Wielkość brzucha w ciąży

Za mały, a może zbyt duży? Wiele z nas spotyka się w ciąży z komentarzami dotyczącymi wielkości brzucha. Stwierdzenia "to ty jesteś w ciąży, nie widać" lub "O rany, to już zaraz poród", kiedy właśnie zaczęłaś szósty miesiąc ciąży nie tylko irytują, ale również czasami stają się powodem do niepokoju. Czy wielkość brzucha w ciąży ma znaczenie?
Przede wszystkim jeśli będziesz się bardzo martwiła skontaktuj się ze swoim lekarzem lub położną oni rozwieją twoje wątpliwości. A wracając do kwestii "brzuszkowej":
Dlaczego ciążowy brzuch może być mały?
- Jeśli będziesz mamą po raz pierwszy, a twoje mięśni brzucha są silne to masz szansę, że twój brzuszek uwidoczni się później. To samo dotyczy, kolejnych ciąż mam, które są bardzo wysportowane.
- Na wielkość brzucha ma wpływ również ułożenie dziecka. Potrafi to być widoczne zwłaszcza pomiędzy 32 -34 tyg. ciąży, kiedy maluch może się jeszcze swobodnie obracać i raz brzuch może wydawać się większy, raz mniejszy i w ogóle zmieniać kształt.
- Twój wzrost i budowa też mają znaczenie. Wysokie, szczupłe kobiety z wydłużoną talię mają sporo miejsca dla małego mieszkańca i dziecko nie wypycha macicy do przodu.
- Rosnąca macica może rozepchnąć jelita po bokach i wtedy brzuch będzie wyglądał na bardziej płaski, ale rozlany.
Dlaczego ciążowy brzuch może być duży?
- Jeśli poprzednia ciąża rozciągnęła mocno twoje mięśnie brzucha to kolejna możne być widoczna wcześniej, a brzuszek od początku niżej “osadzony”.
- Tak, jak w przypadku małego brzuszka, na jego wielkość może wpływać pozycja dziecka.
- Kobiety z krótszą talią mają szansę że ich dziecko ułoży się tak, że ich brzuch będzie bardziej wypięty.
- Rosnąca macica może wypchnąć jelita do góry tak, że wyglądasz, jakbyś miała piłkę w brzuchu