9. tydzień ciąży - objawy, odczucia, ewentualne problemy

9. tydzień ciąży - objawy, odczucia, ewentualne problemy

W 9. tygodniu ciąży twoja macica zaczyna się powiększać. Możesz odczuwać to jako tępy ból w podbrzuszu. U niektórych kobiet pojawia się także skąpa czerwonawa lub brązowawa wydzielina z pochwy. Jeśli bóle brzucha nie są zbyt silne, wszystko zapewne jest w porządku - powinny one osłabnąć w kolejnych trymestrach. Jednak w razie wątpliwości nie wahaj się powiadomić swojego lekarza.

Twoje dziecko w 9. tygodniu ciąży

Od 9. tygodnia oficjalnie zarodek staje się płodem! Dziecko osiągnęło długość 2 centymetrów. Jego głowa powiększa się i można już zobaczyć małą szyję. Rozwój soczewki oka dobiega końca. Pojawia się pigmentacja w oczach, więc stają się bardziej widoczne, chociaż są zamknięte wykształconymi już powiekami.

Dziecko otworzy oczy dopiero na początku trzeciego trymestru. Na usg widać maleńkie uszka, a języczek jest pokryty kubkami smakowymi. Maleńkie ręce i nogi sprawiają, że wygląda jak miniaturowy człowiek.

Wszystkie główne narządy wewnętrzne, w tym serce, płuca, nerki i jelita są już na swoim miejscu i się rozwijają wraz z mięśniami. Serce jest podzielone na cztery komory. Mimo, że jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby stwierdzić, jaka będzie płeć malucha to jego genitalia już się tworzą.

W połowie tego tygodnia dziecko zaczyna wykazywać wrażliwość na dotyk. Najbardziej wrażliwą okolicą są wargi dziecka. Zaobserwowano, że lekkie podrażnienie tej okolicy może spowodować skręt całego tułowia dziecka. Dziecko potrafi przyłożyć swój paluszek do ust, sprawiając wrażenie, że go ssie...

Formujące się paluszki u rąk i nóg połączone są jeszcze cienką błoną, która wkrótce zniknie.
Dziecko przebywa w przezroczystym worku, wypełnionym płynem. Są to błony płodowe, wypełnione wodami płodowymi.

Jak wygląda Twoje dziecko w 9. tygodniu ciąży?

reklama

Co się dzieje z twoim organizmem w 9. tygodniu ciąży?

W 9. tygodniu ciąży rozpoczynasz trzeci miesiąc. Twoja macica rośnie, osiągając wielkość małego melona, co może powodować lekkie powiększenie brzucha, zwłaszcza przy pierwszej ciąży.

Zwiększająca się objętość krwi zmusza narządy do cięższej pracy. Piersi mogą stać się większe i bolesne, a na skórze mogą pojawić się niebieskie żyły.

Rosnąca macica naciska na pęcherz, powodując częstsze korzystanie z toalety. Jeśli podczas oddawaniu moczu czujesz dyskomfort - skontaktuj się z lekarzem, bo to może świadczyć o infekcji. Aby lepiej spać, unikaj picia wody przed snem i odstaw kofeinę.

Ciąża wpływa również na skórę – mogą pojawić się wypryski i brązowe przebarwienia. Na bóle głowy, spowodowane zmianami hormonalnymi i stresem, wpływa wzrost objętości krwi. Mogą też wystąpić zawroty głowy z powodu obniżonego ciśnienia.

Jeśli martwisz się o farbowanie włosów w ciąży, nie ma badań potwierdzających ryzyko, ale warto zachować ostrożność. Możesz też zauważyć zmiany w popędzie seksualnym. Seks we wczesnej ciąży jest bezpieczny, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Plamienie bądź krwawienie na początku ciąży

Mimo tego, że każdy upław z domieszką krwi jest nazywany krwawieniem, to jednak pomiędzy plamieniem i  krwawieniem są różnice, które warto znać.

Plamieniem nazywamy sytuację, kiedy na bieliźnie pojawiają się ślady krwi. Najczęściej jest to zaliczane do niegroźnych objawów ciąży i powszechne w pierwszym trymestrze. Dla odmiany podczas krwawienia potrzebujesz zastosować wkładkę lub podpaskę i to jest moment, w którym powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza.

Jakie są przyczyny krwawienia na początku ciąży?

Krwawienie implantacyjne występuje w trzecim lub czwartym tygodniu ciąży, zwykle w okresie, kiedy  powinna rozpocząć się menstruacja. Wskazuje na zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Jest ono bardzo skąpe i zazwyczaj trwa od kilku godzin do 3 dni.

Plamienie miesiączkowe. Zdarza się, że poziom hormonu ciążowego nie są wystarczająco wysoki i  zaczynasz plamić w czasie, kiedy normalnie powinnaś dostać okres.  Jednak najczęściej jest niewielkie i krótkotrwałe.

Krwawienie lub plamienie po stosunku. Ze względu na hormony ciążowe szyjka macicy staje się rozpulchniona, miękka i dużo bardziej ukrwiona, co może objawiać się jasnobrązowym plamieniem po stosunku. Niestety współżycie może prowadzić do zakażeń pochwy, czy szyjki macicy , więc skonsultuj się z lekarzem,w  jaki sposób możesz się zabezpieczyć.

Kiedy natychmiast udać się do lekarza?

Jeśli twojemu krwawieniu towarzyszą bóle krzyża, podbrzusza i skurcze macicy natychmiast jedź do szpitala.

Uwaga ! Każda ciąża jest inna, dlatego podawane przez nas fakty pełnią jedynie funkcję orientacyjną. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną.

Bibliografia

  1. Położnictwo. Tom 1. Fizjologia ciąży, Grzegorz H Bręborowicz Wiesław Markwitz
  2. Położnictwo. Tom 1. Ciąża prawidłowa i powikłana, Steven G Gabbe Jennifer R Niebyl Simpson Joe Leigh i inni
  3. Zmiany fizjologiczne u kobiet w ciąży, dr med. Andrzej Bacz
  4. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/prenatal-care/art-20045302
  5. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, "Ginekologia Polska" 2011, s. 82
  6. https://www.gov.pl/web/zdrowie/standardy-opieki-okoloporodowej
  7. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu
  8. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: