Zmęczenie w ciąży

Zmęczenie w ciąży

Zmęczenie lub poczucie wycieńczenia są częstymi objawami w ciąży. Części z nas może towarzyszyć przez całą ciąże, a niektóre szczęściary praktycznie nie odczują  jego skutków.

Zmęczenie i senność najczęściej odczujesz w pierwszym trymestrze, w drugim pewnie dostaniesz zastrzyk energii, a w trzecim prawdopodobnie znów poczujesz, że spada ci energia. Skąd się  to bierze i jak sobie poradzić przeczytaj.

Zmęczenie w pierwszym trymestrze ciąży

Na początku ciąży za zmęczenie zwykle są odpowiedzialne hormony, przede wszystkim winowajcą jest progesteron. Dodatkowo twój organizm musi produkować większe ilości krwi, żeby dziecko dostawało potrzebne substancje odżywcze, oprócz tego obniża się pozom cukru i ciśnienie, więc możesz czuć się osowiała i nieprzytomna.

Z powodu zmian hormonalnych możesz doświadczać huśtawki nastrojów, a w następstwie spadku energii. Najczęściej jest to zupełnie normalna i prawidłowa reakcja twojego organizmu w ciąży. Jeżeli jednak stanu zmęczenia, dołącza się zniechęcenie, ogólne rozbicie, poczucie beznadziei, czy stany lękowe – sprawdź, bo może to być depresja ciążowa.

Zmęczenie w drugim trymestrze ciąży

Drugi trymestr ciąży powinien dać ci trochę oddechu i zastrzyk energii. Twój organizm „zrozumiał”, że jesteś w ciąży. Ty również zapewne czujesz się bardziej pewnie i  masz więcej siły i zapału do działania. Oczywiście możesz mieć lepsze i gorsze dni, ale drugi trymestr sprzyja sprawom, które chciałaś załatwić, a na które wcześniej nie miałaś siły.

reklama

Zmęczenie w trzecim trymestrze ciąży

Pod koniec ciąży zapewne znów powróci zmęczenie. Tym razem jest to  spowodowane zmianami, które zaszły pod czas tych wielu miesięcy ciąży. Musisz dźwigać dodatkowe kilogramy, co jest sporym obciążeniem. Możesz mieć kłopoty ze swobodnym oddychaniem, spaniem, często korzystasz z toalety, bo dziecko uciska na pęcherz. Również samo oczekiwanie na poródjest z jednej strony ekscytujące, z drugiej trochę przerażające, a czasem w którymś momencie powoduje frustrację i zmęczenie. Najpierw wszyscy się pytają: „To, kiedy?”, a później już sama możesz się zastanawiać ”Kiedy wreszcie urodzę?”.

Jak sobie radzić ze zmęczeniem w czasie ciąży

Odpoczywaj. Jeśli czujesz się zmęczona - odpocznij. Może potrzebujesz jednej lub kilku krótkich drzemek w ciągu dnia.

Poproś o pomoc. Jeśli nie masz siły, nie zgrywaj bohaterki. Poproś partnera, kogoś z rodziny lub przyjaciół o pomoc. Pamiętaj, że istnieją zakupy przez Internet. Nie musisz galopować do sklepu. Czasem możesz mieć takie dni, że wyjście z łóżka może stanowić problem i wtedy po prostu odpuść sobie.

Dłużej sypiaj. Jeśli w ciągu dnia się słaniasz i jedyne, o czym marzysz, to spanie - postaraj się wcześniej położyć do łóżka lub później wstać.

Odżywiaj się racjonalnie. Upewnij się, że dostarczasz wystarczająco dużo żelaza, białka i kalorii. Sprawdź, jak wygląda twoja dieta w ciąży. Kofeina w ciąży i cukier szybko dodadzą ci energii, ale jest to krótkotrwały efekt i niezbyt zdrowy, więc korzystaj z niego ostrożnie, bo po nagłym skoku energii nastąpi spadek i będziesz czuła się bardziej zmęczona niż wcześniej.

Jedz często. Pamiętaj, byś utrzymywała mniej więcej stały poziom cukru we krwi, bo jego spadki również bywają odpowiedzialne za zmęczenie, mdłości oraz omdlenia. Koniecznie noś przy sobie zdrowe przekąski składające się z białka i złożonych węglowodanów, żeby w razie spadku cukru móc się „doenergetyzować”, np.: garść suszonych moreli, rodzynek, orzechów włoskich lub

Ruszaj się. Nawet jeśli kanapa wydaje ci się najcudowniejszym miejscem na ziemi, nie rezygnuj z wysiłku fizycznego. Znajdź odpowiednie dla siebie ćwiczenia w ciąży, idź na 30-minutowy spacer. To nie tylko doda ci witalności, ale również pozwoli lepiej spać w nocy.

Jeżeli uczucie zmęczenia będzie się przedłużało lub nasilało, może być objawem niedoczynności tarczycy lub niedoboru żelaza we krwi czyli anemii. Koniecznie zrób badania krwi i skontaktuj się z lekarzem.

Ocena: 2.88 z 5. Ocen: 4

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży