Czy bezpiecznie jest uprawiać seks w 3. trymestrze ciąży?

Czy bezpiecznie jest uprawiać seks w 3. trymestrze ciąży?

Wiele par w 3.trymestrze ciąży zastanawia się, czy mogą oddawać się aktywności seksualnej. Czy bezpiecznie jest uprawiać seks w 3. trymestrze ciąży? Czy to nie zaszkodzi dziecku? Czy nie wywoła porodu? Jakie pozycje są dozwolone, a czego lepiej w łóżku nie praktykować?

Dlaczego 3. trymestr nie sprzyja życiu seksualnemu?

Naturalną rzeczą jest, że pod koniec ciąży słabnie apetyt na seks. Kobieta odczuwa wiele dolegliwości, które towarzyszą w końcówce ciąży, zaczyna też myśleć o porodzie. Dodatkowo ciężar ciała i duży brzuch utrudniają znalezienie komfortowej pozycji (nie tylko podczas seksu). Popęd płciowy zdecydowanie obniża się także za sprawą działania hormonu laktacyjnego.

Partner również może mieć mniejszą ochotę na seks. Boi się o ciężarną partnerkę, i o dziecko – nie chce im zrobić krzywdy. Jeśli chodzi o przyszłą mamę – sprawę załatwi dogodna pozycję. Jeśli chodzi o dziecko – nie martwcie się, maluch jest bezpieczny – chronią go wody płodowe, worek owodniowy i czop śluzowy.  

Kobieta, ze względu na duży brzuch, czuje się niekomfortowo (szybciej się męczy, jest jej ciężko), a i ona zastanawia się, czy dziecku podczas aktu miłosnego nie stanie się krzywda. Wzrostowi libido nie służy także wizja przyspieszonego, przedwczesnego porodu, kiedy jeszcze na niego nie czas.

reklama

Dlaczego warto uprawiać seks w 3. trymestrze ciąży?

Seks sprawia, ze czujesz się szczęśliwa i bardziej spokojna. Bliskość partnera wpływa kojąco, a jego pieszczoty i łóżkowe igraszki - relaksująco i rozluźniająco. Te chwile, kiedy jesteście razem, umacniają wasz związek. Seks w ciąży, bliskość są bardzo ważne. 

Czy bezpiecznie jest uprawiać seks w 3. trymestrze ciąży?

Pod koniec ciąży, w 3. trymestrze, jak najbardziej można pozostać aktywnym seksualnie i uprawiać bezpieczny seks, pod pewnymi warunkami:

  • Ciąża nie może być zagrożona, przebiega w sposób prawidłowy.
  • Unikać pewnych pozycji i praktyk seksualnych.

reklama

Pozycje zalecane i dozwolone w 3. trymestrze ciąży

Niektóre pozycje – np. klasyczna - są naturalnie eliminowane ze względu na pokaźnych rozmiarów brzuch i tkliwe piersi. Poza tym kiedy leżysz na brzuchu macica i dziecko mogą utrudniać krążenie krwi. Sprawdzą się za to te, w których partner nie będzie uciskał brzucha, a kobieta będzie miała kontrolę nad głębokością penetracji. Wypróbujcie pozycje: boczną, na jeźdźca bądź pozycję tylną.

Czego nie robić w ciąży?

Poza pozycjami, które są niekomfortowe, nie jest także wskazany seks oralny, gdzie stroną czynną jest mężczyzna. Może się zdarzyć, że w okolice łożyska dostanie się powietrze i spowoduje zagrożenie ciąży.

Nie należy też (podczas całej ciąży) stosować akcesoriów, które miałyby być wprowadzone do pochwy.
Raczej należy się wstrzymać z seksem analnym, głównie ze względu na ryzyko przedostania się bakterii wywołujących zakażenia z odbytnicy do pochwy.

reklama

Czy seks może wywołać poród?

Seks w 3. trymestrze, w zdrowej ciąży, nie może wywołać przedwczesnych skurczów porodowych i wywołać tym samym porodu. Kiedy jednak nastąpią powikłania – niestety tak.

Seks uwalnia oksytocynę, hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową (dlatego warto się kochać, gdy poród się opóźnia). Dodatkowo pieszczoty piersi, a szczególnie brodawek, pobudzają wydzielanie oksytocyny - hormonu przyspieszającego poród.

Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają rozwieranie szyjki macicy (jeśli ciąża nie jest zagrożona, szyjka staje się wrażliwa dopiero po 38. tygodniu ciąży).

Kiedy nie wolno uprawiać seksu w 3. trymestrze ciąży?

Przodujące łożysko, niewydolność szyjki macicy, zatrucie ciążowe, kiedy kobieta odczuwa silne skurcze w podbrzuszu lub cierpi na infekcje stref intymnych. Gdy doszło do krwawienia z dróg rodnych lub gdy szyjka macicy zaczęła się rozwierać bądź istnieje inne zagrożenie przedwczesnym porodem.

Pamiętaj, że gdy w trakcie stosunku poczujesz silny ból i wystąpi plamienie lub krwawienie, natychmiast skonsultuj się z lekarzem lub położną. 


Ocena: 4.36 z 5. Ocen: 7

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Jak zmienia się Twoje ciało w ciąży?

Czy zachodząc w ciążę myślisz o tym, jak będzie zmieniało się Twoje ciało? Czy wiesz, do jakich zmian…   Więcej

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Piersze objawy ciąży, czyli po czym poznać, że zaszłaś w ciążę?

Zastanawiasz się właśnie, czy jesteś w ciąży, bo czujesz poranne mdłości, albo przesunął Ci się…   Więcej

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie i plamienie w ciąży

Krwawienie z pochwy w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży jest stosunkowo częstym zjawiskiem i aż 20%…   Więcej

Seks w ciąży

Seks w ciąży

Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, możesz uprawiać seks, kiedy tylko chcesz. Stosunki płciowe w…   Więcej

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Ból brzucha w ciąży? Groźny, niegroźny?

Od chwili, gdy będziesz podejrzewać ze jesteś w ciąży będziesz analizować wszystkie sygnały, jakie wysyła…   Więcej

reklama