USG połówkowe w ciąży

USG połówkowe w ciąży

USG połówkowe to jedno z najważniejszych badań, jakie wykonuje się w czasie ciąży, ponieważ umożliwia szczegółową ocenę anatomii płodu, także pod kątem występowania wad wrodzonych, pozwala na określenie masy dziecka i wieku ciążowego. Zobacz jak wygląda USG połówkowe ciąży od kulis.

USG połówkowe służy ocenie anatomii dziecka i ewentualnemu rozpoznaniu nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Kiedy wykonuje się USG połówkowe w ciąży?

Teoretycznie przedział czasowy, w jakim powinno się wykonać USG połówkowe to 18. - 22. tydzień ciąży, jednak o ile 22. tydzień ciąży stanowi górną granicę (ze względów prawnych), o tyle ginekolodzy namawiają, by z badaniem poczekać i wykonać je dopiero po 20. Dlaczego? Ponieważ wtedy dziecko jest większe i na tyle duże, że lepiej widać jego organy.

USG połówkowe najlepiej wykonać pomiędzy 20. a 22. tygodniem ciąży.

Jakich pomiarów dokonuje się podczas USG połówkowego?

Podczas USG połówkowego lekarz wnikliwie przygląda się budowie ciała płodu i poddaje je ocenie. Jakich pomiarów dokonuje?  Jakie skróty znajdziesz na opisie badania?

BPD – wymiar poprzeczny główki
HC – obwód główki
CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa
FHR – częstość bicia serca płodu
NT – przezierność fałdu karkowego (odpowiednik przezierności karku w I trymestrze, jeden z markerów zespołu Downa).
NB – kość nosowa
DV – przepływ w przewodzie żylnym
AC – obwód brzuszka
HL długość kości ramiennej płodu.
FL – długość kości udowej
EFW – szacowana masa płodu

Co ocenia lekarz na badaniu połówkowym?

Podczas badania USG lekarz ocenia narządy dziecka. I tak bierze pod lupę: budowę głowy (czaszka, mózg, twarz – sprawdza, czy nie ma rozszczepów, ogląda budowę struktur mózgowia, a także profil oraz ilość płynu mózgowo – rdzeniowego), szyi (czy np. nie ma obrzęku karku), klatkę piersiową i jamę brzuszną (budowa serca, płuc, żołądka, nerek, jelit, pęcherza moczowego, pępowinę, narządy rodne), a także kończyny górne i dolne, no i kręgosłup.

Kolejność badanych narządów wynika z pozycji, jaką przyjmuje dziecko.

USG połówkowe pozwala na szczegółową analizę anatomii dziecka pod kątem wad wrodzonych - ginekolog przygląda się dziecku pod kątem wystepowania u niego chorób i wad. To dlatego ocenia tzw. markery wad genetycznych. Najważniejsze to: długość kości udowych, grubość fałdu karkowego, długość kości nosowej, szerokość miedniczek nerkowych czy echogeniczność jelit.

Podczas USG połówkowego lekarz bada nie tylko dziecko, ale i szyjkę macicy, ilość wód płodowych, budowę i lokalizację łożyska.

Jak się przygotować do badania USG?

Przed badaniem zaleca się opróżnienie pęcherza moczowego, należy też zrezygnować ze smarowania skóry brzucha kremami, ponieważ mogą one ograniczać penetrację wiązki ultradźwięków.

Dlaczego USG połówkowe jest tak ważne?

Podczas wykonywania USG połówkowego wszystkie narządy dziecka są już bardzo dobrze ukształtowane, a kości na tyle miękkie, że ich nie przysłaniają. To dlatego można dokładnie się im przyjrzeć i ocenić, uzyskując odpowiedzi na wiele ważnych pytań.

Z badania dowiesz się, czy dziecko jest zdrowe, czy nie ma wad anatomicznych, czy odpowiednio rośnie, czy szyjka macicy nie otwiera się zbyt wcześnie (co może sugerować poród przedwczesny) czy poznać wiek ciążowy.

Choć USG połówkowe (tak, jak żadne inne badanie) nie daje gwarancji urodzenia zdrowego dziecka (niestety istnieją wady, które mogą się objawić dopiero w trzecim trymestrze), to wyklucza wiele wad wrodzonych, z jakimi może się ono urodzić.

Podczas USG połówkowego można rozpoznać wady letalne, czyli bardzo ciężkie wady płodu, które mogą być wskazaniem do przerwania ciąży. Gdy lekarz wykryje chorobę lub wadę płodu, kieruje pacjentkę na dalszą diagnostykę, a gdy wada jest bardzo poważna i nieuleczalna, pozostawia jej decyzję o kontynuacji ciąży.

Połówkowe USG – co jest ważne?

Dokładnie obejrzeć dziecko można tylko podczas prawidłowo wykonanego badania USG połówkowego. Co jest ważne?

Badanie powinien wykonać lekarz, który jest doświadczonym specjalistą w USG.

Badanie powinno trwać co najmniej 20 minut – nie krócej.

Ważne jest, na jakim sprzęcie wykonywane jest badanie połówkowe. Im sprzęt nowszy, tym lepszy.

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Kalendarz ciąży