14. tydzień ciąży

Czy czujesz już pierwsze ruchy dziecka? To możliwe w czternastym tygodniu

14. tydzień ciąży

14. tydzień ciąży zachodzą istotne zmiany zarówno w ciele matki, jak i w rozwoju płodu. Macica rośnie i przesuwa się powyżej kości łonowej, co może być odczuwalne jako zwiększone napięcie w dolnej części brzucha. Płód osiąga długość około 9 cm i waży około 43 gramów. Jego organy wewnętrzne, takie jak trzustka i wątroba, zaczynają intensywnie pracować.

W 14. tygodniu ciąży, niektóre kobiety mogą odczuwać ruchy płodu, inne muszą jeszcze poczekać kilka tygodni. Z reguły szybciej potrafią je rozpoznać mamy, które już rodziły oraz osoby szczupłe. Już wkrótce te delikatne muśnięcia zmienią się w dzikie harce skutecznie wyrywające nawet z najgłębszego snu.

A propos - wiele ciężarnych skarży się właśnie na bezsenność w ciąży. Wypróbuj znane od lat domowe sposoby - szklankę ciepłego mleka, kojący masaż lub odpowiednie konfiguracje poduszek (pod nogą, pod brzuchem, za plecami...), a może... warto kupić większe łóżko (przyda się po porodzie, jeśli zdecydujecie się na wspólne spanie)?

Twoje dziecko w 14. tygodniu ciąży

W 14. tygodniu ciąży dziecko osiąga wzrost 8,5 centymetra i waży około 43 gramów. Rozpoczyna trenowanie odruchu ssania, poprzez podciąganie górnej wargi. Żebra i kręgi dziecka kostnieją, a nerki rozpoczynają produkcję moczu.

Dzięki ukształtowanemu pęcherzowi moczowemu, maluszek może zrobić siusiu (na takiej samej zasadzie, jak po urodzeniu). Mocz jest wydalany do płynu owodniowego. Powstaje też otwór odbytowy, który rozpocznie swoje zadanie w chwili wydalenia przez dziecko smółki (czyli pierwszej kupki).

Wątroba wytwarza żółć a śledziona rozpoczyna wytwarzanie krwinek czerwonych. U chłopców rośnie prostata, a u dziewczynek jajniki zaczynają stopniowo przesuwać się do miednicy.

Mózg jest teraz na tyle rozwinięty, że wysyła regularne impulsy, więc płód może zacząć trening mięśni twarzy robiąc różne minki, mrużyć oczy, czy marszczyć brwi. W układzie kostnym powoli następuje proces kostnienia. Twardnieje kości jest długotrwałym procesem, który trwa nadal po urodzeniu dziecka, nawet do 25. roku życiu.

Przezroczystą skórę maleństwa pokrywa cienka warstwa puszku (lanugo), który utrzymuje temperaturę ciała płodu. W 14. tygodniu ciąży zaczynają się pojawiać włosy na główce dziecka i powoli rosną brwi.

Czy wiesz, że twoje maleństwo niemal podwoiło masę swojego ciała w ciągu ostatniego tygodnia? Ciało rozwija się w szybszym tempie niż głowa. Ręce powoli stają się proporcjonalna w stosunku do reszty, jednak nóżki nadal są krótsze.

Jak na usg wygląda płód w 14. tygodniu ciąży

reklama

Co się dzieje z twoim organizmem w 14. tygodniu ciąży?

W 14. tygodniu ciąży zaczyna być widoczny ciążowy brzuszek, choć jest jeszcze niewielki. W tym okresie więzadła i mięśnie miednicy oraz pachwin zaczynają się rozciągać, aby pomieścić rosnący płód. Ten proces adaptacyjny może powodować dyskomfort, a nawet ból w obrębie miednicy i pachwin, co jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym.

Z pozytywnych zmian, organizm matki zaczyna się adaptować do ciąży, co może prowadzić do ustąpienia wcześniejszych dolegliwości, takich jak mdłości, wymioty i zmęczenie. Wraz z ustąpieniem mdłości może pojawić się zwiększony apetyt. Ważne jest, aby dbać o prawidłową dietę, aby uniknąć nadmiernego przyrostu masy ciała. Na tym etapie idealny przyrost wagi powinien wynosić od 2,5 do 3,5 kilograma.

Podczas wizyty u ginekologa będziesz mogła posłuchania bicia serca dziecka.

Dla kobiet noszących soczewki kontaktowe, ciąża może przynieść pewne trudności. Zmiany w kształcie oczu oraz zmniejszenie produkcji łez mogą powodować dyskomfort przy noszeniu soczewek. W takim przypadku może być konieczne tymczasowe przejście na noszenie okularów.

Zatkany nos

Wiele przyszłych mam skarży się na ciągle zatkany nos, nieustający katar, czy krwawienia z nosa. Wszystko to jest spowodowane przez zwiększoną objętość krwi i powinno wrócić do normy po porodzie, więc nie trzeb się niepokoić. Winny jest estrogen, którego wzrost powoduje obrzęk błon śluzowych i produkcję śluzu.

Jak domowymi sposobami pozbyć się zatkanego nos w czasie ciąży?

Istnieje kilka prostych sposobów, które powinny ci pomóc, a jednocześnie są bezpieczne zarówno dla ciebie, jak i maleństwa. naturalnych środków, które są bezpieczne.

Inhalacja
Umieścić swoją głowę nad miską z ciepłą wody i spróbuj wdychania pary. Rób wdechy i wydechy przez jakiś czas. To pomaże ci złagodzić uczucie zatkanego nosa.

Nawilżacz
Umieścić nawilżacz powietrza w sypialni. Dzięki temu zwiększysz wilgotność w pomieszczeniu, co pomoże ci złagodzić uczucie zatkanego nosa. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu nawilżacza i zmianie wodę. Dzięki temu zapobiegniesz namnażaniu się grzybów i bakterii.

Krople solankowe
Bezpieczne dla ciebie są aerozole solankowe zawierające roztwór soli. Możesz zakroplić nos i w ciągu kilku minut odczujesz ulgę.

Wysoka poduszka
Staraj się spać na dosyć wysokiej poduszce. dzięki temu będzie ci się łatwiej oddychać, a dodatkowo pozbyć się zgagi.

Witamina C.
Porozmawiaj z lekarzem o przyjmowaniu dodatkowej dawki 250 mg witaminy C lub rutyny w okresie ciąży To uszczelni ścianki naczyń krwionośnych, wzmocni twoją odporność i zmniejszy szansę na krwawienie z nosa. Możesz również do swojej diety wprowadzić pokarmy bogate w tę witaminę, np.: kiwi, paprykę, czy pomidory.

Jeśli dostaniesz krwotoku z nosa, pochyli się lekko do przodu i zaciśnij na skrzydełkach nosa palce przez 5 minut. t. Jeżeli krwawienie nadal trwa powtórz procedurę. Jeśli często zdarzają ci się krwotoki koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj żeby unikać miejsc, w których będziesz narażona na wdychanie drażniących oparów dymu papierosowego, farb, rozpuszczalników, silne pachnącego jedzenia.

reklama

Ból pleców w ciąży

Ponad 50 procent wszystkich ciężarnych doświadcza bólu pleców w którymś momencie podczas 9 miesięcy i czasem może wystąpić na wczesnym etapie, npw 14 tygodniu ciąży.

Bóle pleców są spowodowane przez dodatkową masę macicy, która rosnąc napina mięśnie pleców. Można spróbować zminimalizować dyskomfort nosząc dobrze wyprofilowane buty na niskim obcasie, siadając na krzesłach z solidnym podparciem, unikając podnoszenia ciężkich rzeczy i śpiąc na twardy materacu.

Choć ból pleców jest normalnym objawem ciąży - uważaj, jeżeli się wzmaga lub towarzyszy mu gorączka lub inne objawy. W takiej sytuacji koniecznie natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Badania prenatalne - film

Czym są badania prenatalne? Jakie badania są zalecane? 

Na pytania naszych użytkowniczek odpowiada ginekolog, położnik dr. Tomasz Zając

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: