Co to jest pessar ginekologiczny i kiedy się go zakłada w ciąży?

Co to jest pessar ginekologiczny i kiedy się go zakłada w ciąży?

Pessar jest pojęciem, które najczęściej pojawia się w kontekście zagrożonej ciąży i oznacza mały krążek, który zakłada się na szyjkę macicy w wypadku jej niewydolności. Jednak to nie jedyne jego zastosowanie. Jakie funkcje spełnia pessar i kiedy się go zakłada?

Co to jest pessar?

Pessar to mały krążek w kształcie pierścienia, który zakłada się na szyjkę macicy przy jej niewydolności w ciąży, co zapobiega przedwczesnemu porodowi. To również przyrząd, który umieszcza się w pochwie z innych wskazań medycznych - by skorygować wypadanie macicy lub wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Pessoterapia to jedna z metod leczenia nietrzymania moczu, obniżenia macicy i pochwy.

Pessar, wykonany z elastycznego silikonu medycznego, przybiera różne kształty oraz rozmiary. Dzięki temu możliwe jest wybranie odpowiednego krążka - w zależności od dolegliwości, ale i warunków anatomicznych kobiety. Istnieje wiele rodzajów pessarów. Sa to np. pessar cewkowy, pierścieniowy, kołnierzowy, talerzowy perforowany, kostkowy czy grzybkowy. Doborem pessaru zajmuje się lekarz ginekolog.

Pessar to jeden z najstarszych przyrządów medycznych. W leczeniu zaburzeń statyki kobiecych narządów miednicy stosuje się go od ponad 2000 lat. Pierwsze opisy pessarów pochodzą z egipskich papirusów.

Kiedy zakłada się pessar ginekologiczny?

Pessar jest przyrządem ginekologicznym, który zapewnia mechaniczne wsparcie szyjce macicy. Jest zakładany przy leczeniu:

  • wypadania macicy,
  • nietrzymania moczu,
  • niewydolności szyjkowej u kobiet ciężarnych.

Pessary są doskonałą alternatywą leczenia operacyjnego, zarówno przy nietrzymaniu moczu, jak i przy obniżeniu narządu rodnego. To także najmniej inwazyjna metoda leczenia niewydolności szyjki macicy w ciąży, która zastąpiła metodę chirurgiczną - szew szyjkowy. Zabieg wprowadzenia krążka nie boli, nie jest wymagane znieczulenie miejscowe. Jego obecność po założeniu nie jest wyczuwalna.

Pessar a niewydolność szyjki macicy

Pessar jest szeroko stosowany przy niewydolności szyjki macicy w ciąży. Zakłada się go, gdy nie jest ona w stanie utrzymać ciąży do wyznaczonego terminu porodu. Zapobiega to skracaniu się szyjki macicy i porodowi przedwczesnemu.

Pessar przy niewydolności szyjki macicy zakłada ginekolog, posiłkując się wynikami pomiaru długości szyjki macicy, po wykluczeniu stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy, które stanowią przeciwwskazania do założenia krążka.

Pessar w ciąży, stosowany przy niewydolności szyjki macicy zakłada się, gdy pojawiają się problemy z szyjką macicy. Kiedy? To kwestia indywidualna, niemniej zwykle jest to okres pomiędzy 14. a 28. tygodniem ciąży. Krążek zdejmuje się pod koniec ciąży, gdy dziecko jest gotowe do przyjścia na świat, zwykle po 36. tygodniu ciąży.

Przyszła mama, która ma założony pessar kołnierzowy, musi prowadzić higieniczny i oszczędny tryb życia, w tym ograniczyć aktywność fizyczną. Aby zapobiec infekcjom, zaleca się profilaktyczne przyjmowanie środków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych.

Ciężarna, która ma założony pessar, powinna robić badania posiewu z szyjki macicy, które wykrywa ewentualne nieprawidłowości. Należy przestrzegać terminów wizyt lekarskich przez cały okres ciąży, by kontrolować sytuację, ponieważ założenie krążka zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji pochwy.

Pessar a nietrzymanie moczu

Pessary, które są stosowane przy nietrzymaniu moczu, posiadają zgrubienie podpierającą cewkę moczową. Dzięki temu zapobiegają mimowolnemu przesuwaniu się moczu z pęcherza moczowego do cewki i niekontrolowanego popuszczania moczu.

Pessar a wypadanie macicy

Pessary stosowane w obniżeniu narządu rodnego, zwanym wypadaniem macicy, mają za zadanie podtrzymywać narząd rodny, opierając się o mięśnie dna miednicy.

Krążki będące wsparcie przy wypadaniu macicy czy nietrzymaniu moczy zakłada się zwykle samodzielnie, najczęściej na dzień, a zdejmuje na noc. Dopuszcza się zakładanie pessarów tylko w konkretnych sytuacjach, np. podczas aktywności fizycznej. Czas noszenia pessaru zależy od dolegliwości.

Instrukcji, jak zakładać i zdejmować pessar, udziela lekarz. Przy ich stosowaniu warto sięgać po dopochwowe kremy zawierające estrogeny, które poprawiają elastyczność śluzówki pochwy.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży