Masaż szyjki macicy

Masaż szyjki macicy

Czekasz z utęsknieniem na poród. Kiedy wreszcie pojawiły się skurcze lub odeszły Ci wody płodowe a dzidziuś dał sygnał, że chce się narodzić, okazuje się jednak, że poród nie postępuje tak szybko jakbyś obie tego życzyła.

Można wtedy zastosować jedną z metod przyspieszających poród. To masaż szyjki macicy  - metoda indukcyjna.

Kiedy stosuje się masaż szyjki macicy?

Masaż szyjki macicy najczęściej stosuje się w trakcie porodu w sytuacjach gdy naturalne skurcze porodowe nie powodują rozwierania się szyjki macicy.

Co to jest szyjka macicy?

Szyjka macicy to zgrubiała, dolna cześć mięśniówki macicy, która łączy pochwę z jama macicy. Dzięki jej licznym zmarszczeniom sprzyja wydostawaniu się płodu na zewnątrz*.

reklama

W jakim celu stosuje się masaż szyjki macicy?

Poprzez masaż organizm otrzymuje sygnał, że nadszedł czas, by zacząć wytwarzać hormony odpowiedzialne za rozpoczęcie akcji porodowej – mowa o oksytocynie i prostaglandynach.

Masaż pobudza skurcze macicy, zmiękcza i rozluźnia szyjkę macicy, rozciąga mięśnie macicy.

Masaż bezpośrednio wpływa na powiększanie się rozwarcia szyjki macicy, skraca czas porodu.

Niestety najczęściej zabieg ten nie jest bezbolesny (szyjka macicy jest bardzo unerwiona), choć odbieranie natężenia bólu jest sprawą indywidualną. Masaż niesie ze sobą ryzyko mikrourazów, bardziej obfitego krwawienia z szyjki czy ryzyko jej pęknięcia.

Na czym polega masaż szyjki macicy?

Masaż szyjki macicy polega na ręcznym, delikatnym masowaniu szyjki macicy tak, by nastąpiło otwarcie kanału i odklejenie dolnego bieguna pęcherza płodowego od ścian macicy.

Masaż szyjki wykonuje lekarz lub położna. Warunkiem jest co najmniej 1-centymetrowe rozwarcie. Nie można wykonać masażu, gdy występuje np. łożysko przodujące – dlatego lekarz musi znać jego położenie. Aby położna bądź lekarz mogli wykonać masaż szyjki macicy, potrzebna jest zgoda rodzącej.

Red.

* Za Wikipedia.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: