9. tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży zarodek staje się płodem. Sprawdź, jak się rozwija...

9. tydzień ciąży

Kiedy w 9 tygodniu ciąży twoja macica zaczyna się coraz bardziej powiększać, możesz odczuwać tępy ból w podbrzuszu. U niektórych kobiet pojawia się także skąpa czerwonawa lub brązowawa wydzielina z pochwy.

Jeśli bóle brzucha nie są zbyt silne, wszystko zapewne jest w porządku - powinny one osłabnąć w kolejnych trymestrach. Jednak w razie wątpliwości nie wahaj się powiadomić swojego lekarza.

Twoje dziecko

Od 9 tygodnia oficjalnie zarodek staje się płodem! Dziecko osiągnęło długość 2 centymetrów. Jego głowa powiększa się i można już zobaczyć małą szyję. Rozwój soczewki oka dobiega końca. Pojawia się pigmentacja w oczach, więc stają się bardziej widoczne, chociaż są zamknięte wykształconymi już powiekami.

Dziecko otworzy oczy dopiero na początku trzeciego trymestru. Na usg widać maleńkie uszka, a języczek jest pokryty kubkami smakowymi. Maleńkie ręce i nogi sprawiają, że wygląda jak miniaturowy człowiek.

Wszystkie główne narządy wewnętrzne, w tym serce, płuca, nerki i jelita są już na swoim miejscu i się rozwijają wraz z mięśniami. Serce jest podzielone na cztery komory. Mimo, że jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby stwierdzić, jaka będzie płeć malucha to jego genitalia już się tworzą.

W połowie tego tygodnia dziecko zaczyna wykazywać wrażliwość na dotyk. Najbardziej wrażliwą okolicą są wargi dziecka. Zaobserwowano, że lekkie podrażnienie tej okolicy może spowodować skręt całego tułowia dziecka. Dziecko potrafi przyłożyć swój paluszek do ust, sprawiając wrażenie, że go ssie...

Formujące się paluszki u rąk i nóg połączone są jeszcze cienką błoną, która wkrótce zniknie.
Dziecko przebywa w przezroczystym worku, wypełnionym płynem. Są to błony płodowe, wypełnione wodami płodowymi.

Jak wygląda Twoje dziecko?

reklama

Co się dzieje z Tobą?

Wkraczasz w 3. miesiąc ciąży. Twoja macica rośnie i ma prawie wielkość małego melona. Możesz zaobserwować lekkie powiększenie brzucha, ale niekoniecznie, zwłaszcza jeśli jest to twoja pierwsza ciąża.

Zwiększająca się nadal objętość krwi zmusza twoje narządy do cięższej pracy. Twoje piersi mogą teraz się stać większe i bardziej bolesne, możesz też zaobserwować przyrost masy ciała, chociaż w tym okresie wielu mamom zdarza się utrata wagi. Na piersiach możesz zauważyć niebieskie żyły, ale nie jest to powód do niepokoju.

Rosnąca macica naciska na pęcherz, ponieważ więcej krwi jest filtrowana przez nerki. W związku z tym możesz częściej korzystać z toalety. Żeby przesypiać spokojnie noce zrezygnuj z picia wody dwie godziny przed snem i odstaw kofeinę, która działa moczopędnie. Jeśli oddawaniu moczu cię boli - skontaktuj się z lekarzem, bo to może świadczyć o infekcji.

Ciąża oznacza także rewolucję dla twojej skóry. Niektóre kobiety cierpią z powodu szczególnego nasilenia wyprysków, a te bardziej szczęśliwe z dumą obnoszą się z wyjątkowo gładką, kwitnącą cerą. W późniejszym okresie ciąży u niektórych kobiet pojawiają się brązowe przebarwienia wokół oczu, na nosie i policzkach. Można im zapobiegać przez unikanie słońca i stosowanie kremów z wysokim filtrem oraz maskować odpowiednio dobranymi podkładami.

Niektóre kobiety odczuwają bóle głowy we wczesnym okresie ciąży. Mogą być one spowodowane zmianami hormonalnym oraz wzrostem objętości krwi w organizmie. Również stres związany z nową sytuacją życiową może powodować taki dyskomfort. Jeśli masz skłonność do migreny, można się okazać, że w ciąży przestanie cię dręczyć lub (czego ci nie życzymy)stać się dużo gorsza i częstsza.

Kolejną przypadłością, która może, ale nie musi się pojawić w dziewiątym tygodniu ciąży są zawroty głowy. Omdlenia i zawroty głowy zdarzają się, ponieważ naczynia krwionośne rozszerzają się i rozluźniają naturalnie pod wpływem progesteronu, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Przeczytaj więcej o omdleniach.

Czy ty również należysz do przyszłych mam, które się martwią, czy mogą w ciąży skorzystać z usług fryzjera? Istnieje mnóstwo różnych substancji chemicznych w farbach fryzjerskich, ale nie ma badań, które potwierdzałyby rzeczywiste ryzyko ich używania. Przeczytaj zresztą, jak wygląda bezpiecznie farbowanie włosów w ciąży.

W miarę rozwoju ciąży, możesz zauważyć, że nieoczekiwanie wzrósł twój popęd seksualny, bądź kompletnie nie mieć ochoty na seks. U swojego partnera też możesz zauważyć zmiany w podejściu do waszego życia seksualnego. Seks we wczesnej ciąży nie jest niczym złym, chyba, że twój lekarz uważa inaczej. Przeczytaj więcej o seksie w ciąży.

Plamienie bądź krwawienie z pochwy

Mimo tego, że każdy upław z domieszką krwi jest nazywany krwawieniem, to jednak pomiędzy plamieniem i  krwawieniem są różnice, które warto znać.

Plamieniem nazywamy sytuację, kiedy na bieliźnie pojawiają się ślady krwi. Najczęściej jest to zaliczane do niegroźnych objawów ciąży i powszechne w pierwszym trymestrze. Dla odmiany podczas krwawienia potrzebujesz zastosować wkładkę lub podpaskę i to jest moment, w którym powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza.

Jakie są przyczyny krwawienia na początku ciąży?

Krwawienie implantacyjne występuje w trzecim lub czwartym tygodniu ciąży, zwykle w okresie, kiedy  powinna rozpocząć się menstruacja. Wskazuje na zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Jest ono bardzo skąpe i zazwyczaj trwa od kilku godzin do 3 dni.

Plamienie miesiączkowe. Zdarza się, że poziom hormonu ciążowego nie są wystarczająco wysoki i  zaczynasz plamić w czasie, kiedy normalnie powinnaś dostać okres.  Jednak najczęściej jest niewielkie i krótkotrwałe.

Krwawienie lub plamienie po stosunku. Ze względu na hormony ciążowe szyjka macicy staje się rozpulchniona, miękka i dużo bardziej ukrwiona, co może objawiać się jasnobrązowym plamieniem po stosunku. Niestety współżycie może prowadzić do zakażeń pochwy, czy szyjki macicy , więc skonsultuj się z lekarzem,w  jaki sposób możesz się zabezpieczyć.

Kiedy natychmiast udać się do lekarza?

Jeśli twojemu krwawieniu towarzyszą bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy natychmiast jedź do szpitala.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Bibliografia

  1. Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
  2. Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
  3. Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
  4. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
  5. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, "Ginekologia Polska" 2011, s. 82
  6. https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
  7. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu
  8. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: