Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa, zwane skurczami przepowiadającymi, to niebolesne i krótkie skurcze macicy. Skurcze przepowiadające są objawem prawidłowym i nie stwarzają zagrożenia dla mamy i dziecka.

Skurcze przepowiadające często niepokoją przyszłe mamy - łatwo je pomylić ze skurczami porodowymi, zwłaszcza że pojawiają się w ostatnich tygodniach przed terminem porodu.

 

Częstotliwość i nasilenie skurczów mają związek z zaawansowaniem ciąży. Początkowo są one słabsze i rzadsze, jednak z czasem przybierają na sile i zdarzają się częściej.

Skurcze Braxtona-Hicksam nie tylko są przepowiadają poród, ale i przygotowują do niego macicę, trenując ją. Wzmacniają także szyjkę macicy, przygotowując do skurczów porodowych.  Skurcze przepowiadające pomagają dziecku ułożyć się w odpowiedniej pozycji.

Typowy skurcz zaczyna się w dole brzucha i powoli przesuwa się ku górze, trwając mniej więcej pół minuty. Cała seria skurczów może potrwać nawet godzinę – w ten sposób ciało przygotowuje się do porodu, a mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych.

Nazwa skurczów pochodzi od nazwiska XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który opisał je jako pierwszy.

To, jak kobieta odczuwa skurcze, w dużej mierze zależy od jej wrażliwości – niektóre określają je jako bardzo intensywne, przypominające ból miesiączkowy, inne nie odczuwają ich wcale.

Skurcze Braxtona-Hicksa, zwane inaczej nieskoordynowaną czynnością skurczową macicy, pojawiają się już po 20. tygodniu ciąży.

Skurcze przepowiadające różnią się tym od skurczy porodowych, że nie towarzyszą im żadne atrakcje okołoporodowe, takie jak biegunka, odejście czopu śluzowego czy wód płodowych. Kobieta nie odczuwa rozpierania i bólu krzyża. Co istotne – skurcze te łagodnieją i ustępuję, w przeciwieństwie do skurczy porodowych, które się potęgują, stają się coraz silniejsze i częstsze. Jeżeli pojawią się wątpliwości, jak zakwalifikować skurcze, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Charakter skurczy Braxtona-Hicksa nie jest rozpierający, a kurcze nie przybierają na sile, nie są coraz dłuższe i częstsze, a wręcz przeciwnie - ich intensywność słabnie.

reklama

Co zrobić, gdy odczuwasz skurcze przepowiadające?

  • Jeśli złapał cię skurcz przepowiadający, zmień pozycję ciała. Jeżeli stoisz – usiądź, jeśli siedzisz – wstań. Łagodzenie tego rodzaju skurczów polega przede wszystkim na zmianie ułożenia ciała.
  • Rozluźnij napięte mięśnie, zrób sobie ciepłą, kojącą kąpiel, domowe SPA w ciąży na pewno będzie przyjemnością (pamiętaj, by woda nie była zbyt gorąca, a płyn do kąpieli nie drażnił twojej skóry i węchu).
  • Zadbaj o dietę w ciąży – pamiętaj o nabiale, produktach bogatych w żelazo i błonnik, ale ze swej diety nie wykluczaj czekolady – ona dostarczy ci nie tylko przyjemności, ale i magnezu.
  • Dbaj o siebie – nie przepracowuj się, nie dźwigaj, często odpoczywaj. Śmiało oddawaj się błogiemu lenistwu - to doskonały czas na rozpieszczanie siebie i dziecka. To cudowny moment na drzemkę, marzenia, dobrą książkę i ciekawy film.
  • Postaraj się być aktywna fizycznie – spaceruj, pływaj, chodź na ćwiczenia dla kobiet w ciąży (co powiesz na jogę dla przyszłych mam?).
  • Jeżeli skurcze przepowiadające uprzykrzają ci życie, poproś lekarza o pomoc, prawdopodobnie przepisze ci leki rozkurczowe. Jeśli bóle nie złagodnieją po godzinie, jedź do szpitala.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: