Astma w ciąży

Astma w ciąży

Szacuje się, że od 0,4 do 4 procent kobiet w ciąży cierpi na astmę. Jakie zagrożenia dla mamy i dla dziecka niesie ta choroba?

Astma i ciąża, czyli o wpływie ciąży na przebieg astmy

Charakterystyczne dla astmy jest to, że jej objawy są zmienne. Każdy astmatyk wie, że inaczej się ona objawia zimą, a inaczej wiosną, gdy drzewa pylą, a jeszcze inaczej, gdy pojawi się infekcja. W większości przypadków astma ma wpływ na przebieg ciąży, gdyż na organizm kobiety oddziałują hormony, następują też zmiany fizjologiczne i anatomiczne (szczególnie gdy rosnący płód uciska na narządy wewnętrzne).

Jeżeli jest to choroba o łagodnym przebiegu, to zwykle w czasie ciąży ustępuje, natomiast jeśli jej przebieg jest ciężki, to niestety, często objawy ulegają nasileniu. Może być i tak, że objawy będą niezmienione i takie jak przed zajściem w ciążę. Najczęściej do zaostrzenia objawów dochodzi między 24. a 36. tygodniem ciąży, natomiast jej koniec przebiega spokojniej. Atak duszności w trakcie porodu nie występuje bardzo często (u jednej na dziesięć chorych kobiet), ale mimo to astma jest wskazaniem do porodu przez cięcie cesarskie.

reklama

O wpływie astmy na rozwój płodu

Rozwijający się płód jest bardzo wrażliwy na zmniejszenie ilości tlenu, dlatego napad astmy może być niebezpieczny. Nie tylko dlatego, że powoduje spadek ilości tlenu w organizmie ciężarnej, a raczej z tego powodu, że w jego czasie następuje skurczenie naczyń łożyska i gorsze oddawanie tlenu w tkankach płodu.

Dodatkowym problemem jest duże ryzyko zasadowicy lub kwasicy, które też mają niekorzystny wpływ na dziecko. Stąd każde zaostrzenie objawów grozi niedotlenieniem płodu. Niezwykle ważna jest kontrola astmy i jej leczenie, gdyż leki zażywane przez matkę są znacznie mniej niebezpieczne niż choćby jeden poważny atak duszności. Astma prawidłowo leczona nie powoduje żadnych powikłań (poza statystycznie niższą wagą urodzeniową dzieci). Zła lub niedostateczna kontrola choroby może zakończyć się poronieniem, przedwczesnym porodem, powikłaniami neurologicznymi wynikającymi z niedotlenienia, a nawet śmiercią noworodka. Stąd apele lekarzy o to, aby pomimo obaw, że leki dziecku szkodzą, zażywać je zgodnie z zaleceniami.

Leczenie astmy w ciąży

Najważniejsze jest zapobieganie jakimkolwiek objawom astmy, dlatego absolutnie należy zaprzestać palenia papierosów w ciąży i unikać przebywania w obecności palących. Kolejnym działaniem profilaktycznym jest zmniejszenie alergenów: wyrzucenie rzeczy, na których osadza się kurz (grube zasłony, puchate poduszki, dywany itp., ale także kwiatki doniczkowe o drobnych i gromadzących kurz listkach), odkurzanie urządzeniem z dobrymi filtrami HEPA (często wymienianymi), unikanie kontaktu ze zwierzętami, których ślina lub sierść wywołują alergię. Jeżeli jest możliwe zaplanowanie ciąży, to wiedząc o tym, który okres jest w przypadku danej kobiety najgorszy (wiosna ze względu na pylenie, czy zima – duże ryzyko przeziębienia się), można starać się ten okres „ominąć”.

Leczenie farmakologiczne w ciąży różni się w niewielkim stopniu od tego zwykłego: najnowsze generacje leków i sposób ich podawania (preparaty wziewne, krople do nosa zamiast leków doustnych) sprawiają, że są one na tyle bezpieczne dla dziecka, na ile to tylko możliwe. Lekarze zwracają też uwagę, że regularne i zgodne z zaleceniami zażywanie w miarę bezpiecznych dla płodu leków pozwala na „panowanie” nad chorobą. Odstawienie ich, bo „przecież dobrze się czuję, a nie chcę dziecku szkodzić” może być przyczyną ataku, wtedy konieczne staje się podanie leków znacznie bardziej obciążających dziecko.

Ważnym czynnikiem pozwalającym skutecznie kontrolować przebieg choroby jest też współpraca ciężarnej z lekarzem, stosowanie się do jego zaleceń, ale też i szczegółowe informowanie go o objawach. Przyszła mama powinna także zadbać o wpisanie astmy jako choroby do karty ciąży – jest to istotna informacja dla położnika i anestezjologa.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: