Ruchy dziecka - kompendium wiedzy

Pierwsze ruchy dziecka to niezwykły moment ciąży. Pasek na teście, zamazany cień na wydruku USG, szereg dolegliwości ciążowych, od tej chwili dla matki nabierają realności – stają się małym człowiekiem, który tam jest.
Ruchy dziecka
Pierwszy namacalny dowód, że dziecko żyje i nawiązuje z nami kontakt. Stąd owe ruchy opisywane są w najpoetyczniejszych słowach: trzepotanie motyle, przepływanie rybki, falowanie, mizianie, muśnięcie, łaskotanie, a później są wspominane jako niezwykłe, cudowne, utęsknione.
reklama
Ruchy dziecka - kiedy je poczuję?
7. tydzień ciąży to czas, kiedy płód zaczyna się ruszać. Ma wprawdzie dopiero centymetr i ledwie widoczne rączki i nóżki, ale już podczas specjalistycznych badań można zaobserwować jego ruch. Z każdym dniem ruchy te stają się silniejsze, maluch zaciska dłoń, zaczyna wykonywać ruchy klatką piersiową, ssać, połykać, poruszać głową, aż w okolicy 16-18 tygodnia wykonuje silne ruchy rąk i nóg, które może poczuć matka. Ma jeszcze mnóstwo miejsca, więc jeżeli kobieta jest w pierwszej ciąży i nie należy do bardzo szczupłych osób, to najczęściej musi poczekać do 20-22 tygodnia.
Znaczenie ma też umiejscowienie łożyska, ułożenie dziecka, ilość płynu owodniowego i indywidualna wrażliwość kobiety. Mamy, które są w kolejnej ciąży, wiedzą czego oczekiwać, dlatego szybciej rozpoznają biegnące z ich wnętrze sygnały. Wcześniej ruchy mogą poczuć też kobiety noszące w sobie więcej niż jedno dziecko.
Z czasem ruchy zaczynają się zmieniać: maluch nie tylko wymachuje rękami i nogami, ale także przeciąga się, dotyka ścianek otaczającego go worka owodniowego, obraca się głową w górę lub dół. Podczas wykonywania fikołków łapie za pępowinę, zaciska na niej palce, chętnie też bawi się dłońmi, którymi dotyka swojej twarzy, wkłada palce do ust. W miarę, jak miejsca robi się coraz mniej, zmienia się rodzaj ruchów: dziecko częściej się przeciąga, przetacza z boku na bok, wypycha rączki i nóżki, mniej jest natomiast gwałtownych szturchańców.
Większość dzieci w okolicy 32 tygodnia ciąży przybiera pozycję wyjściową, czyli taką, w której będzie się rodziło. Około 95% układa się w położeniu podłużnym główkowym – najkorzystniejszym do porodu siłami natury. Są jednak i takie uparciuchy, które przyjmą tę pozycję tuż przed porodem lub nie odwrócą się wcale.
Ruch to zdrowie – tak też jest i w przypadku takich maleństw, dzięki tej swoistej gimnastyce ćwiczą mięśnie i uczą się posługiwać swoim ciałem, rozwijają połączenia nerwowe oraz koordynacja nerwowo-mięśniowa, doskonali się zmysł równowagi, a dzięki bodźcom dotykowym rozwija się także mózg.
Ruchy dziecka - co może niepokoić?
Niepokoić może, jeśli aktywność dziecka zmniejszyła się z dnia na dzień. Masz poczucie, że jego ruchy są znacznie słabsze, albo odwrotnie- dziecko nagle zaczyna się poruszać gwałtownie. Koniecznie pojedź do szpitala, jeśli wyczuwasz mniej niż 4 ruchy na godzinę i zupełny ich brak.
Najczęściej jednak powodem słabszych ruchów mogą być takie sytuacje:
- dziecko powoli wypracowuje sobie własny rytm „gimnastyki” i ma przerwę wówczas, gdy mama oczekuje ruchów,
- często maluch zasypia, zwłaszcza wtedy, gdy mama chodząc i poruszając się, kołysze go do snu,
- może być najaktywniejsze podczas snu matki, a delikatne początkowo ruchy nie budzą jej.
reklama
Jak zachęcić malucha do ruchów?
Najlepiej wypić szklankę ciepłego mleka, zjeść coś słodkiego, ułożyć się na lewym boku i spokojnie poczekać. Dawka energii i spokój mamy powinny wpłynąć na aktywność maluszka.
Takie chwile warto wykorzystać do nawiązania kontaktu z nienarodzonym – obserwacje dowodzą, że dzieci, które w okresie prenatalnym słyszą muzykę, spokojny głos matki (najlepiej powtarzający te same słowa), rytmiczne dźwięki (coraz popularniejsze także u nas stają się meksykańskie bola, czyli dzwoneczki ciążowe. Są to wisiorki, które wydają delikatny dźwięk, a umieszczone na wysokości brzucha oswajają z nim dziecko.
Po przyjściu na świat malucha, kojarzą się mu ze spokojem, bezpieczeństwem, po porodzie uspokajają się, gdy je słyszą. Można także próbować budować więź poprzez dotyk. Delikatne głaskanie i dotykanie brzucha prowokują maleństwo do reakcji, a jest to nie tylko fantastyczna zabawa dla obu stron lecz również okazywanie dziecku uczuć.
Ruchy dziecka, jak liczyć częstotliwość?
Obserwacja tego, co dzieje się z dzieckiem, to nie tylko niezwykłe przeżycie, jest to również prosta, darmowa, wiarygodna, nieszkodliwa metoda oceny stanu zdrowia płodu. W trzecim trymestrze każda kobieta powinna monitorować w ten sposób swoje dziecko. Najczęściej zaleca się systematyczne liczenie ruchów począwszy od 28 tygodnia zdrowej ciąży, a od 24 tygodnia ciąży zagrożonej.
Są różne metody obserwacji i liczenia, zakładają one jednak, że zdrowemu dziecku wykonanie 10 ruchów powinno zająć nie więcej czasu niż 2 godziny.
Większość dzieci wyrabia tę „normę” w czasie krótszym niż 30 minut. Liczenie prowadzimy raz dziennie, najlepiej o stałej porze, dobrze jest wybrać taki moment, o którym wiemy, że dziecko jest najaktywniejsze (po posiłku, wieczorem). Odnotowujemy czas pierwszego i dziesiątego ruchu. Zliczamy tylko ruchy typu: kopnięcia, obroty, przeturlania, szturchnięcia, nie liczymy natomiast czkawki.
Jeżeli w ciągu 2 godzin nie udało się nam doliczyć 10-u ruchów, należy zmienić pozycję, zjeść coś, wypić, przespacerować się chwilę, a następnie ponownie powtórzyć obliczenia. Jeśli i w tym czasie nie doliczymy się 10-u ruchów, należy skontaktować się z lekarzem. Najprawdopodobniej zaleci on dodatkowe badania, które pozwolą ocenić stan płodu: USG lub KTG. Kontaktować z lekarzem powinna się również mama, która zauważyła znaczna zmianę w ruchach i jest tym zaniepokojona.
Nieco inna metoda liczenia, nazywana kartą ruchów płodu wg Cardiff, polega na obserwowaniu płodu cały dzień, od 9 do 21. Na specjalnej karcie (tabela z zaznaczonym godzinami) odnotowujemy czas 10 ruchu. Gdy to nastąpi, kolejne liczenie prowadzimy dopiero następnego dnia. Jeżeli w ciągu całego dnia ruchów było mniej niż 10 i taki stan utrzymuje się przez 2 kolejne dni, należy zgłosić się do lekarza. Jeżeli natomiast przez cały dzień nie odczuło się ani jednego ruchu, do lekarza należy udać się jak najszybciej.
Jak we wszystkim, tak i tu z pomocą przychodzą nowe technologie i gadżety. Jednym z nich jest BabyKick. Jest to niewielkie urządzenie, które zapisuje ruchy – zamiast tabel i notatek wystarczy kliknąć. Jest to również rodzaj kalendarza, który ułatwi odliczanie dni do końca trwania ciąży.
Joanna Górnisiewicz
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień