41. tydzień

41. tydzień

Weszłaś w 41. tydzień ciąży i z pewnością nie możesz doczekać się rozwiązania. Wsłuchujesz się w swoje ciało i doszukujesz się choć najmniejszych, najbardziej nieśmiałych symptomów zbliżającego się porodu. Bardzo chciałabyś już zobaczyć swoje dziecko.

Jeśli denerwujesz się, że maluch nie urodził sie w wyznaczonym przez lekarza terminie to wiedz, że zdarza się tak często. Twoja ciąża jest wprawdzie przeterminowana, ale poród w wyznaczonym terminie odbywa się jedynie w 5% ciąż.

41. tydzień ciąży – pamiętaj o wizytach u lekarza!

Jeśli jesteś w 41. tygodniu ciąży, a nie czujesz zwiastunów porodu, być może twoje dziecko nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat. Możliwe też, że lekarz nie dość dokładnie obliczył datę porodu. Tak czy inaczej, bez względu na wszystko, stan dziecka w 41. tygodniu musi być kontrolowany, a ciąża monitorowana. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, na pierwsze objawy porodu będziesz czekać w domu. Pozostań jednak pod stałą opieką ginekologa prowadzącego ciążę. Zgłaszaj się na badania i kontrolne KTG oraz USG.

Lekarz podczas wizyt w 41. tygodniu ciąży:

 • oceni, czy wiek ciąży jest zgodny z wielkością i wysokością dna macicy,
 • sprawdzi dojrzałość szyjki macicy, czyli rozwarcie i jej miękkość,
 • wykona badanie KTG, by sprawdzić tętno dziecka i ewentualne skurcze macicy,
 • przeprowadzi badanie USG – by sprawdzić, czy dziecko jest w dobrej formie.

Częste badania są ważne także dlatego, że w 41. tygodniu ciąży pojawia się ryzyko powikłań ciążowych. Łożysko, które osiągnęło dojrzałość, zaczyna się starzeć, co może niekorzystnie odbić się na dziecku.

reklama

Co się dzieje z Tobą przed porodem?

W 41. tygodniu ciąży mało która mama czuje się świetnie i promiennie. Zmęczenie spowodowane dziewięcioma miesiącami ciąży daje się mocno we znaki.

Dokuczają opuchnięte nogi, ból pleców, parcie na pęcherz, kłucie w pochwie czy duży brzuch. Coraz częściej i mocniej doskwiera ból w okolicy miednicy. Pojawiają się trudności z zasypianiem, a skurcze Braxtona-Hicksa mogą być bolesne.

Ponieważ w 41. tygodniu ciąży zazwyczaj zwiększa się ilość wydzieliny z pochwy, na bieliźnie możne pojawić się śluz podbarwiony krwią.

Nie dość, że doskonale ci znane dolegliwości mogą się na finiszu ciąży nasilać, nastroju nie poprawiają towarzyszące emocje, zniecierpliwienie i napięcie wywołane oczekiwaniem oraz lękiem przed porodem.

Choć to trudne, każda mama przed porodem powinna zachować spokój. Warto odpoczywać i magazynować siły.

Dziecko w 41. tygodniu ciąży

Dziecko w 41. tygodniu ciąży osiągnęło rozmiary noworodka i teoretycznie jest gotowe do przyjścia na świat. Maluch nie rusza się już zbyt często i szczególnie energicznie. Nic dziwnego – ma mało miejsca. Kopanie i kręcenie się będziesz najbardziej odczuwać w niższych partiach brzucha.

Kości głowy dziecka są miękkie i elastyczne, aby ułatwić proces wydostawania się przez kanał rodny.

 

reklama

41. tydzień ciąży – co powinnaś robić?

Codziennie powinnaś liczyć ruchy dziecka i co kilka dni zgłaszać się na kontrolę do lekarza. Możesz też wypróbować naturalne metody na wywołanie skurczów. Jakie są sposoby na przyspieszenie porodu?  Co możesz robić?

 • Spacerować, ponieważ chodzenie pomaga dziecku przemieścić się w macicy i wsunąć główkę w kanał rodny.
 • Stymulować brodawki sutkowe. Wzrost poziomu oksytocyny mogą wywołać skurcze macicy.
 • Namówić partnera na seks.

Pierwsze objawy porodu – jak je rozpoznać?

Poród może się zacząć w każdej chwili. Po czym go poznać? Zwróć uwagę na takie objawy porodu jak: odejście czopa śluzowego, odejście wód płodowych, ale także biegunkę, rozstrój żołądka czy mdłości. Prawdopodobnie zaobserwujesz również zmianę nastroju, za to na pewno pojawi się ból brzucha, ból w okolicy krzyża i skurcze, które będą coraz częstsze, regularne i mocniejsze. Jedno jest pewne – momentu, w którym rozpocznie się poród nie uda ci się przegapić.

41. tydzień ciąży – i co dalej?

Zdarza się też, że w 41. tygodniu ciąży poród jest wywoływany. Decyzję podejmuje lekarz. Dzieje się tak wtedy, gdy pojawiają się konkretne wskazania, takie jak:

 • nieprawidłowości podczas badania KTG,
 • zmiana przejawów aktywności dziecka (odczuwasz mniej lub więcej ruchów niż zazwyczaj),
 • badanie USG wykaże nieprawidłowości,
 • doszło do zagęszczenia płynu owodniowego,
 • gdy łożysko osiągnęło III stopień dojrzałości,
 • gdy doszło do zaburzeń przepływów naczyniowych,
 • płyn owodniowy zmienił kolor na skutek zanieczyszczenia smółką.

Jeżeli coś cię zaniepokoi - brak skurczy czy twardy brzuch - koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń do szpitala. Jeśli miną 42 tygodnie ciąży, a skurcze wciąż się nie pojawią, bezwzględnie udaj się do szpitala.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: