie prawdziwą przyczyną. Jednak…, jeśli masz na niego ochotę to nie rezygnuj. Jedno jest pewne, że orgazm przyniesie odprężenie, które przed porodem może być świetną formą relaksu.

A co z seksem na wczesniejszych etapach ciąży?

Jeśli zaś chodzi o wcześniejsze etapy ciąży - zdrowej i prawidłowo przebiegającej - aktywność seksualna nie przyspiesza jej rozwiązania, nie stanowi zagrożenia dla ciąży (maluszek jest bezpieczny (maluszka chronią mięśnie macicy i wody płodowe). Jednak, gdy ciąża jest zagrożona (ciąża mnoga, przeżyte poronienia i przedwczesne porody, krwawienie, niewydolność szyjki macicy, łożysko przodujące), uprawianie seksu może wywołać przedwczesny poród. Dlatego skonsultuj się z lekarzem.

 

Ocena: 4.63 z 5. Ocen: 8

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Zwiastuny porodu

Zwiastuny porodu

Jeżeli do narodzin maluszka zostało już niewiele czasu (jesteś w trakcie 38 tygodnia ciąży lub tuż po…   Więcej

Seks w ciąży

Seks w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz uprawiać seks, kiedy tylko chcesz. Stosunki płciowe w…   Więcej

O seksie w ciąży

O seksie w ciąży

Bardzo często ciąża nie pozostaje zupełnie bez wpływu na życie seksualne. Zmiany uwarunkowane zajściem w…   Więcej

Pochwa po porodzie. Jak się zmienia?

Pochwa po porodzie. Jak się zmienia?

Czy to możliwe żeby dziecko było w stanie wydostać się przez pochwę na zewnątrz? Codziennie miliony…   Więcej

Ćwiczenia Kegla - intymny fitness

Ćwiczenia Kegla - intymny fitness

Intymny fitness (przyznasz, że brzmi nieźle) możesz uprawiać wszędzie – w każdej sytuacji i o każdej…   Więcej

Czy bezpiecznie jest uprawiać seks w 3. trymestrze ciąży?

Czy bezpiecznie jest uprawiać seks w 3. trymestrze ciąży?

Wiele par w 3.trymestrze ciąży zastanawia się, czy mogą oddawać się aktywności seksualnej. Czy…   Więcej

reklama