Skurcze w ciąży. Co musisz wiedzieć

Skurcze w ciąży. Co musisz wiedzieć

Skurcze w ciąży najczęściej nam się kojarzą z tymi przepowiadającymi Braxtona Hicksa i porodowymi. Tymczasem mogą się pojawiać na różnych etapach ciąży i być spowodowane wieloma przyczynami.

Co zwiększa ryzyko skurczy podczas ciąży?


Niektóre kobiety są narażone bardziej niż inne do przedwczesnych skurczów. American Pregnancy Association do tej grupy zalicza kobiety z ciążami mnogimi, które w poprzednie dzieci rodziły przedwcześni; kobiety, które urodziły sześć do dziewięciu miesięcy przed ponownym zajściem w ciążę oraz  przyszłe mamy, które po zapłodnieniu in vitro oczekują na narodziny jednego dziecka.
 Inne schorzenia, które mogą spowodować przedwczesne skurcze to wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek i zaburzenia krzepnięcia.

Oprócz przyczyn medycznych, pewne zmiany w stylu życia mogą również być także przyczyną skurczy. Kobiety, które pracują fizycznie przez długie godziny, palą, piją alkohol, są ofiarami przemocy domowej lub podlegają długotrwałemu lub bardzo intensywnemu
stresowi są bardziej narażone na przedwczesne skurcze.

Rodzaje skurczów podczas ciąży


Wczesne skurcze


Nie istnieje jedna rzecz, która powoduje skurcze. W pierwszym  trymestrze, rozciąganie więzadeł obłych macicy, które przygotowują twoje ciało do ciąży mogą jednocześnie powodować skurcze. Jeśli  towarzyszy im plamienie, krwawienie i / lub ból brzucha, trzeba wykluczyć ciążę pozamaciczną lub potencjalne poronienie.


Jeśli nie jesteś pewna, czy to, co odczuwasz jest skurczem połóż się i połóż rękę na swojej macicy. Jeśli podczas skurczu twardnieje cała macica to zapewne skurcz, jeśli brzuch twardnieje w różnych miejscach, a w innych pozostaje miękki to mogą być pierwsze ruchy twojego dziecka.Skurcze przepowiadające

Skurcze Braxtona Hicksa zazwyczaj nie rozpoczną się przed trzecim trymestrem ciąży, ale można je zacząć  delikatnie odczuwać pomiędzy 13 a 27 tygodniem ciąży. Przygotowują macicę do czekającego ją wysiłku. Zazwyczaj nie są one bolesne, ale mogą być nieprzyjemne, podobne do bólu menstruacyjnego. Mogą je spowodować ćwiczenia, długie spacery , podnoszenie ciężkich przedmiotów, duża aktywność dziecka, stosunek płciowy, pełny pęcherz, nadmierny stres, czy odwodnienie podczas biegunki.

Jeśli doświadczysz skurczy Braxtona Hicksa połóż się na lewym boku i staraj się spokojnie oddychać. Pij małymi łykami chłodną wodę i zrób kilka ćwiczeń relaksacyjnych. W porozumieniu z lekarzem możesz wziąć no-spę. Jeśli ich intensywność zmaleje lub ustaną to zdecydowanie twój maluch jeszcze nie wybiera się na świat. Pod koniec ciąży mogą prowadzić do skrócenia lub zgładzenia szyjki macicy.

Skurcze po seksie

Czasami po stosunku możesz odczuwać skurcze macicy, które mogą być silne i trwać nawet przez 30 minut. Jeśli nie jesteś w grupie ryzyka nie wywołają one porodu i nie są szkodliwe. Więc jeśli twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, a ty masz ochotę na seks w ciąży, nie ma powodu, aby się obawiać skurczy po stosunku.


Fałszywe skurcze

Często pojawiają się w ostatnich tygodniach ciąży  i chociaż mogą obyć sygnałem nadchodzącego porodu, to wcale nie oznacza, że nastąpi on zaraz. Są one sporadyczne, mogą być bolesne, często odczuwalne w dole podbrzusza. Najczęściej oznacza to, że dziecko ustawia się w miednicy.  Zmiana pozycji ciała powinna je zmniejszyć, bądź wyciszyć.


Skurcze porodowe

Skurcze są łatwo zauważalne, ponieważ ból jest trwały i narasta. Skurcze mogą umiejscowić się  w podbrzuszu, pachwinach, okolicy krzyżowej, a nawet nad pępkiem. Wraz z częstotliwością i intensywnością bólu mogą pojawić się biegunka lub wymioty.

Początkowo mogą być niezbyt dotkliwe, ale za to będą pojawiać się regularnie. Będą się pojawiać co 10 minut, co 8 minut, a potem co 5 minut i przybierać na sile. Jeśli nie będą słabły pod wpływem chodzenia, leżenia lub kąpieli to po dwóch godzinach powinnaś pojechać do szpitala.

Jak długo trwają skurcze podczas porodu?

Oczywiście jest to indywidualne dla każdej rodzącej, ale można to uśrednić i  przyjąć:

  • Wczesna faza porodu (utajona): Skurcze trwa zwykle około 30 do 45 sekund.
  • Aktywna faza porodu: Skurcze stają się coraz bardziej intensywne, częste i dłuższe, trwają od 40 do 60 sekund.
  • Skurcze porodowe przejściowe: Skurcze nagle przybierają na intensywności i częstotliwości, każdy z nas trwa między 60 a 90 sekund.
  • Skurcze podczas parcia: Trwają  60 do 90 sekund, ale z czasem mogą stawać się rzadsze i być mniej bolesne.

Kiedy natychmiast pojechać do szpitala?

Jeśli skurcze są coraz silniejsze i występują przed 38 tygodniem ciąży. Pojawia się uczucie, że dziecko coraz silnie uciska w drogach rodnych oraz ból w dolnej części pleców i podbrzusza. To może być sygnał rozpoczęcia przedwczesnego porodu. Jeśli odchodzą ci wody lub się sączą, nawet jeśli nie masz skurczy.
Jeśli wody mają zieloną barwę, nawet jeśli poród następuje o czasie. W sytuacji, kiedy pojawia się silne plamienie lub krwawienie z pochwy.

Skurcze poporodowe


Chociaż wydawałoby się, że skurcze powinny ustać, kiedy twoje maleństwo pojawi się na świecie, jednak tak nie jest. Będą ci towarzyszyć jeszcze przez jakiś czas (około 6 tygodni) bez względu na to, czy rodziłaś siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie. Są oznaką, że twoja macica się obkurcza i pozbywa odchodów połogowych oraz wraca do swojego pierwotnego rozmiaru.

W momencie, kiedy czujesz się zaniepokojona - pamiętaj,  żeby skontaktować się ze swoim lekarzem!
 

   


 

Ocena: 4.5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: