Naturalne sposoby wywołania porodu

Naturalne sposoby wywołania porodu

Zbliża się termin porodu - masz już serdecznie dość wariacji trzeciego trymestru i nie możesz doczekać się chwili, kiedy przytulisz swoje wyczekiwane maleństwo…

Warto wiedzieć, że dzieci same wybierają czas, kiedy chcą pojawić się na świecie. Podobno istnieją sposoby, które mają je do tego nakłonić. Czy na Twojego maluszka podziałają? Nie wiadomo. Natomiast bez względu na to, jak bardzo byłabyś zdesperowana – najpierw KONIECZNIE spytaj swojego lekarza, czy możesz wypróbować którykolwiek z nich.

Wszystkie naturalne, czyli niefarmakologiczne metody przyspieszenia porodu stosuje się, gdy ciąża jest donoszona, czyli ciało mamy jest gotowe do porodu, a maluch – do przyjścia na świat.

Donoszona ciąża, licząc od dnia ostatniej miesiączki, trwa 40 tygodni. W tym czasie, czyli w terminie, rodzi się zaledwie 5%. Mniej więcej 10 % rodzi się przedwcześnie. Pozostałe ciąże rozwiązują się „po terminie”, który tak naprawdę ma charakter orientacyjny

Seks jako sposób na wywołanie porodu

Ten sposób wydaje się wiarygodny, chociaż badania na temat uprawiana seksu, jako sposobu na wywołanie porodu, nie do końca się zgadzają z tą teorią. Prawdą jest, że sperma zawiera prostaglandyny, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy. Aż do 4 godziny po stosunku stężenie hormonów w śluzie szyjki macicy jest od 10 do 50 razy większe niż normalnie. 

Seks na finiszu ciąży to doskonały sposób na pobudzenie naturalnych hormonów, które towarzyszą akcji porodowej.

Dodatkowo dochodzi do naturalnego masażu szyjki. Nie zapominaj, że kobiety w czasie orgazmu uwalniają oksytocynę. To może przyspieszyć akcję porodową. Seks z wielkim brzuchem może sprawiać trudność, ale jeśli możecie i macie ochotę – do dzieła!:) Jednak pamiętajcie, że w ciąży dużo częsciej pojawiają się infekcje intymne, więc zachowajcie ostrożność.

reklama

Długi spacer jako sposób na wywołanie porodu

Niektórzy położnicy mówią, że długi, energiczny spacer może naturalnie wywołać poród i  dodatkowo złagodzić stres porodowy (wysiłek uwalnia hormony szczęścia czyli endorfiny). Czasami proponuje się chodzenie po schodach lub wieszanie zasłon żeby zwiększyć  nacisk główki dziecka na szyjkę macicy. Pamiętaj tylko żeby się zbytnio nie forsować, a na spacery chodzić w miejsca skąd można łatwo wrócić do domu. Pierwsze skurcze porodowe w lesie mogą okazać się hardcorowym przeżyciem.

Masaż sutków jako sposób na wywołanie porodu

Stymulowanie brodawek sutkowych powoduje naturalne wydzielanie się  oksytocyny, dzięki czemu możesz wywołać akcję porodową. Metoda ma większą szansę na powodzenie, jeśli  twoja macica przed ciążą reagowała silnie na pieszczoty piersi. Jeżeli masz ochotę na wieczór pełen pieszczot  lub znajdziesz w sobie  determinację żeby kilka razy dziennie po kilkanaście minut masować brodawki – spróbuj. Bywa bolesne.

Olej rycynowy jako sposób na wywołanie porodu

To produkt  z nasion byliny – rącznika pospolitego uzyskany przez wyciskanie oleju na zimno i wygotowywanie z wodą. Używany głównie, jako środek przeczyszczający. Przyspiesza znacznie perystaltykę jelit. Skurcze jelit  uciskają macicę  i wypychają maluszka. Ten sposób potrafi być niebywale bolesny i gwałtowny w przebiegu (biegunka). W rezultacie dodatkowy ból zamiast przyspieszyć poród  może go opóźnić, ale nie jest to norma.

reklama

Picie oleju rycynowego jest zabronione przed datą porodu oraz w ciąży wysokiego ryzyka. Przede wszystkim koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem i uzgodnij dawkę oraz zalety i wady, jeśli chcesz wypróbować tę metodę

Pikantne jedzenie jako sposób na wywołanie porodu

Niektórzy mawiają, ze to świetny sposób na wywołanie akcji porodowej. Ja bym do tego podchodziła sceptycznie. W najlepszym przypadku będziesz miała gigantyczną zgagę, w najgorszym będziesz wymiotować. Jeśli jesteś wielbicielką pikantnej kuchni, zostaw sobie tę przyjemność na później, bo gwarantuję, że jeśli „zwrócisz" swoje ulubione curry, nigdy więcej nie będziesz miała na nie ochoty.

A może refleksologia jako sposób na wywołanie porodu?

Polega na uciskaniu odpowiednich punktów, które odpowiadają określonym narządom wewnętrznym.  W efekcie „masaż” ma pobudzić skurcze macicy. Czy zadziała? Nawet jeśli nie – masz szansę na cudowny masaż stóp.

reklama

Rozmowa z dzieckiem jako sposób na wywołanie porodu

Pomysł wydaje się dyskusyjny, ale niektórzy naukowcy uważają, że to dziecko wysyła sygnał rozpoczynający narodziny. Niezależnie od tego, czy to prawda – w rozmowach z maluszkiem nie ma nic złego. Jeśli nie zadziała – trudno. A jeśli się uda - to może być świetna wiadomość, że na świat przychodzi współpracujący młody człowiek:)

Naturalnych sposobów na przyspieszenie porodu nie wolno stosować w przypadku ciąży zagrożonej bądź ciąży wysokiego ryzyka.

zebrała Anna Ślusarczyk

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: