Szyjka macicy w ciąży

Szyjka macicy w ciąży

Szyjka macicy to zgrubiała, dolna część macicy, która łączy pochwę z jamą macicy. Ma kształt wąskiej rurki, o długości nie większej niż 5 cm (najczęściej około 3 cm). Poza czasem ciąży podlega działaniom hormonów i zmienia się w zależności od dnia cyklu. Szyjka jest wtedy otwarta (troszkę) - to stanowi ujście dla comiesięcznego krwawienia, pozwala też na dotarcie spermy do macicy. Zmienia się to w trakcie ciąży.

Jak wygląda szyjka macicy w ciąży?

Gdy dojdzie do zapłodnienia, śluz szyjkowy staje się gęsty i zamyka kanał szyjki macicy tzw. czopem śluzowym, który zostanie wydalony przed porodem. To konieczne - szyjka w ciąży stanowi wsparcie dla płodu - chroni dziecko przed wypadnięciem, ale i przed czynnikami zewnętrznymi (to naturalna bariera ochronna przed wnikaniem zakażenia z pochwy).

W ciąży, wskutek działania hormonów, szyjka macicy staje się elastyczna, rozpulchniona i zasiniona. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, pozostaje twarda, długa i zamknięta.

Zmiany szyjki macicy w trakcie ciąży

W prawidłowo przebiegającej ciąży zmiany szyjki pojawiają się dopiero pod koniec trzeciego trymestru. Na kilka tygodni przed porodem szyjka może się skrócić i spulchnić, by na ostatnim etapie odszedł czop śluzowy i pojawiło się rozwarcie. Szyjka macicy powinna się otworzyć dopiero pod wpływem skurczów porodowych. Staje się gotowa do porodu, gdy jest skrócona, odpowiednio ustawiona do kanału rodnego i otwarta na szerokość jednego palca.

reklama

Dlaczego w ciąży trzeba kontrolować szyjkę macicy?

Szyjka macicy w ciąży powinna być badana w trakcie każdej wizyty u ginekologa. Dzięki temu lekarz może zareagować, gdy zauważy niepokojące zmiany, które mogą być przyczyną przedwczesnego porodu czy poronienia.

Niewydolność szyjki macicy

Skracanie się szyjki macicy w ciąży to naturalny etap przygotowań ciała do porodu, jednak kiedy następuje w drugim trymestrze lub na początku trzeciego, istnieje poważne zagrożenie poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Im krótsza jest szyjka macicy w trakcie ciąży, tym większe prawdopodobieństwo komplikacji.

Kiedy szyjka macicy w ciąży zaczyna się skracać i rozszerzać zbyt wcześnie lub lekarz zaobserwuje inne nieprawidłowości w strukturze czy formie szyjki, mówi się o niewydolności szyjki macicy. To powinno niepokoić, ponieważ stanowi realne zagrożenie dla ciąży.

Najczęstsze przyczyny niewydolności szyjki macicy to:

  • zaburzenia hormonalne,
  • urazy i wady wrodzone szyjki,
  • nie bez znaczenia jest także wielkość dziecka, które coraz bardziej napiera na szyjkę.

Skracaniu się szyjki macicy czasem towarzyszą:

reklama

Leczenie niewydolności szyki macicy

Wykrycie niewydolności szyjki macicy w porę zwiększa szanse na donoszenie ciąży, ponieważ umożliwia lekarzom podjęcie odpowiedniego leczenia. Na kobiecie wymusza to niestety zmianę trybu życia. Zaniedbanie tego zwiększa bowiem ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia.

Obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod leczenia jest założenie krążka pessar – to nowoczesny, elastyczny krążek na szyjkę, wykonany z delikatnego silikonu. Zabieg można wykonać w gabinecie lekarskim, a zdejmuje się go często dopiero przed samym porodem. Starsza metoda, z której korzysta zdecydowanie mniej kobiet, to zakładany chirurgicznie szew okrężny szyjkowy (zakłada się go w szpitalu pod narkozą).

Przy zdiagnozowanej niewydolności szyjki macicy konieczna jest zmiana trybu życia. Należy

  • unikać przemęczania się i stresu,
  • należy zrezygnować z aktywności seksualnej,
  • polegiwanie (większość czasu przyszła mama leży, ale może wstawać np. do toalety)
  • albo leżenie (kobieta musi leżeć nieustannie, najczęściej w szpitalu).

Przyszła mama przechodzi na zwolnienie lekarskie, wskazane są też częste wizyty kontrolne u ginekologa. 

Jak wykryć skracanie szyjki macicy

Kobieta w ciąży zwykle nie czuje, że dochodzi do przedwczesnego skrócenia szyjki macicy, a wciąż nie ma skutecznych metod wykrywania przypadłości. Jeżeli przyszła mama znajduje się w grupie ryzyka (przeżyła poronienie lub przedwczesny poród) lekarz może zalecić cykliczne, dopochwowego badania USG (od 16. do 20. tygodnia ciąży), by mierzyć długość szyjki macicy i w ten sposób wykryć jej niewydolność. Zalecamy więc regularne wizyty u ginekologa w trakcie ciąży - niezależnie od tego, czy kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka czy nie. 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: