reklama

Niskie ciśnienie

Niskie ciśnienie, choć nie jest chorobą bądź jej objawem, potrafi bardzo dokuczyć. Towarzyszą mu osłabienie, senność, kłopoty z koncentracją, zmęczenie, szumy w uszach czy bóle głowy, i wpływają na komfort życia. Są one skutkiem gorszego zaopatrzenia narządów wewnętrznych w tlen i substancje odżywcze.

Pogłębiający się dyskomfort spowodowany jest nie tylko ograniczeniami w ilości spożywanej kawy, herbaty czy rzucenia papierosów. Dzieje się tak również dlatego, że rosnące dziecko, powiększające się łożysko i macica, potrzebują dodatkowej objętości krwi, z kolei tętnice i żyły tracą elastyczność, wskutek czego krew krąży nieco wolniej. Sytuacja normuje się w okolicach siódmego miesiąca ciąży. Na szczęście niedociśnienie nie jest chorobą i nie zagraża ani mamie, ani dziecku.

Jak sobie pomóc?

·    Pij co najmniej 2 litry płynów na dobę. Najlepiej, by była to niegazowana woda mineralna, herbaty ziołowe, soki owocowe lub warzywne (najlepiej, byś robiła je sama).

·    Unikaj obfitych posiłków, jedz mało, a często. To zapewni ci stały poziom cukru we krwi, zapobiegnie uczuciu głodu. Twój jadłospis powinien obejmować 3 duże posiłki i 2 mniejsze. Staraj się, by twoja dieta była urozmaicona i zbilansowana. Jedz zdrowo. Ograniczaj słodycze, jedz owoce i warzywa.

·    Wysypiaj się, wieczorem wywietrz sypialnię, śpij z lekko uniesioną górną częścią ciała. Pamiętaj, by przesypiać co najmniej 8 godzin na dobę. Pozwalaj sobie na popołudniowe drzemki.

·    Prowadź aktywny tryb życia – spaceruj, pływaj, zapisz się na gimnastykę dla przyszłych mam.

·    Unikaj dusznych, przegrzanych pomieszczeń. Dużo przebywaj na świeżym powietrzu, często wietrz mieszkanie.

·    Bierz chłodne prysznice, nie zapominaj o masażu szorstką gąbką bądź rękawicą do masażu. Dobrze zrobi ci kąpiel z rozmarynem (olejkiem rozmarynowym).

·    Z umiarem możesz pić herbatę bądź kawę, które powinny postawić cię na nogi.

·    Nie zmieniaj gwałtownie pozycji ciała. Rano, jeśli tylko możesz, leniuchuj – leż, czytaj, rozmyślaj, wszak początek dnia to najtrudniejszy czas dla „niedociśnieniowców”, prawda?

·    Zanim zaczniesz prze­ciw­działać niskiemu ciśnieniu, sprawdź poziom hemoglobiny we krwi – lekarz powinien wykluczyć anemię.

·    Jeśli niedociśnienie utrudnia ci życie – powiedz o tym swojemu lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: